Kondycja współczesnej katechezy jest o wiele mniej satysfakcjonująca, niż dawniej. Wyraźne ukierunkowanie młodzieży na konsumpcyjny styl życia oraz indywidualny sukces sprawia, że zatraceniu ulegają wartości duchowe, pozwalające na traktowanie chrześcijaństwa jako źródła nadziei dla świata. Szczególne zadanie zostało powierzone współczesnym katechetom, od których w dużej mierze zależy, jaką drogą podążą powierzeni ich opiece wychowawczej uczniowie. Pomocą służą opublikowane nakładem wydawnictwa Święty Wojciech materiały metodyczne (w wersji papierowej i multimedialnej) Drogi wiary według świętego Łukasza, zawierające scenariusze spotkań i katechez biblijnych.
Pozycja jest jedną z serii "Biblioteka katechety". Trójczłonowy schemat narracyjnej katechezy biblijnej czyni z zaprezentowanych scenariuszy materiał przystępny, prawidłowo zrozumiany, ułatwiający budowanie świata wartości autentycznych, nieprzemijających i nie kończących się wraz z czasem. Odbiorcy – młodzież gimnazjalna – będą mieli okazję podążyć drogą prawdy, sprawiedliwości, pokoju i miłości, jeśli tylko odpowiedzialnie potraktują zaprezentowane treści. Nauczą się tak żyć, by sprostać postawionym przed nimi wymaganiom Kościoła.
Podane materiały zostały opracowane w najdrobniejszych szczegółach. Każdy punkt spotkania zawiera wyjaśnienie, propozycje pytań, jakie prowadzący zadaje uczestnikom. Określono cel, podano treści nauczania, formy organizacji zajęć, a także metody, techniki i środki dydaktyczne. Wyszczególniono materiały potrzebne do właściwego przeprowadzenia zajęć oraz puentę. Jasno określono, w jaki sposób zaktywizować uczestników spotkania. Nie zapomniano również o wyjaśnieniu, w jaki sposób tekst biblijny winien znaleźć odzwierciedlenie w codziennym życiu. Poszczególne katechezy zaopatrzono w proste i zarazem ciekawe karty pracy, ułatwiające zajęcia. Wszystko to sprawia, że praca z uczniem staje się łatwiejsza, niż podczas lekcji prowadzonej w sposób mało urozmaicony.
Nie bez powodu wszystkie scenariusze oparto o Ewangelię według świętego Łukasza: znany z prostoty i zrozumienia ludzkich problemów Ewangelista, zwraca się on do każdego z nas. Bezpośredniość jego wypowiedzi czyni tekst łatwym do przyjęcia, co ma szczególne znaczenie w przypadku katechizowanej młodzieży. Zaproponowane materiały nie muszą być wykorzystane dosłownie i w całości. Umiejętności katechety czy animatora grup biblijnych oraz potrzeby grupy, w której prowadzone jest spotkanie, decydują o ilości wpojonej uczniom wiedzy. Od inwencji twórczej prowadzącego zależy zakres wykorzystany i zmodyfikowany.