Ogólnodostępne książki wymagają mnóstwa działań praco- i czasochłonnych. W ich powstanie zaangażowanych jest wiele osób, narzędzi oraz środków finansowych. Dusza książki – interesująca publikacja jedenastoletniej Alicji Grudzień, nagrodzonej w konkursie na opowiadanie, organizowanym przez Fundację Olgi Tokarczuk – przedstawia krok po kroku „papierową drogę” ogólnodostępnych książek.
Rosnąca w lesie jodła pospolita czuła się lubiana i potrzebna. Do szczęścia brakowało jej jedynie podziwu ludzi. Wtedy na pewno zostałaby doceniona! Pewnego dnia, kiedy nikt niczego się nie spodziewał, leśną ciszę przeszył dziwny hałas: gdyby jodła miała nogi, natychmiast by uciekła przed maszynami ścinającymi drzewa. Niestety, jodła nóg nie miała, została więc tam, gdzie stała, ale za to… W tym momencie zaczyna się spełniać marzenie drzewa o sławie.
Historia opowiedziana przez jodłę pospolitą ukazuje kolejno następujące po sobie etapy powstawania książki (szczegółowy graficzny zapis Tak się robi papier zamieszczono na wewnętrznych stronach okładki): wycinka drzew, transport, obróbka w tartaku, impregnacja, rolki oraz arkusze. A za oceanem… piękna okładka, wzruszająca treść, premiera i wreszcie… bestseller! W taki oto sposób spełniło się życiowe marzenie jodły pospolitej, której do szczęścia brakowało jedynie podziwu ludzi. Wreszcie została doceniona! Wreszcie będzie czytana przez szerokie rzesze odbiorców!
Po publikację Wydawnictwa Muchomor z chęcią sięgną dzieci od szóstego roku życia: mając nieograniczony dostęp do wielu książek, z przyjemnością poznają nieznany do tej pory proces ich powstawania. Zainteresują się barwnymi, dużymi, prostymi i zarazem łatwymi w odbiorze ilustracjami autorstwa Piotra Fąfrowicza, które – umieszczone na różnokolorowych kartkach – doskonale uzupełniają tekst. Twarda okładka, duży format i łatwa do zrozumienia treść nauczy czytelnika doceniać wiedzę ukrytą w książkach – tym bardziej że obecnie na rynku wydawniczym każdy znajdzie coś dla siebie.
Dusza książki jest lekturą potrzebną, korzystający z niej rodzice i nauczyciele (zwłaszcza grup przedszkolnych) będą mieli okazję i zarazem gotowy materiał do rozmowy z dziećmi.