Recenzja książki: Dziki kot - psychopatyczny morderca

Recenzuje: mrowka

Jedenasty tom przygód Calvina i Hobbesa jest jednocześnie trzecim, w którym pojawiają się również kolorowe komiksy. Książka zbiera kolejne paski autorstwa Billa Wattersona i dla wielbicieli pary niezwykłych przyjaciół będzie lekturą obowiązkową.

Calvin to rezolutny sześciolatek, Hobbes – jego pluszowy tygrys, który – gdy nikt nie widzi – ożywa. Ulubionym zajęciem Hobbesa jest zaczajanie się na Calvina i wskakiwanie na niego znienacka. Nic więc dziwnego, że tom nosi tytuł „Dziki kot – psychopatyczny morderca”. Dla Hobbesa najpiękniejsze są chwile, gdy radosnym skokiem może powitać wracającego ze szkoły Calvina. „Naturalny entuzjazm” przydaje się też w innych wypadkach – można przecież schować się za rogiem lub wykorzystać naturalną osłonę – ciemność nocy – i zaatakować niezbyt czujnego dzieciaka… Mimo ciągłych sprzeczek oraz bijatyk Calvin i Hobbes są właściwie nierozłączni. Wspólnie planują szalone zabawy – i razem dokuczają małej sąsiadce, Zuzi Derkins. Latem bawią się w domku na drzewie, a zimą lepią oryginalne bałwany. Calvin znów zastanawia się nad polityką zachowania Świętego Mikołaja, a Hobbes wygrzewa się przy kominku (bo futro jest chyba wyłącznie dekoracyjne).

Calvin przekształca świat zgodnie ze swoją wyobraźnią: tworzy własne wersje wydarzeń, przemienia się raz w dzielnego astronautę Spiffa, to znów w Niesamowitego Mana – superbohatera, który odnosi zwykle tylko moralne zwycięstwa. Nie słucha rodziców (prowadzi nawet kalendarz, w którym zaznacza, kiedy wyprowadził mamę z równowagi) – i ciągle wpada w jakieś kłopoty. Hobbes należy do bardziej zrównoważonych – potrafi sarkastycznie komentować kolejne poczynania Calvina, a w pozornie niewinnych pytaniach-puentach zawiera dowcipne oceny zjawisk. Cały tom (właściwie nawet cała seria) opiera się na grze. Grze z rzeczywistością: tu wszystko jest umowne i zależy od pomysłów oraz wyobraźni patrzącego. Rodzice mogą zamienić się w potwory z kosmosu czy wielkie robale: w końcu oni nic nie rozumieją. Nie wierzą, że przez kąpiel w zbyt gorącej wodzie można się zamienić w popcorn, ani że kosmici żądają włączenia telewizji wieczorem. Pani Kornik, nauczycielka Calvina, także nie pojmuje nic ze świata chłopca. Będzie zatem musiała często sięgać po leki uspokajające, żeby jakoś wytrzymać w klasie, w której uczy się sześciolatek.

„Dziki kot – psychopatyczny morderca” to tom kontynuujący znane już pomysły. Część rozwiązań z poprzednich książek znajduje tu swe modyfikacje: przy dość ograniczonym polu manewru, jakie miał Watterson, trudno było tego uniknąć. Może zatem jedenasty zbiór pasków z Calvinem i Hobbesem robić mniejsze wrażenie niż stare historyjki – chociaż przynosi też sporo śmiechu i ożywczych komiksów. Jest Watterson genialnym rysownikiem, a jednym z jego atutów staje się umiejętność odwzorowywania emocji. Sama mimika bohaterów może rozbawić do łez – a dodając do tego celną ocenę społeczeństwa i psychiki postaci otrzymujemy naprawdę dobrą mieszankę. Autor funduje czytelnikom powrót do dzieciństwa – ze wszystkimi jego zmartwieniami i problemami. Pozwala dorosłym odbiorcom (to dla nich jest Calvin) wejść w niezrozumiały dla nich świat przeżyć i doznań maluchów. Calvin prezentuje często całkiem dorosłe poglądy – lecz te, przefiltrowane przez twórczy umysł sześciolatka, mogą śmieszyć swoją absurdalnością.

Przygody Calvina i Hobbesa to jedna z nielicznych serii, które głębokie i ważne przesłania skrywają pod rzekomo beztroskim humorem. To także zbiorek, w którym obca jest bezmyślna przemoc, a króluje ciepła, rodzinna atmosfera i wyrozumiałość dla błędów. Calvin to zjawisko. Bezkonkurencyjne.

Izabela Mikrut

Kup książkę Dziki kot - psychopatyczny morderca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziki kot - psychopatyczny morderca
Książka
Inne książki autora
Wszędzie leżą skarby
Bill Watterson0
Okładka ksiązki - Wszędzie leżą skarby

Kolejny humorystyczny album o przygodach siedmiolatka Calvina i jego pluszowego przyjaciela - tygrysa Hobbesa. Czy skarby naprawdę mogą być wszędzie?...

Rozwój nauki robi brzdęk
Bill Watterson0
Okładka ksiązki - Rozwój nauki robi brzdęk

Szósty już tom klasycznego amerykańskiego komiksu humorystycznego. Sześcioletni chłopiec Calvin i jego ukochany tygrys Hobbes (czasem pluszowy,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy