Recenzja książki: Dziewczyna z Bagdadu

Recenzuje: alison2

Michelle Nouri jest włoską dziennikarką. Pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie świadomość tego, skąd pochodzi i co przeżyła. O swoich doświadczeniach napisała w książce Dziewczyna z Bagdadu. W książce, która jest chyba najlepszym dowodem na to, że najbardziej niewiarygodne historie czasem pisze samo życie.

Opowieść Michelle rozpoczyna się w czasie, gdy jej matka, młoda mieszkanka Czechosłowacji, pracująca na lotnisku i marząca o wyrwaniu się ze swojego miasta, poznała tajemniczego mężczyznę. Mohamed imponuje jej egzotyczną urodą i sposobem, w jaki adoruje swoją wybrankę. Choć para nie jest w stanie płynnie się porozumieć w jakimkolwiek języku, decyzja o ślubie zapada bardzo szybko. Jana jest naprawdę zdeterminowana, by wyrwać się ze swojego smutnego, szarego świata. W kraju swego wybranka, w Iraku, doświadcza wielu trudnych chwil w kontaktach z rodziną męża, jednak do wszystkiego podchodzi z dużym wyczuciem i to w dużej mierze jej zasługa, że kolejne lata małżeństwa sprawiają wrażenie egzotycznej bajki. Para zostaje obdarzona trójką dzieci i choć Mohamed wydaje się szczęśliwy, jego rodzina jest coraz bardziej niezadowolona, że Jana nie dała mu męskiego potomka. 

Michelle jest najstarszą córką owej pary, przez co najlepiej pamięta wiele cudownych chwil w rodzinnym gronie. Doskonale odnajduje się w tamtejszym środowisku i z niechęcią myśli o kolejnych wakacjach w brudnym i zaniedbanym domu babki ze strony matki. Dziewczynka jest coraz bardziej świadoma swojej urody i wpływu na płeć przeciwną. Jej osobą interesuje się nawet najstarszy syn Saddama Husseina, z którym Michelle wdaje się w bardziej zażyłą znajomość. Kilka lat później naprawdę trudno jej uwierzyć, że kiedykolwiek wiodła tak beztroskie życie. Jej ojciec nie chce mieć z nią nic wspólnego, musi odnaleźć się w niełatwych realiach ojczyzny matki i wciąż próbuje zrozumieć, jak to możliwe, że jej dawny amant stał się tak okrutnym człowiekiem. Przed nią jeszcze wiele trudności i niełatwych wyborów. Wzmocniona przekonaniem o własnej wartości, dziewczyna uparcie walczy jednak o swoje szczęście...

Nie ulega wątpliwości, że życie Michelle przypadło na wyjątkowo interesujące czasy. Paradoksalnie, choć książka w największej mierze poświęcona jest życiu w Iraku, to beznadziejna sytuacja kobiet w Czechosłowacji wydaje się tu najbardziej interesująca. Kobiety pozbawione jakichkolwiek perspektyw, bez większych aspiracji, marzące o wyrwaniu się z rodzinnego domu, wychodzące za mąż, by coś zmienić, często przechodzące z uległości rodzicom w kolejną uległość - wobec męża. Trochę szkoda, że te czasy autorka zna głównie ze wspomnień matki, trochę brakuje więc w książce ich szerszego ujęcia. W dużym stopniu rekompensuje to relacja z Bagdadu, począwszy od czasów, gdy rodzina Michelle wiodła tam całkiem spokojne i dostatnie życie. Czytelnikowi trudno przejść do porządku dziennego nad niektórymi obyczajami, jednak łatwo zauważyć, że samej autorce wydają się one dość naturalne. Dalsza opowieść to czasy konfliktów wojennych. Z jednej strony tak realne zagrożenie, z drugiej jednak coś, co każdy mieszkaniec Bagdadu próbował wyprzeć z myśli. Próby życia jak dawniej w końcu muszą zakończyć się porażką, niemniej pozwalają rodzinie możliwie długo cieszyć się spokojnym i w miarę beztroskim życiem.

Moment powrotu do ojczyzny matki jest wyjątkowo trudny dla dzieci o bardziej egzotycznej urodzie. Twarde reguły w domu babki i niechęć otoczenia to jednak za mało, by złamać ambitną Michelle. Tak, jak kiedyś jej matka, zrobi ona wszystko, by wyrwać się z domu i rozpocząć niezależne życie. Niestety, drogę dochodzenia do sławy i uznania we Włoszech autorka zamknęła w zaledwie paru zdaniach. Być może to, czego doświadczyła, w jakimś stopniu mogłoby źle wpłynąć na jej karierę? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, a żal, że historia jakby nie do końca została opowiedziana, niestety, pozostaje. Mimo tego, cała opowieść okazuje się na tyle niesamowita, że nie można żałować ani chwili, jaką poświęci się na jej lekturę. Dziewczyna z Bagdadu to przede wszystkim opowieść o tym, że upór i determinacja pozwala odwrócić nawet bardzo niekorzystny bieg zdarzeń. Życie nie szczędzi człowiekowi trudnych chwil, jednak to głównie od niego zależy, czy zdoła swój los zmienić na lepszy. Dziewczyna z Bagdadu to inspirująca i poruszająca, bo przecież prawdziwa, historia walki o godny byt. W Iraku, w Czechach, we Włoszech - właściwie nie jest istotne, gdzie się żyje. Ważne, by się nie poddawać.

Kup książkę Dziewczyna z Bagdadu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziewczyna z Bagdadu
Książka
Dziewczyna z Bagdadu
Michelle Nouri
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy