Recenzja książki: Duch śniegów. Śladami tybetańskiej pantery

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Pantera śnieżna to najpotężniejszy drapieżnik zamieszkujący Himalaje, Wyżynę Tybetańską, Ałtaj i południowo-zachodnie Chiny. Ponieważ zaobserwowanie jej w naturalnym środowisku jest bardzo trudne (na świecie żyje zaledwie pięć tysięcy osobników), przez lokalne społeczności nazywana jest Duchem Gór. Książka Duch śniegów. Śladami tybetańskiej pantery to wyjątkowe spotkanie z pilnie wypatrywanym, najbardziej tajemniczym i nieuchwytnym dzikim kotem o oczach w kolorze szronu.

Sylvain Tesson, korzystając z zaproszenia specjalisty fotografii zwierząt Vincenta Muniera, miał okazję przeżyć przygodę życia. W Duchu śniegów opisał swoje wrażenia, oczekiwania, niepewności i nadzieje. Przyjmując zaproszenie Muniera, nie wiedział, ile trudu będzie musiał włożyć w wyprawę, jednak to, czego doświadczył, warte było największego nawet wysiłku. Relacja Tessona jest chronologiczna i szczegółowa. W ciekawy sposób pisze o przygotowaniach do podróży (zwłaszcza tych duchowych) oraz wrażeniach związanych z pielgrzymami napływającymi przed osnute dymem kadzidła ołtarze wschodnich świątyń. Snuje refleksje dotyczące dziesięciodniowego pobytu w bazie na wysokości 4200 m n.p.m., skąd uczestnicy wyprawy obserwowali piękno otaczającego ich świata, a opuszczając obóz przed wschodem słońca (przy temperaturze -30), z ukrycia podziwiali zwierzęta (występujące już w malarstwie ściennym paleolitu dzikie jaki, wilki, lisy, gazele, antylopy cziru, owce błękitne, manule stepowe, dzikie osły i sępy). Przemierzali zamarznięte tereny, by – przyczajeni na półce skalnej na grani ponad wąwozem – czekać na pojawienie się pantery, która była celem ich wyprawy. Czy tybetańska pantera pozwoli im podziwiać swoje sprężyste, jakby niosące radość, ciało i złoto-brązowe futro, a także pewność siebie oraz nietykalność? No i jak zachowuje się pantera zdemaskowana? 

Autor, dzięki charakterystycznemu dla siebie literackiemu stylowi pisania, pozwala czytelnikowi na niemalże osobiste uczestnictwo w tybetańskiej przygodzie. Intrygują wpływające na wyobraźnię obrazowe opisy przyrody oraz rozważania na temat życia, świata, piękna i natury, realizacji marzeń oraz zapomnianej cierpliwości. Są w lekturze informacje dotyczące codzienności mieszkańców Tybetu, działań rządowych, obowiązujących religii oraz ludowych wierzeń. Pogłębiona zostaje wiedza czytelnika z zakresu historii, geografii, zoologii, szeroko pojętej przyrody i azjatyckiej duchowości. Zatrważają dane wiążące się z negatywnym wpływem człowieka na środowisko (z królestwa młotów pneumatycznych szybko ucieknie ryś). Pomocą służą przypisy (wyjaśniające i bibliograficzne), cytaty inspirujące, mapka z zaznaczoną trasą wyprawy, czarno-biała fotografia (jakże trudno na niej dostrzec wpatrujące się w czytelnika czujne oczy pantery), a także fragmenty Księgi Rodzaju (z siglami), Księgi drogi Lao Tsy oraz Myśli Pascala. Brak natomiast dokładnych danych topograficznych opisywanych miejsc, co ma na celu utrudnienie polowania kłusownikom i miłośnikom tradycyjnej medycyny azjatyckiej (produkcja pseudomedykamentów).

Wspaniała publikacja oficyny Noir sur Blanc przeznaczona jest dla czytelnika wrażliwego. Odznaczona w roku 2019 prestiżową francuską nagrodą literacką Prix Renaudot, docenia piękno dzikiego świata, zalety ciszy oraz niezgłębione tajemnice zwierząt.

Tagi: bóg

Kup książkę Duch śniegów. Śladami tybetańskiej pantery

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Duch śniegów. Śladami tybetańskiej pantery
Inne książki autora
W syberyjskich lasach
Sylvain Tesson0
Okładka ksiązki - W syberyjskich lasach

Sylvain Tesson, z wykształcenia geograf, jest przede wszystkim podróżnikiem. W 1993 r. objechał na rowerze świat razem z Alexandrem Poussinem, z nim też...

Berezyna. O męskiej przyjaźni, podróżach motocyklem i micie Napoleona
Sylvain Tesson0
Okładka ksiązki - Berezyna. O męskiej przyjaźni, podróżach motocyklem i micie Napoleona

,,Dwa wieki temu faceci marzyli o innych rzeczach niż super szybki dostęp do Internetu. Byli gotowi umrzeć, żeby zobaczyć migoczące kopuły Moskwy." Wszystko...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy