Ponieważ wciąż istnieje i ciągle jeszcze bagatelizowany jest problem prześladowania pojedynczego człowieka oraz całych grup społecznych, nie można przechodzić obok niego obojętnie. Zadaniu temu próbuje sprostać Wydawnictwo Adamada, które poprzez publikację Dyskryminacja. Powiedz: stop! zachęca czytelnika do działań mających przynieść pozytywne zmiany.
Książka jest kompleksowym ujęciem tematu. Emma Strack bierze na warsztat rozważań cechy przynależne każdemu człowiekowi: pochodzenie, wygląd, tożsamość, przynależność grupową oraz stan zdrowia. Ponieważ biologicznie wszyscy należą do tej samej rasy, autorka – opierając się na powyższym – analizuje elementy w jakikolwiek sposób związane z każdą z nich. Ganiąc niewolnictwo, rasizm, zbrodnie, przemoc seksualną i prześladowania, docenia działania prowadzące do zmniejszenia nierówności. W kwestii wyglądu bierze pod uwagę czynniki zewnętrzne (kolor skóry, włosy, sylwetka, fizjologiczne znaki szczególne), oryginalność (tatuaż, styl) oraz miejsca i związane z nimi normy. Postrzegając tożsamość jako coś, co czyni z człowieka jednostkę wyjątkową, pod rozwagę poddaje przesądy, trudności związane z wiekiem i znalezieniem pracy, wylicza stereotypy (mężczyźni vs kobiety), przygląda się dyskryminacyjnej postawie dotyczącej płci, krótko przedstawia historię feminizmu, przytacza światowe dane związane z molestowaniem, przemocą i napaścią seksualną, a także zauważa problemy wynikające z homoseksualizmu. Przekonuje, że w kwestii przynależności grupowej najbardziej narażone na dyskryminację są przekonania religijne, polityczne i obywatelskie, natomiast w kwestii zdrowia skupia się na niepełnosprawności, seropozytywności oraz zagadnieniu wykonywania pracy zawodowej podczas ciąży.
Dyskryminacja. Powiedz: stop! to nie tylko suche przemyślenia, lecz rzeczywistość dotykająca niejednego człowieka. Odwołując się do historii, a także opierając na konkretnych dokumentach (zwłaszcza na Deklaracji praw człowieka i obywatela), Emma Strack opisuje przykłady zachowań w poszczególnych krajach, podaje daty i nazwiska, przedstawia wydarzenia, wylicza podmioty walczące z dyskryminacją, prezentuje ustanowione przez oficjalne instytucje daty pamięci oraz uwarunkowania prawne. Treść wzbogacają kolorowe ilustracje autorstwa Marii Frade, cytaty inspirujące, definicje. Ciekawy sposób wydania publikacji, odblaskowa okładka, różnorodna czcionka i przejrzystość zapisu czynią lekturę łatwą w odbiorze.
Przesłanie wynikające z Dyskryminacji jest jasne: warto skupić się na tym, co łączy, a nie dzieli. Nikt nie powinien w samotności zmagać się z zachowaniami dyskryminującymi, ale też nikt nie powinien milczeć, ponieważ wolność i równość przynależne są każdemu. Apelując do czytelnika – Powiedz: stop!, przekonuje o słuszności podjętych działań.