Recenzja książki: Co zrobić z tą górą śmieci?

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zatrważająca ilość zalegających na planecie śmieci wymaga od każdego z nas natychmiastowej reakcji. Ponieważ dziecięcy umysł jest otwarty na zmiany bardziej niż umysł człowieka dorosłego, właśnie do dzieci skierowane zostało tytułowe pytanie Co zrobić z tą górą śmieci? Pozostaje mieć nadzieję, że uwrażliwienie na ów zatrważający stan skłoni młodych odbiorców do konkretnych działań.

Przytoczone na wstępie publikacji Wydawnictwa Adamada ostrzeżenie naukowców stanowi najlepsze uzasadnienie treści publikacji, która od początku do końca niepokoi, ale i zachęca do zmian. Małgorzata Ogonowska oraz Artur Rogoś (autorzy książki Co zrobić z tą chmurą smogu?) podkreślają potrzebę ograniczenia konsumpcji (im mniej się kupuje, tym mniej wyrzuca), wyboru opakowań wielorazowych, odmowy przyjmowania reklamowych gadżetów, kupowania rzeczy używanych oraz oddawania niechcianych, realizowania gospodarki obiegu zamkniętego (darowanie materiałom nowego życia w kolejnych produktach). Autorzy opisują rodzaje odpadów (komunalne, przemysłowe, niebezpieczne, elektrośmieci), zaznaczając tym samym konieczność ich segregacji. Wiadomości teoretyczne uzupełnione zostały pomysłami praktycznymi. Czytelnik dowie się więc, jak zorganizować przyjęcie urodzinowe, własnoręcznie wykonać prezenty, stworzyć przyborniki na różności czy ekonotesy na ekozapisy, założyć przydomową łąkę z polnymi kwiatami oraz uwolnić książki (zostawianie ich w przeznaczonych na ten cel miejscach). Wszystko to przyczyni się do zmiany dotychczasowego stylu życia na styl ekologiczny.

Wynikające z raportów niepokojące liczby zatrważają (raport Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu – IPCC – uzasadnia ogłoszenie czerwonego alarmu dla ludzkości), stanowiąc tym samym bodziec do działań naprawczych, jakie winny być realizowane w codziennym życiu. Przydatna bez wątpienia okaże się tabelka zestawiająca złe i dobre praktyki zakupowe, przykładowa lista zakupów, schemat życia według założeń „zero odpadów” i „zero marnowania”, graficzny zapis zasad recyklingu, wykropkowane fragmenty stron na własne pomysły oraz miejsce na stworzenie antyśmieciowego planu dla Ziemi. Podążając za strzałkami przy przewracaniu kartek od końca do początku, czytelnik dostrzeże, jak bardzo ludzkość zasypała świat odpadami. Pomocny w zrozumieniu i zapamiętaniu ważnej treści jest prosty, całkowicie przystępny sposób przekazu: różnorodna czcionka, częste akapity, wielobarwne tło, ramki, rysunki, dymki, wyliczeni, ćwiczenia. Niepokojącą treść uzupełniają kolorowe, niezwykle wymowne ilustracje autorstwa Maćka Blaźniaka. Zastosowany w druku papier barwy kremowej dodatkowo jeszcze podkreśla ekologiczne problemy planety. Twarda okładka oraz sztywne kartki to atuty dodatkowe.

Książka Co zrobić z tą górą śmieci?, choć przeznaczona jest dla każdego bez wyjątku, proponuje działania możliwe do wdrażania przez dzieci lub z ich udziałem. Po jej lekturze, konsekwentny i wytrwały młody czytelnik będzie wiedział, że coś trzeba zrobić dla dobra planety. I zacznie działać natychmiast.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Co zrobić z tą górą śmieci?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Co zrobić z tą górą śmieci?
Książka
Co zrobić z tą górą śmieci?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy