Wiele autorek opisuje w swoich dziełach życie w przyszłości, ale jedną z najbardziej zadziwiających wizji roztacza przed czytelnikami Gemma Malley. Opisała ona życie czternastoletniej dziewczyny, która żyje w 2140 roku. Malley nie obawiała się stawić czoła wyzwaniom, jakie stają przed osobami opisującymi daleką przyszłość. I słusznie - jej "Deklaracja" okazuje się książką znakomitą. Po rozpoczęciu lektury po prostu nie da się od niej oderwać. Co ważniejsze - nie jest to książka z gatunku tych, których fabułę zapominalibyśmy zaraz po zamknięciu.
Przyszłość w oczach Gemmy Malley wypada nader interesująco. W świecie za kilkaset lat można wyróżnić dwie grupy ludzi: legalnych i nadmiarów. Czytelnikom z pewnością żal będzie dzieci, które nie powinny istnieć. Każdy ma prawo do życia i nikt nie powinien tego zabierać.
"Ślubuję służyć, spłacić dług,
By ktoś legalny mieć mnie mógł.
Nadmiaru wstyd przez życie nieść,
Naturze dać należną cześć.
Ślubuję słuchać, milczeć wciąż
I opanować słabość swą.
Ze wszystkich sił pracować chcę,
Służyć, gdy Władze wezwą mnie."
Główną bohaterką jest Anna, która jest nadmiarem. Mieszka w Grange Hall, gdzie pod okiem pani Pincent uczy się być wartościowa. Jej życie składa się z wielu obowiązków i zadań, które musi wykonać. Dziewczyna cały czas żyje w zamkniętym budynku z innymi dziećmi i nie może wychodzić na zewnątrz. Nastolatka posiada tytuł prefekta, a więc dba o porządek i słuchana jest przez inne nadmiary. Niestety, gdy do Grange Halle trafia nowy członek społeczności, wszystko się zmienia. Peter zaczyna ją nazywać Anną Crovey i namawia do ucieczki. Dziewczyna nie chce opuszczać tego miejsca i nie chce stracić szansy trafienia do domu legalnego jako służąca. Zmienia zdanie, gdy słyszy, jak pani Pincent mówi o zabiciu jej nowego kolegi. Dziewczyna godzi się wówczas uciec. Zbiegowie postanawiają się ukryć u pani Sharpe, gdzie Anna odbywała praktyki. Starsza kobieta przyjmuje ich, ale szczęście może szybko się skończyć. Zaczynają się poszukiwania, a nasza bohaterka gubi pamiętnik, w którym opisywała swoje życie. Okazuje się, że dziennik posiada nadmiar Sheila, która przekazuje go pani Pincent. Nastolatkowe docierają do Paryża, do rodziny Anny, ale ścigający nie dają za wygraną i znajdują ich. Czy zdarzy się cud, który przyniesie?
"Deklaracja” to książka, przy której nie można się nudzić. Na narrację składają się opisy, dialogi oraz fragmenty pamiętnika Anny. Świat przedstawiony w książce bardzo się różni od dzisiejszego. Wszystko przez to, że znaleziono tabletki wieczności i ludzie boją się umierać. Niestety, spowodowało to przeludnienie, stąd wzięła się idea nadmiarów - dzieci, które nie mają prawa żyć.
Tytuł książki pochodzi od deklaracji, którą podpisują szesnastoletni mieszkańcy. Umowa ta umożliwia im korzystanie z tabletek wiecznego życia, ale zakazuje mieć dzieci. Można owej deklaracji nie podpisać i żyć krócej. Niektóre zamożne osoby mają prawo do jednego dziecka, jeśli dziecko urodzi się pozostałym, trafia do Grange Hall. Jest tylko jeden ratunek dla dzieci przed spędzeniem całego życia w charakterze nadmiaru. Tego jednak dowiecie się z książki.
Powieść Gemmy Malley polecam wszystkim, którzy są ciekawi przyszłości i lubią książki przygodowe. Nikt nie będzie żałował, że przeczytał tak wciągającą i oryginalną powieść.
"W sieci" to drugi tom znanego cyklu "Deklaracja". Jest rok 2140. Walka przeciw starzeniu się społeczeństwa została wygrana. Ludzie mogą już żyć wiecznie...
Ostatni tom bestsellerowej serii Deklaracja! Walka między Podziemiem a producentem długowieczności trwa. Wydaje się, że nic nie jest w stanie osłabić...