Kto pyta, nie błądzi
Dzieci – zwłaszcza te najmłodsze – chętnie zadają pytania. Mają w sobie ogromną ciekawość świata i życia. A po co? A dlaczego? My – dorośli – nie zawsze potrafimy odpowiedzieć prosto na każde dziecięce pytanie. To normalne, nie musimy wszak znać się na wszystkim. Dziecko zaś potrafi być bardzo dociekliwe i pomysłowe. Dobrze, jeśli – potrafiąc już czytać – lubi sięgać po książki. Tam bowiem może znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące je pytania. Czy go te odpowiedzi zadowolą – to już zupełnie inna sprawa.
Co, jak i dlaczego? 500 prostych odpowiedzi na dociekliwe pytania to kontynuacja podobnej książki, zawierającej odpowiedzi na 700 pytań. O ile w pierwszym tomie poruszono tematy dotyczące życia codziennego, techniki, ludzkiego ciała, myśli i emocji, natury, zwierząt i historii, o tyle w tym tomie dodatkowo (oprócz pytań z niektórych wymienionych wcześniej grup) zawarto odpowiedzi na zapytania dotyczące wszechświata, życia na Ziemi, zdrowia i odżywiania. Jaki jest charakter pytań? Bardzo różny. Są bardziej teoretyczne (Skąd się biorą asteroidy?) bądź praktyczne (Jak odnaleźć na niebie Gwiazdę Polarną?). Są takie o bardzo krótkich odpowiedziach, ale też wymagające szerszego wyjaśnienia. Niektórym pytaniom towarzyszą zagadki typu „prawda czy fałsz" lub umożliwiające sprawdzenie własnej wiedzy. Również pytania, na które możemy spróbować odpowiedzieć samodzielnie – i skonfrontować tę odpowiedź z zamieszczoną w książce (dla utrudnienia – do góry nogami). Są w końcu ciekawostki typu „Czy wiesz?" oraz dowcipy związane z tematyką danego rozdziału.
Pierwsze, co rzuca się w oczy to... format książki i jej ciężar. No, może nie tyle w oczy, co w ręce. Książka jest bardzo atrakcyjnie wydana, szyta, w twardej oprawie i z użyciem kredowego papieru. Układ graficzny jest tak przygotowany, by urozmaicać lekturę. Fotografie, zabawne rysunki, schematy sprawiają, że wizualnie książka nie męczy, nie nudzi. Odpowiedzi są sformułowane prostymi, jasnymi zdaniami, unikającymi trudnego, fachowego słownictwa. Czasami są może zbyt mało precyzyjne – np. algorytm podany dla obliczenia wieku psa w stosunku do wieku człowieka jest nieprecyzyjny (nie „działa“ prawidłowo dla młodych piesków), czego nie zaznaczono w wyjaśnieniu. Zazwyczaj chodzi jednak o prostą odpowiedź niż poważniejsze omówienie tematu.
Co, jak i dlaczego? to specyficzny rodzaj książki. Nie tyle do regularnego czytania (podobnie jak encyklopedie), co do zaglądania. Do zaintrygowania, zachęcenia do sięgnięcia po bardziej dogłębne opracowania. Może przydać się nie tylko dzieciakom, ale również rodzicom, opiekunom do udzielania odpowiedzi na pytania małych dzieci, nie potrafiących jeszcze samodzielnie czytać. Z pewnością ułatwia to zadanie zamieszczony z tyłu książki indeks rzeczowy.
Das Bedeutungsworterbuch fur Muttersprachler und alle, die Deutsch lernen. Diese moderne Nachschlagewerk und Hilfsmittel zur aktiven Workschatzerweiterung:-verzeichnet...
Pierwszy w Polsce przewodnik, pioniersko łączący świat turystyki ze światem internetowej społeczności. Zaprezentowane atrakcje mają swój wirtualny odpowiednik...