Recenzja książki: Czarownica z Radosnej

Recenzuje: Sabina Kwak

Książka Zofii Staniszewskiej jest konglomeratem wielu gatunków – romansu (takiego, który na dodatek powinien się kończyć szczęśliwie), powieści fantastycznej (w najbardziej strywializowanej formie), opowiastki filozoficznej (z bezpłciowym bogiem w roli głównej), książki kucharskiej (z jajem, a nawet kilkoma), kryminałem (o takim radnym, co napsocił), baśni (nie zawsze dla dzieci) i autobiografii (jak przystało na debiut powieściowy). Do tej wybuchowej mieszanki wtłoczono jeszcze kilku narratorów i sporą dawkę cytatów. Jedna z pierwszych kart powieści wita czytelnika słowami „Świtezianki”: Kto jest dziewczyna? - ja nie wiem, zapowiadając tym samym tematykę całości.

 

A w całości nie brak i ballad, i romansów. Główną bohaterką nie jest wprawdzie dziewica, tylko owdowiała matka dwójki dzieci, ale za to żyjąca z księżycową aurą za pan brat. Jagoda – bo tak na imię kobiecie, jest przedstawiana przez własną córkę jako… czarownica. Czarownica pracująca w gimnazjalnej bibliotece, hodująca pięć psów i trzy konie (które, nota bene, lubią się mnożyć); czarownica piękna, zdolna, zabawna, powabna i doskonale gotująca. Słowem: ideał. Do perfekcyjnego życia posiadaczki mocy nadprzyrodzonych wkrada się jednak nieszczęście – jej mąż umiera. Co w takiej sytuacji robi Jagoda? Żyje dalej. Składa ofiary w Sanktuarium Ciszy w Mrocznym Zagajniku (czyżby była wcieleniem Ani Shirley?), piecze Słoneczny Sernik w Kratkę (przepis z tyłu książki!) i rozkochuje w sobie jedynych godnych uwagi przedstawicieli płci brzydkiej. Staniszewska w swej książce nie kreśli wnikliwego portretu wewnętrznego kobiety po przejściach. Zamiast tego stara się humorystycznie przedstawić żywot indywidualistki dobrowolnie osiadłej na prowincji. Z satyrycznym zacięciem rysuje więc sylwetki radoszczan – plotkarzy i dewotów, przeciwstawiając im swoją bohaterkę – kroczącą własnymi ścieżkami nauczycielkę.

 

To, co w powieści budzi wątpliwości, to silny (o ile nie zbyt silny) rys autobiograficzny. Nie od dziś wiadomo, że pisarstwo kobiece rządzi się swoimi prawami, a mitologiczna Ariadna czyni w nim prawdziwe spustoszenie. Co jednak sądzić o książce, w której nota biograficzna autorki sprowadza się do słów: Piszę bajki i wiersze (…), pracowałam jako nauczycielka i grafik komputerowy. Kilka lat temu wyprowadziłam się z Poznania do domu pod lasem, gdzie hoduję konie, psy, koty, pająki, dzieci i męża, a fabuła zdaje się opisywać chwalebny żywot skalkowanej pisarki? Słabą stroną „Czarownicy z Radosnej” są też dialogi – często sztuczne. Nie zmienia to jednak faktu, że książka przyciąga do siebie – nie tylko piękną okładką autorstwa Magdaleny Zawadzkiej, ale i jakimś wewnętrznym ciepłem. Być może nawet magią – kto wie, może Czarownica z Radosnej i tu zadziałała? Zofia Staniszewska napisała dobre „czytadło” – miłe, lekkie, niezobowiązujące. Wymagający czytelnik pozostanie jednak niezaspokojony – papierowe czary nie są widać dość silne, by przekonać do publikacji wszystkich.

 

Sabina Kwak

Kup książkę Czarownica z Radosnej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czarownica z Radosnej
Książka
Czarownica z Radosnej
Zofia Staniszewska
Inne książki autora
Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka Teatru
Zofia Staniszewska0
Okładka ksiązki - Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka Teatru

Piąty tom przygód dociekliwych detektywów. Do premiery sztuki zostały tylko 4 godziny 7 minut i 3 sekundy i dokładnie w tym momencie ginie...

Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka stacji kosmicznej
Zofia Staniszewska0
Okładka ksiązki - Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka stacji kosmicznej

Udało się! Ignacy i Mela zostali wybrani spośród tysiąca ochotników i dołączą do załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! Bliźniaki poznają...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy