Recenzja książki: Coaching i mentoring w praktyce

Recenzuje: Justyna Gul

Kurs coachingu

 

Coaching coraz częściej wkrada się do polskich przedsiębiorstw, choć niekiedy bywa mylnie interpretowany i wykorzystywany do takich działań jak ocena pracowników czy motywowanie. Coraz częściej też szkolenia czy studia coachingowe znajdują się w ofercie szkół wyższych czy firm szkoleniowych. Nie zawsze rzetelne przygotowanie kadry wykładowców, a także swego rodzaju „moda na coaching” prowadzą do licznych nadużyć i sytuacji, w której profesjonalnym coachem mianuje się człowiek po ośmiogodzinnym kursie.

 

O tym, czym tak naprawdę coaching jest, czym nie jest, a także w jaki sposób można wykorzystać go jako skuteczne narzędzie umożliwiające i wspierające rozwój osobisty i zawodowy, możemy przeczytać w książce Macieja Bennewicza, menadżera, trenera i coacha, założyciela i dyrektora programowego oraz wykładowcy w organizacji kształcącej zawodowych trenerów i coachów, Norman Benett Academy. Podręcznik Coaching i mentoring w praktyce, opublikowany nakładem wydawnictwa Burda Książki, to nie tylko wstęp do coachingu, ale i profesjonalny kurs, pozwalający na nabycie nowych umiejętności, usystematyzowanie posiadanej wiedzy, a może nawet skłaniający do zmiany zawodu i stania się profesjonalnym coachem. Publikacja adresowana jest tym samym do wszystkich zainteresowanych coachingiem, zarówno do menedżerów, doradców personalnych i pracowników działów kadr oraz szkoleniowców, jak również do studentów zainteresowanych rozwojem kariery zawodowej i rozwojem osobistym.

 

Książka obejmuje materiał kursu „Coach Praktyk Biznesu”, realizowanego w Norman Benett Academy, akredytowanego przez European Mentoring & Coaching Council z certyfikatem European Quality Award. Składają się na nią części teoretyczne, podparte literaturą przedmiotu, badaniami naukowymi oraz zobrazowane dzięki zastosowaniu przykładów. Ponadto w książce zostały zaprezentowane liczne ćwiczenia i techniki coachingowe, stosowane  w biznesie oraz w innych formach coachingu.

 

Rozdział pierwszy stanowi wprowadzenie do tematu – wyjaśnia pojęcia związane ze szkoleniami i coachingiem, przedstawia coaching jako narzędzie rozwoju osobistego i organizacyjnego, a także wskazuje na kierunki rozwoju metody coachingowej zarówno w biznesie, jak i w życiu osobistym. Kolejne rozdziały praktyczne omawiają cele i efekty (sesja pierwsza do czwartej), oprogramowanie klienta (sesja piąta do ósmej) oraz pracę z relacjami (sesja dziewiąta do czternastej). Tych czternaście sesji poprzedzonych wstępem merytorycznym stanowi odbicie pełnego programu coachingowego i umożliwia czytelnikowi śledzenie kolejnych etapów postępowania z klientem.

 

Ćwiczenia, będące częścią procesu coachingowego lub mentoringowego i niezbędnym elementem pracy z klientem, warto wykonywać w podanej kolejności, są bowiem istotne z punktu widzenia dynamiki pracy. Autor podkreśla, jak istotne jest to, by nie pomijać ćwiczeń – to bowiem one w dużym stopniu decydują o skuteczności nauki nowych kompetencji. Istotnym elementem publikacji są również case studies i oparte na nich scenariusze coachingowe oparte na rzeczywistych sytuacjach, pozwalające dokładnie wyjaśnić przedstawianą koncepcję bądź metodę.

 

Podręcznik Coaching i mentoring w praktyce warto, przynajmniej po raz pierwszy, czytać systematycznie, rozdział po rozdziale. Przy powtórnej lekturze sam autor zaleca robienie notatek oraz zachęca do wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Kolejna lektura może być już selektywna, co umożliwia system zastosowanych w książce czytelnych uznaczeń, umożliwiających dotarcie do interesujących, potrzebnych nam fragmentów bądź ćwiczeń – na przykład skrótem „E” oznaczone są ćwiczenia edukacyjne, mające dostarczyć nową wiedzę oraz kształtować umiejętności w roli coacha, skrótem „EX”- eksperymenty, które mają pobudzić klienta do refleksji, zaś skrótem „K”- ćwiczenia kreatywne, mające pomóc stworzyć niestandardowe rozwiązania. Na podkreślenie zasługuje szczegółowość tekstu, staranność wydania oraz sama koncepcja książki. Realizując kolejne części, przechodząc od sesji do sesji, doskonalimy swoje umiejętności pod kierunkiem Biennewicza, który – dzięki szczegółowości opisów  – nie pozostawia miejsca na wątpliwości czy niejasności w interpretacji treści podręcznika. Tym samym pozycja wydawnictwa Burda Książki staje się najlepszą pozycją poświęconą coachingowi – nie jako zagadnieniu teoretycznemu, ale praktycznemu, z którą miałam możliwość się zetknąć.

Kup książkę Coaching i mentoring w praktyce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Coaching i mentoring w praktyce
Książka
Inne książki autora
Zabić coacha. O miłości i nienawiści do autorytetów w Polsce
Maciej Bennewicz0
Okładka ksiązki - Zabić coacha. O miłości i nienawiści do autorytetów w Polsce

Tęsknię za tobą, Przewodniku! Duchowy przywódca, mędrzec, doradca, ktoś, kto zawsze jest o jeden krok za nami, czasem zaś nad nami — i cicho, cierpliwie...

Wszystkie kobiety don Hułana
Maciej Bennewicz0
Okładka ksiązki - Wszystkie kobiety don Hułana

Don Hułan zaginął. Zrozpaczona matka prosi o pomoc licealnego kolegę syna - Piotra Glucka. Prywatne śledztwo pociąga za sobą trudny powrót w rodzinne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy