Recenzja książki: Dobre wieści. Wspomnienia najsłynniejszej rzeczniczki prasowej Białego Domu

Recenzuje: Justyna Gul

Jak zostać rzecznikiem prezydenta?

 

Stanowisko rzecznika prasowego jest marzeniem wielu adeptów dziennikarstwa lub filologii, choć fascynujący charakter tej pracy, a także nieustanny rozwój, który w stanowisko jest wpisany, czynią go dobrym rozwiązaniem również dla innych grup zawodowych. Niestety, ostatnie lata i gwałtowne przemiany na scenie gospodarczej i politycznej - zarówno tej krajowej, jak i międzynarodowej - pokazały, że obiektywne dziennikarstwo, a także solidni rzecznicy prasowi odchodzą już powoli do lamusa. Przedstawiciele firm odpowiedzialni za kontakty z prasą popełniają kardynalne błędy, do mediów przedostają się informacje uderzające w dobre imię osób i wizerunek przedsiębiorstw, które nie są w żaden sposób wyjaśniane, zaś strategią polityków powoli staje się brak strategii i kompletny brak poszanowania wyborców.

 

Dlatego też sztuki dziennikarstwa, a przede wszystkim - bycia rzecznikiem prasowym, należy uczyć się od najlepszych. I to nie tylko jeśli chodzi o sam warsztat pracy, ale o etyczne podejście oraz wartości, jakimi należy się kierować. Jedną z postaci, która może stać się pewnym wzorem, a nawet… mentorem, jest Dana Perino, obecnie dziennikarka kanału Fox News oraz współprowadząca The Five. W Polsce mogliśmy zetknąć się z nią w przeszłości głównie dzięki relacjom z Białego Domu, którego była rzecznikiem prasowym w okresie prezydentury George`a W. Busha. Ta wyjątkowa, silna kobieta była pierwszą republikanką, która została rzecznikiem prasowym Białego Domu i - co więcej - która postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami z szerokim gronem czytelników. Jej książka Dobre wieści, opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego, to nie tylko wciągająca lektura o tym, w jaki sposób z rancza Wyoming można trafić do Gabinetu Owalnego, ale też książka o niezwykłym człowieku, jakim jest George W. Bush, o lojalności i zasadach oraz o kulisach pracy w Białym Domu. Po publikację powinni sięgnąć wszyscy studenci dziennikarstwa i komunikacji, pretendujący do roli rzecznika prasowego, a także osoby piastujące już tę funkcję oraz ci czytelnicy, którzy lubią dobrze napisane i oparte na faktach relacje.

 

Książka Perino wymyka się wszelkich schematom. Znajdziemy tu bowiem wspomnienia autorki z dzieciństwa, czytamy o dorastaniu na ranczu wśród zwierząt, o wycieczce do Waszyngtonu, którą odbyła jako siedmiolatka, o czasach licealnych i przewodniczeniu samorządowi szkolnemu, a także o studiach na Uniwersytecie Południowym Kolorado, które były czasem wytężonej nauki i żywiołowych dysput, toczonych w klubie dyskusyjnym. Ukończenie studiów magisterskich na University of Illinois Springfield oznaczało dla autorki powrót do Denver i krótki epizod z kelnerowaniem, ale wkrótce otrzymała ona możliwość pracy w biurze poselskim kongresmena Scotta McInnisa w Waszyngtonie, zaś stanowisko to było pierwszym na drodze do objęcia funkcji rzecznika prasowego.

 

Jak pisze Perino: (…) w Waszyngtonie nawiązuje się kontakty. To tu buduje się sieć znajomości i to dzięki tej pierwszej pracy w końcu zostałam rzecznikiem prasowym Białego Domu. Zanim jednak do tego doszło, pracowała również dla kongresmena Dana Schaefera z Kolorado, a po powrocie z Anglii, gdzie mieszkała przez pewien czas z mężem, a także po atakach na World Trade Center, została zatrudniona w Departamencie Sprawiedliwości. Posada zastępcy rzecznika prasowego Białego Domu, Tony`ego Snowa, a następnie objęcie po nim stanowiska, to wynik zarówno szczęścia, znalezienia się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie, ale też (przede wszystkim) ciężkiej pracy, profesjonalizmu, chęci do podejmowania nowych wyzwań i nie uchylania się przed najtrudniejszymi nawet zadaniami. Jej żelazne zasady, niezwykła lojalność, oddanie sprawie - wszystko to procentowało, czyniąc z niej osobę, którą sam George W. Bush obdarzył wielkim zaufaniem i szacunkiem.

 

Dobre wieści jest książką wyjątkową, bowiem nie tylko odsłania przed czytelnikami fakty dotyczące samej prezydentury Busha, jego podróży, problemów społeczno-gospodarczych i politycznych, ale też zdradza mnóstwo szczegółów technicznych dotyczących stanowiska rzecznika prasowego. Autorka, wykorzystując swoje bogate doświadczenie, dzieli się z czytelnikami wskazówkami, jak stać się lepszym w swojej pracy, ale również jak stać się lepszym człowiekiem. Tym samym jest to jedna z tych pozycji, po które sięga się często, szukając inspiracji, wskazówek dotyczących konkretnego postępowania czy ewentualnego rozstrzygnięcia spornej kwestii. Dana Perino nie ukrywa zarówno swego konserwatyzmu, jak i wielkiej miłości do kraju, ale także licznych słabości, z którymi – jak każdy człowiek – musi walczyć. Tyle tylko, że w jej przypadku dzięki wielkiej pasji i zaangażowaniu, a także sile i trwaniu w swych zasadach, walka ta jest często wygrana. Mam nadzieję, że jej książka, stanie się dla wielu przewodnikiem po dobrym i pełnym fascynujących wyzwań życiu.

 


 

Autorka bloguje na: http://qulturaslowa.blogspot.com/

Kup książkę Dobre wieści. Wspomnienia najsłynniejszej rzeczniczki prasowej Białego Domu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dobre wieści. Wspomnienia najsłynniejszej rzeczniczki prasowej Białego Domu
Autor
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy