Recenzja książki: Co to za święty? Sztuka czytania obrazów. Słownik ikonografii

Recenzuje: Damian Kopeć

Słownik chrześcijańskiej ikonografii

Leon Wielki, papież, był Toskańczykiem. Umacniał autorytet papieski i potwierdził prymat biskupa Rzymu nad innymi biskupami. Promował jedność Kościoła w niepewnych politycznie czasach. Jego atrybutem jest smok. Uważany jest za opiekuna muzyków i śpiewaków, patrona miast takich jak Rzym i Neapol oraz Sycylii. To tylko przykład jednej z wielu postaci świętych, które możemy odnaleźć na kartach słownika ikonografii Co to za święty? Sztuka czytania obrazów. Jego autorem jest Ino Chisesi – wybitny włoski grafik i historyk sztuki.

Chrześcijaństwo wywarło wielki wpływ na kulturę europejską. Widać to bardzo wyraźnie w sztuce: malarstwie, rzeźbiarstwie, architekturze. Widać w literaturze, ale i w języku codziennym, gdzie żywe, choć niekoniecznie uświadamiane, są liczne odwołania do Ewangelii, a szerzej – do całej Biblii.

Książka Co to za święty? jest rzeczywiście rodzajem słownika. Poświęcony on został ikonografii, czyli obrazom (a szerzej: wizerunkom) związanym z postaciami rozmaitych świętych. Tych świętych, którzy zostali oficjalnie uznani przez Kościół, wyniesieni na ołtarze. Nie ma tu tych, którzy występowali tylko w tradycji ludowej, postaci czasami niemal mitycznych. Bardzo różne są osoby ukazane w publikacji Co to za święty? Od postaci biblijnych, poprzez licznych męczenników pierwszych wieków chrześcijaństwa, aż po ludzi nam współczesnych, w tym męczenników dwudziestowiecznych totalitaryzmów. Ślady tych ostatnich odnajdujemy wokół nas, o ile tylko komunistyczna czy nazistowska machina ich nie zatarła.

Nie zawsze potrafimy prawidłowo rozpoznać danego świętego. W tym właśnie ma być pomocny omawiany słownik ikonografii. Ukazuje on ponad pół tysiąca wizerunków –dzieł kultury sztuki zachodnioeuropejskiej. Różne są to dzieła: rzeźby, malowidła, mozaiki, medaliki, obrazki, znaczki pocztowe. Zostały zamieszczone w książce w formie czarno-białych fotografii. Mamy zatem skupiać się na detalach, a nie na kolorystyce. Każda postać zostaje krótko omówiona, z naciskiem na jej szczególne posłannictwo, którym zasłużyła na chwałę nieba. Ino Chisesi zwraca uwagę na sposób przedstawiania takiej postaci, atrybuty z nią związane. Na to, czyim lub czego patronem jest ów święty.

W książce Ino Chisesiego widać ogrom włożonej pracy i zarazem żywą fascynację podjętym tematem. Nie jest to lektura do jednorazowego przeczytania, raczej pozycja mająca pomóc – jak to w przypadku słowników – w poszukiwaniu konkretnych informacji. Ułatwić to zadanie mają indeksy imion, dnia wspomnienia liturgicznego, atrybutów przypisanych danemu świętemu. Wykazy świętych i wymienienie, kogo lub czego są patronami. Dzięki dziełu Ino Chisesi możemy nauczyć się lepiej rozpoznawać wizerunki świętych, zrozumieć symbolikę ich atrybutów, umiejscowić daną postać w konkretnym miejscu i czasie. Zobaczyć, że święci byli ludźmi żyjącymi w różnych miejscach i w różnym czasie, z różnym bagażem doświadczeń. Wszyscy w pewnym momencie skierowali swój wzrok w kierunku nieba, zatęsknili za nim i zaczęli o nie walczyć.

Kup książkę Co to za święty? Sztuka czytania obrazów. Słownik ikonografii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Co to za święty? Sztuka czytania obrazów. Słownik ikonografii
Autor
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy