O Marii Konopnickiej słyszeli chyba wszyscy. Dzieła polskiej pisarki czyta się w szkołach, a postać ta obecna jest w świadomości wszystkich Polaków. Jak żyła, jak układały się jej losy i co przyniosło jej przeznaczenie – o tym czytelnicy mają okazję przeczytać w kierowanej do młodych czytelników książce Czarodziejka osobliwa. Opowieść o Marii Konopnickiej Beaty Ostrowickiej (Wydawnictwo Literatura).
Marię Konopnicką poznajemy, gdy bohaterka ma dwanaście lat i wraz z ojcem oraz rodzeństwem zmierza na grób niedawno zmarłej mamy. W dalszej części opowieści dowiadujemy się, gdzie Maria pobierała naukę i dlaczego tak szybko musiała zrezygnować z pensji u sióstr sakramentek w Warszawie. Jednak mimo zaledwie rocznego pobytu w stolicy, Maria zawiązała tam przyjaźń z Elizą Orzeszkową, która trwała całe życie.
Kolejne strony książki to historia dorosłego życia Marii Konopnickiej, jej nieudanego małżeństwa, opieki nad gromadką dzieci i starań o zapewnienie rodzinie dobrobytu. Obok tej codzienności czytelnik śledzi pisarstwo Marii Konopnickiej. To, jak najpierw pod pseudonimami, a później już pod własnym nazwiskiem publikowała teksty i redagowała pisma dla kobiet. Z Marią rozstajemy się w opowieści w chwili jej śmierci w sanatorium we Lwowie.
Książka Beaty Ostrowickiej ukazała się w wyjątkowym czasie, bo w roku 2022, który ogłoszony został rokiem Marii Konopnickiej. Czarodziejka osobliwa to świetne upamiętnienie, a zarazem przybliżenie tej wybitnej postaci najmłodszym czytelnikom, bo to przecież do nich książka Beaty Ostrowickiej jest kierowana. Publikacja napisana jest przystępnym językiem, pojawiają się w niej również elementy stylizacji na język charakterystyczny dla XIX wieku. Autorka przybliżyła czytelnikom najważniejsze fakty z życia Marii Konopnickiej, przedstawiając je w sposób jasny i zrozumiały.
Narracji towarzyszą starannie przygotowane ilustracje. Piękne, wielobarwne rysunki Magdaleny Pilch wzbogacają treść książki, dodają całości jeszcze więcej barw i sprawiają, że publikację nie tylko z przyjemnością się czyta, ale i przegląda. Świetnym pomysłem edytorskim było zamieszczenie w książce przedruków okładek pierwszych wydań książek Marii Konopnickiej: Historyi o krasnoludkach i sierotce Marysi, Szkolnych przygód Pimpusia Sadełko czy O Janku Wędrowniczku. Po otwarciu książki czekają też na czytelnika przedruki fotografii Marii Konopnickiej.
Czarodziejka osobliwa to publikacja, która powinna znaleźć się w każdej szkolnej i dziecięcej biblioteczce. To świetnie przybliżona historia życia wybitnej pisarki, sufrażystki i kobiety, która musiała pokonać wiele przeszkód życiowych. Przystępny język i jasny przekaz to mocne atuty książki, które pozwolą kolejnym pokoleniom młodych czytelników lepiej poznać Marię Konopnicką.
Julce ostatnio wszystko wali się na głowę. W domu nic tylko ciągłe kłótnie między rodzicami (chyba przestali się już kochać...) i awantury z matką. Do...
Za sprawą tajemniczego eliksiru Helenka przenosi się z siedemnastowiecznego dworku do współczesnego miasta. Zagubioną, dziwnie zachowującą się dziewczynkę...