Recenzja książki: Detektyw Blomkvist

Recenzuje: Damian Kopeć

Kalle Blomkvist. Detektyw.


W końcu znalazłem okazję, by sięgnąć po klasykę dziecięcej literatury kryminalnej, po powieści o przygodach młodego detektywa amatora Kallego Blomkvista. Dla niektórych czytelników może to być trochę - w pierwszej chwili - zaskakujące oblicze słynnej pisarki Astrid Lindgren. Równie jednak ciekawe i intrygujące, jak to doskonale nam znane ze świetnie napisanych wielu innych jej książek dla dzieci

Cykl opowieści o perypetiach Blomkvista składa się z trzech części: Detektyw Blomkvist; Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży; Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie.  Kalle Blomkvist nie jest oczywiście doświadczonym, sarkastycznym prawdziwym prywatnym detektywem. To nastolatek, który chce nim być i nieustannie w wyobraźni wciela się w tę magiczną dla niego rolę. Skąd u Lindgren pomysł na taką serię? Otóż jest on ściśle związany z pewnym okresem jej życia zawodowego. Pisarka bowiem pracowała przez jakiś czas jako stenografistka docenta kryminologii Harry'ego Södermana. Od niego nauczyła się podstaw tej gałęzi wiedzy, które potem wielokrotnie wykorzystywała w swojej twórczości.

Cykl książek, który rozpoczyna powieść Detektyw Blomkvist, opowiada o przygodach grupy wesołych, pełnych energii nastolatków. Kalle Blomkvist, Anders i Ewa-Lotta tworzą zgraną paczkę przyjaciół, zwaną Białymi Różami. Rywalizują oni z Czerwonymi Różami czyli inną trójką dzieci: Sixtenem, Jonte i Benką. Czytelnicy biorą wraz z nimi udział w przygodach, zabawach i kłopotach, które dzieci nieustannie ściągają na swoje głowy. Widzimy skomplikowane relacje między nimi, oraz "iskrzenia" na styku świata dorosłych i dzieci. Obserwujemy pierwsze młodzieńcze zauroczenia, fascynacje, chwilowe animozje. Lindgren świetnie wyczuwa świat bliski młodym czytelnikom i opisuje go barwnie, ze swadą, ciepłem i wielkim humorem. Dzieci usilnie rywalizują ze sobą, ale w sytuacjach realnego zagrożenia potrafią doskonale ze sobą współpracować. W ich świecie liczą się przyjaźń, lojalność, przyzwoitość, zasady fair-play. To świat trochę staromodny, ale przecież w gruncie rzeczy do takiego właśnie świata wielu z nas po prostu tęskni.

Nastoletni Kalle żyje na pograniczu fantazji i rzeczywistości. Rozwiązuje jednak całkiem poważne zagadki kryminalne, które niesie ze sobą prawdziwe życie. Tym razem sprawa jest związana z wujkiem Ewy-Lotty, który niespodziewanie zjawia się w miasteczku. Zachowuje się on bardzo dziwnie, chwilami dość podejrzanie i tym samym sprawia, że wyobraźnia Kallego podsuwa mu kolejne obrazy. Intuicja chłopaka nie zawodzi, choć dość długo nie zdaje on sobie sprawy z tego, że wpada na trop działalności pewnej niebezpiecznej złodziejskiej szajki. Wszystko, jak przystało na książkę dla nastolatków, jest odpowiednio złagodzone i pozbawione niepotrzebnej przemocy. Całość dobrze się kończy, a my mamy przyjemność brać udział w naprawdę fascynującej przygodzie.

Powieść Detektyw Blomkvist (Mästerdetektiven Blomkvist) została pierwotnie wydana w 1946 roku, czyli jeszcze przed niezapomnianymi "Dziećmi z Bullerbyn (1947)". W 1947 roku została przeniesiona na ekran, podobnie zresztą, jak i kolejne dwie części cyklu.

Podstawową zaletą książki jest ciekawa, wciągająca fabuła. Są nią również postaci: barwne, wesołe, zaskakujące. Lindgren umiejętnie miesza sceny realistyczne z wyobrażeniami - wytworami młodzieńczej fantazji. Pisarka świetnie ukazuje cechy młodych ludzi: ciekawość świata, naturalne wyczuwanie fałszu w zachowaniu dorosłych, oddawanie się marzeniom na jawie, uleganie urokowi chwili, zamiłowanie do zabaw i psot. Najbardziej barwną postacią jest tu chyba Kalle, marzyciel o rozwiniętej wyobraźni i przenikliwym umyśle. Pragnie on zostać najsławniejszym detektywem, następcą Sherlocka Holmesa lub Herculesa Poirot. Nieustannie wokół siebie widzi zagadki kryminalne. Wyobraża sobie, że spotykani ludzie to podejrzani lub przestępcy, a on - w przypływie geniuszu - odkrywa ich ciemne sprawki. Kalle ma w sobie niesamowicie dużo uroku. Jest bystry, spostrzegawczy, pełen życia i fantazji. Ale i pozostałe dzieci są przedstawione równie ciekawie. Są - o co dzisiaj nie tak łatwo - dobrze wychowane, grzeczne i sympatyczne, choć równocześnie skore do wszelkich, niegroźnych w sumie psot.

Fabuła jest bardzo dobrze przemyślana. Napięcie stale rośnie, co i raz następują zaskakujące zwroty akcji. To kawałek naprawdę dobrej literatury dziecięcej. Nie za prostej, nie za bardzo wyrafinowanej. Sensacyjnej, kryminalnej. Przyjemnej w lekturze nawet dla osoby dorosłej. Takiej, która powinna zadowolić także przeciętnego nastolatka.

 

Kup książkę Detektyw Blomkvist

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Detektyw Blomkvist
Książka
Detektyw Blomkvist
Astrid Lindgren
Inne książki autora
Pippi na Południowym Pacyfiku
Astrid Lindgren0
Okładka ksiązki - Pippi na Południowym Pacyfiku

Czy znasz Pippi Pończoszankę, najsilniejszą, najsympatyczniejszą, najweselszą i najbogatszą dziewczynkę na świecie, która mieszka samotnie w Willi...

Karlsson z Dachu lata znów
Astrid Lindgren0
Okładka ksiązki - Karlsson z Dachu lata znów

Najmłodszy synek państwa Svantessonów, zwany Braciszkiem, często czuje się bardzo samotny. Nagle pojawia się Karlsson z Dachu - nicpoń, który prowokuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy