Czy jest to możliwe, by fantastycznie zapowiadający się związek kobiety i mężczyzny z chwilą podjęcia decyzji o wspólnym zamieszkaniu czy też o wejściu w związek małżeński okazał się w rzeczywistości toksyczną relacją? Jak długo (i czy w ogóle) kobieta zdolna jest znosić upokorzenia, psychiczną, a nawet fizyczną przemoc w imię miłości do partnera? I wreszcie: jak rozpoznać wśród mężczyzn potencjalnych kandydatów na partnera-mizoginistę? Na wszystkie te pytania z nawiązką odpowiada Susan Forward w znakomitym, wciąż aktualnym, chociaż liczącym już sobie ponad dwadzieścia lat poradniku Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje?
Czarujący, szarmancki, romantyczny – tak opisują swoich partnerów bohaterki poradnika Susan Forward. Tacy byli w momencie pierwszego spotkania i burzliwego rozwoju namiętnych uczuć. Szybka decyzja o ślubie, a po niej przykre rozczarowanie. Partnerzy z miłych i zabiegających o względy swoich kobiet dżentelmenów zmienili się w tyranów o silnej tendencji do dominacji, nierzadko uciekających się do stosowania przemocy psychicznej i fizycznej. Wszystkie pacjentki doktor Forward już podczas pierwszego spotkania charakteryzowały się dużą niepewnością, strachem, nie dbały o swój wygląd zewnętrzny, a przez swój brak atrakcyjności i towarzyszące im przez cały czas lęki czuły się winne atakom swoich mężczyzn. Chcąc wyjść z tego błędnego koła, zdecydowały się na terapię. Wraz z Susan Forward czytelnik pozna, jak trudną, a zarazem uzdrawiającą pracę przyniosły kobietom spotkania z psychoterapeutką. Relacje z mężczyznami, po dogłębnym poznaniu źródeł ich zachowania, tkwiących przeważnie w ich podświadomości i będącej rezultatem doświadczeń z dzieciństwa, zostają w wielu przypadkach uzdrowione. Kobiety będące bohaterkami książki po wielu miesiącach terapii wygrywają nową szansę, a toksyczny związek, nad którym zaczynają wraz z pomocą Susan Forward pracować, przekształca się w równoprawną relację partnerską.
Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje? to doskonały podręcznik, który może okazać się pomocny w rozszyfrowaniu pierwszych symptomów rodzenia się trudnych związków. Już wstępna charakterystyka mężczyzn przejawiających skłonności mizoginistyczne może być niezastąpioną wskazówką dla kobiet dopiero wchodzących w związek z partnerem. W swoim poradniku Susan Forward krok po kroku definiuje charakterystyczne zachowania i skłonności do dominacji występujące u mizoginistów. Pokazuje, jak uchronić dzieci przed tym, by w przyszłości one także nie stały się tyranami bądź ofiarami w związkach. Wreszcie: pokazuje, jak walczyć o swoje prawa w związku, nie stać się stroną pokrzywdzoną, a także jak odbudować relacje i mądrze postępować w małżeństwie.
Poradnik Susan Forward to jednak nie tylko lektura dedykowana kobietom pozostającym w toksycznych związkach. To książka, która pozwoli uświadomić mężczyznom-mizoginistom, że kłopoty w związku leżą przede wszystkim po ich stronie i że to oni stali się zarzewiem narastającego konfliktu.
Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje? to publikacja napisana przystępnym językiem. Autorka umieściła w swoim poradniku także liczne ćwiczenia, mające na celu rozpoznanie, czy kobieta tkwi w związku z mizoginistą. Jeśli obawy takie się potwierdzą, na czytelniczkę czekają inne testy, które powinna spróbować przeprowadzić sama. Susan Forward informuje jednak, by część ćwiczeń wykonywać z wielką ostrożnością – zwłaszcza te, które skłaniają kobietę do konfrontacji z partnerem – a także by czym prędzej zgłosiła się ona na terapię do dobrego i sprawdzonego psychoanalityka. Oprócz porad, czytelnik trafi w publikacji na prawdziwe historie kobiet, które z determinacją i niebywałą pewnością siebie wywalczyły równouprawnienie w związku. To budujące spojrzenie na relacje między kobietą i mężczyzną pomoże wielu paniom w walce o stabilizację w związku i udowodni, że zawsze istnieje choć cień nadziei na uleczenie zerwanych relacji.
Pacjenci Susan Froward to ludzie, skatowani przez własnych rodziców. Fizycznie bądź psychicznie. Krytykowani, dręczeni okrutnymi żartami, przygniatani...
Przełamanie tabu macierzyńskiej miłości. Są matki niezdolne do miłości. Narcystyczne, zazdrosne, zaborcze, despotyczne, niewydolne życiowo i wychowawczo...