Wielcy projektanci mody to zazwyczaj osoby, które zwyczajny człowiek kojarzy jedynie z nazwiska. Czytelnik niewiele jest w stanie konkretów o „legendarnym” projektancie powiedzieć, być może tylko to, że sumy, jakie trzeba wydać za wspaniałą kreację bądź kosmetyk sygnowany nazwiskiem twórcy, są wprost bajońskie. Sięgając po biografię, udaje się nieco zmniejszyć tę upiorną niewiedzę. Coco Chanel. Legenda i życie to znakomita, wciągająca i niezwykle barwna podróż w przeszłość. Książka Justine Picardie ukaże czytelnikowi przez pryzmat rodzącej się nowej mody i egzystującej gdzieś na marginesie życia Chanel bohemy, Paryż, Francję, Europę oraz Stany Zjednoczone. A wszystko to na tle niezrównanej i szczerej do bólu grande mademoiselle.
Inspirującą wyprawę po życiu, twórczości i licznych romansach panny Coco czytelnik rozpoczyna w Domu Mody Chanel przy Rue Cambon 31. Kiedy czytelnik zostanie już wprowadzony w atmosferę tego magicznego miejsca, które nierzadko zwane jest także sanktuarium mody, gotów jest do poznania historii życia niezwykle silnej i zdecydowanej kobiety. Gabrielle Chanel urodziła się w 1883 roku w jednej z licznych wsi w Owernii. Niedługo potem, po śmierci matki, ojciec wraz z jej siostrami oddał Gabrielle do sierocińca w Aubazine. Tam też Chanel nauczyła się szyć. Gdy dziewczyna osiągnęła pełnoletniość, opuściła sierociniec i próbowała prowadzić samodzielnie życie. Los jednak nie obchodził się z Chanel łatwo. Poznawała ona kolejnych mężczyzn, dzięki którym zdobyła fundusze na otwarcie salonu z kapeluszami. Biznes zaczął się coraz lepiej kręcić. Chanel ze swoim zamiłowaniem do prostej elegancji wprowadziła do świata mody świeże tchnienie. Stała się rozpoznawalna, jej kreacje zaczęły przynosić spore zyski. Z ubogiej sieroty przeistoczyła się w silną i elegancką projektantkę, mającą świat mody u swoich stóp.
Czytelnik poznaje Coco Chanel z jednej strony z jej własnych wypowiedzi, które autorka, Justine Picardie, wydobyła z archiwalnych listów i zapisków na światło dzienne, a z drugiej strony - ze spisanych wspomnień jej przyjaciół. Sama projektantka jawi się czytelnikowi jako osoba obdarzona niezwykłą charyzmą i stanowczością. Siła, jaka emanuje z tej drobnej i szczupłej kobiety, jest niewyobrażalna. Determinacja i zdecydowanie to moce napędowe, które pozwoliły Chanel odnieść nieprawdopodobny sukces.
Wiele wydarzeń z życia Chanel jest jednak dość niejasnych. Sama projektantka przytaczała często swoim rozmówcom kilka wersji jednego zdarzenia. Do wielu spraw nie chciała jednak wracać, zbywała je milczeniem, bądź gwałtownie przechodziła do innego tematu. A niedopowiedzeń było w życiu Coco Chanel wiele. Najdotkliwszym jest chyba jej stanowisko i rola, jaką odegrała podczas drugiej wojny światowej. Okres ten kładzie się bowiem ogromnym cieniem na osobie Chanel, która często oskarżana była o kolaborację bądź szpiegostwo.
W publikacji Justine Picardie znalazło się, oprócz znakomitej narracji, także bardzo wiele zdjęć i rysunków przedstawiających Coco Chanel, ale także osoby z jej otoczenia, bliskich, przyjaciół, kochanków i modelki. Nie zabrakło także ilustracji ukazujących perfumy, Chanel No 5, oraz zdjęć kobiet odzianych w kreacje Chanel – w tym Jackie Kennedy.
Coco Chanel. Legenda i życie to książka, którą warto jeśli nie przeczytać od deski do deski, to przynajmniej przejrzeć jej najciekawsze lub najbardziej kontrowersyjne fragmenty. Pewne nazwiska, w tym ikony świata mody, na odznaczyły trwałe piętno we współczesnej kulturze i ludzkiej świadomości, zatem ignorancja w tej kwestii jest karygodna. Publikacja Justine Picarde to książka, którą czyta się z zachwytem, z wypiekami na twarzy, ale nie brak w niej także elementów skłaniających do refleksji i zastanowienia. Coco Chanel. Legenda i życie to niezwykłe i po trosze też boleśnie prawdziwe świadectwo wielkiego sukcesu.
To historia postaci, która pewnego słonecznego ranka wtargnęła do mojego życia i została w nim na dobre. Ta efemeryczna kobieta - bohaterka ruchu oporu...