Dobro i zło stanowią nieodłączny element życia wszystkich ludzi. Naszym zadaniem jest dokonywać właściwych wyborów oraz opowiadać się po stronie tego, co szlachetne, sprawiedliwe i pożyteczne. Z koniecznością podejmowania decyzji boryka się każdy - i to niezależnie od wieku. Książka Tajemnicza szafa jest pierwszą częścią zagadkowych przygód Jacka Michalskiego i Basi Staszewskiej. Młodzi bohaterowie, stawiając czoła licznym przeciwnościom, pokazują, jak wybrnąć z trudnych sytuacji, nie łamiąc przy tym podstawowych zasad właściwego postępowania.
Początek wakacji tylko na pozór wydawał się nudny. W opustoszałej Niwce panował błogi spokój, niczym nie zmącona cisza, wyludnione ulice, nawet gołębie poruszały się ospale. I tak pewnie byłoby do końca sierpnia, gdyby nie przedstawiciele sklepu meblowego, jubilerska wystawa dobrodusznego Euzebiusza Sekundy, wreszcie - zaszyta w leśnej gęstwinie stara leśniczówka na Dębowej Górze, do której od dziesięciu lat nikt już nie przychodził. Gdzie mieścił się pawilon oferujący tanie komody i jeszcze tańsze regały? Dlaczego numer rejestracyjny podejrzanej ciężarówki od razu przywodzi na myśl kłamstwo? Co kryło się we wnętrzu ciężkiej, zabytkowej szafy? Jak wydostać się na zewnątrz pełnego pajęczyn i makabrycznych cieni pomieszczenia „żywcem wyjętego z horroru”? Na te i na wiele innych pytań czytelnik znajdzie odpowiedzi w książce Dariusza Rekosza.
W powieści tej wprost roi się od przykładów dobrego i złego postępowania. Postawy pozytywne przeplatają się z nagannymi, których zdecydowanie nie wolno naśladować. Złodzieje, bandyci, rewolwery, reklamówki wypełnione skradzioną biżuterią - to elementy zgrabnie wkomponowane w akcję. Podejrzane typy: Brodacz, Bocian i Waluś stają w opozycji wobec „szczęśliwców”, mogących poszczycić się znajomością uporządkowanej hierarchii wartości. Najważniejsze, że czyny karygodne zostają przyporządkowane odpowiedniemu "paragrafowi". Winnych dosięgła sprawiedliwość. Zło zostało ukarane, a dobro - nagrodzone.
Tajemnicza szafa nie tylko uczy. ale również - bawi. Wesołe dialogi, śmieszne sytuacje, a także zabawne kolorowe ilustracje i czarnobiałe grafiki autorstwa mistrza Bohdana Butenki swą prostotą i autentycznością przemawiają do odbiorcy. Wprawdzie książka przeznaczona jest dla nastolatków, jednak zawarte w niej przesłanie powinno znaleźć odzwierciedlenie w życiu każdego człowieka. Wspaniała i pomysłowa detektywów para – Jacek i Barbara to przykład realizacji życiowych zamierzeń w sposób uczciwy i przyzwoity.
Podkop? Przebranie? Przeskoczenie muru lub przekupienie strażników? Zbyt banalne jak na Mistrza Kradzieży i Włamań. Chcąc pozyskać dodatkowe dowody obciążające...
Sądzicie, że weekendowy wyjazd do babci to okropna nuda? Bo u babci nie ma internetu, kablówki i kumpli z podwórka? A w dodatku - co to za...