Wśród różnorodnych ludzkich działań na szczególną uwagę zasługuje wolontariat. Jest to dobrowolna, świadoma oraz bezpłatna praca na rzecz innych, która wykracza poza związki rodzinne i przyjacielskie. Jednym z terenów działalności wolontaryjnej są szpitale i placówki skupiające chorych wymagających długotrwałego leczenia, rehabilitacji oraz rewalidacji. Doskonała monografia Doktor klaun! jest zbiorem wnikliwych informacji, wyjaśniających problematykę terapii śmiechem, wolontariatu i edukacji międzykulturowej.
Ponieważ praca z dziećmi wymaga przygotowania pedagogicznego, bezpośrednie starania związane z działalnością Fundacji „Dr Clown” w Polsce zostały podjęte przez autora książki, Przemysława Pawła Grzybowskiego – doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Jego długoletnie doświadczenie cieszy się powodzeniem w pracy doktorów klaunów Patcha Adamsa (amerykański lekarz, który w latach 60-tych ubiegłego wieku zaczął wprowadzać terapię śmiechem – w przebraniu klauna rozweselał pacjentów w szpitalach). Oddana do rąk czytelnika publikacja, wyczerpująco objaśnia podstawy teoretyczne, historię oraz charakterystykę działań w perspektywie międzynarodowej.
Ze względu na ogrom przedstawionego materiału, całość została podzielona na dwie zasadnicze części. Pierwsza z nich – teoretyczna – tłumaczy podstawowe pojęcia wykorzystywane w pracy wolontaryjnej, skupia się na założeniach terapii śmiechem, podaje ideologiczne podstawy działalności doktorów klaunów oraz omawia lokalne inicjatywy, po czym przechodzi do przedstawienia konkretnych działań w placówkach medycznych i opiekuńczych, a także cytuje wypowiedzi wolontariuszy dotyczące pracy doktorów klaunów.
Część drugą stanowi „Niezbędnik wolontariusza”, zawierający praktyczne wskazówki (scenariusze), które przygotowują do pracy oraz integrują cały zespół. Pomocą służy obszerna bibliografia polsko- i obcojęzyczna, wykaz stron internetowych, a także spis lektur, filmów, słuchowisk, koncertów, przedstawień teatralnych, widowisk kabaretowych i muzycznych. Elementem dodatkowym są dokładnie opisane wyliczanki, propozycje gier i zabaw możliwych do przeprowadzenia w małym pomieszczeniu oraz płyta z filmami DVD. Wszystko to świadczy o ogromnej wartości oddanej do rąk czytelnika publikacji.
Fundacja posiada osobowość prawną. Do monografii dołączono Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, Statut Fundacji „Dr Clown”, Ramowy opis stanowiska pracy Fundacji oraz Regulamin pracy zespołu wolontariuszy „Wesoła rodzinka”. Opublikowana nakładem Impulsu książka Doktor klaun! przeznaczona jest dla wszystkich. Pełniąc rolę informatora pozwoli zrozumieć, jak ważny jest śmiech, dzięki któremu łatwiej pokonać ból i cierpienie.
Edukacja międzykulturowa – konteksty to opracowanie adresowane do uczestników zajęć poświęconych zróżnicowaniu kulturowemu w różnych okolicznościach...
Śmiech w edukacji. Od szkolnej wspólnoty śmiechu po edukację międzykulturową to najobszerniejsza w Polsce monografia na temat śmiechu, uśmiechu...