Recenzja książki: Czarne sekundy

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Swego rodzaju połączenie „Fargo” z „Twin Peaks”. Mała dziewczynka wyjeżdża przed wieczorem na żółtym rowerku do kiosku po słodycze. Znika. Przepada, rozpływa się we mgle. Jej matka i najbliższa rodzina popadają w rozpacz. W małym miasteczku nikt nie krzywdzi dziewczynek. W małym miasteczku wszyscy są dobrzy, żyją swoimi sprawami, kochają dzieci i uczciwie pracują na swoje wydatki.

 

A jednak mała Ida nie wróciła do domu. Choć wszyscy mieszkańcy rzucili się do pomocy, inspektor Sejer podejrzewa, że ktoś tu nie mówi całej prawdy.

 

Czarne sekundy to doskonały opis prowincjonalnego norweskiego miasteczka. Ludzie nie są tu wylewni, utrzymują dystans, są powściągliwi. Wielka polityka została w dalekim Oslo i w jeszcze dalszej Kopenhadze. Tu żyje się lokalnymi problemami, nie mówi się o tym, co rozpala ludzi w metropoliach. Poza tym ludzie są tacy, jak wszędzie. Kłamią, zdradzają i nie chcą ponosić odpowiedzialności nawet wtedy, gdy zło przydarza się im przypadkiem.

 

Świat bohaterów tej powieści jest ukazany przez szkło powiększające. Badamy ich niczym rzadkie motyle, zaglądamy do ich domów i wyciągamy spod starych dywanów zamiecione tam śmieci i wstydliwe rodzinne brudy. Wraz z narratorem przyglądamy się ich kłopotom, poznajemy lęki i pytamy o to, kto odważył się uprowadzić dziecko, będące jedynym wsparciem samotnej, rozwiedzionej kobiety. Nie ma tu krwawych scen, makabry, widowiskowych rozdziałów rodem z Hollywood. Zło jest przyczajone, banalne, tym straszliwsze, że takie „rodzinne”, zwyczajne, udomowione. W tym świecie wszystko jest możliwe, bo jesteśmy oswojeni z niebezpieczeństwem i nie potrafimy o tym mówić.

 

Najsłabszym ogniwem tej historii jest zakończenie. Dość szybko otrzymujemy sygnały pozwalające wyjaśnić zagadkę zaginięcia Idy. Wariantywność rozwiązania jest mocno ograniczona, ale dzięki temu uwaga czytelnika koncentruje się na postaciach. Bardzo dobrze skonstruowani bohaterowie, bez cech szczególnie ich wyróżniających, prawie przezroczyści, zwyczajni i prości, wręcz gładcy, przerażają. Są jednymi z nas, czytelników, ludzi tak samo narażonych na czające się wszędzie nieszczęście.

 

Kolejna już na polskim rynku wydawniczym powieść Karin Fossum nie rozczarowuje. To raczej doskonała lektura na wieczór niż długa opowieść na wiele nocy. A jednak warto po nią sięgnąć. Może pozwoli nam inaczej spojrzeć na bliskich, którzy zawsze są z nami i zawsze nas potrzebują. Polecam.

Kup książkę Czarne sekundy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czarne sekundy
Autor
Książka
Czarne sekundy
Karin Fossum
Inne książki autora
Za podszeptem diabła
Karin Fossum0
Okładka ksiązki - Za podszeptem diabła

Dwóch znudzonych nastolatków krąży po mieście, szukając rozrywki i pieniędzy na kilka piw w barze. Niewinny wieczór uruchamia łańcuch tragicznych zdarzeń...

Zabójstwo Harriet Krohn
Karin Fossum0
Okładka ksiązki - Zabójstwo Harriet Krohn

Karin Fossum uznawana jest za jedną z najlepszych autorek kryminałów na świecie. Tłumaczona na kilkanaście języków, doceniana jest w szczególności...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy