Ćma Piotra Górskiego, będąca już szóstym tomem z serii śledztw Sławomira Kruka, to solidna powieść-thriller, z mocnym wątkiem kryminalnym, dobrze zarysowanymi postaciami i wyraźnym tłem obyczajowym, nieźle opisującym świat Trójmiasta. Pikanterii całości dodaje fakt połączenia rzeczywistości, w której poruszają się bohaterowie, z elementami świata przynależnego do zakładów psychiatrycznych i, co najważniejsze, do psychiki postaci, której umysł skażony jest obłędem. Górski zgrabnie przenosi czytelnika pomiędzy tymi płaszczyznami, dając wrażenie umowności tego, co widzimy, realności świata tzw. „normalnego” i wymiaru paralelnie istniejącego w chorym umyśle bohatera powieści. Stopniowo rozwijająca się akcja w połączeniu z ciężarem problemów, z którymi zmaga się bohater, daje piorunująca mieszankę. Ćma to klasyczny kryminał, który na długo zostaje w umyśle czytelnika.
Do komisarza Sławomira Kruka zwraca się z prośbą dawna znajoma, która prosi o pomoc w odnalezieniu syna sąsiadów. Komisarz nie potrafi i nie chce odmówić dawnej znajomej i tak rozpoczyna się jego walka ze złem. Nastoletni Filip zniknął w tajemniczych okolicznościach. W tle jest trudna miłość Filipa i niewyjaśnione sprawy sercowe, kładące się cieniem na całej sprawie. Również osoba dawnej znajomej Kruka nie jest przypadkowa. Całość tworzy toksyczną układankę, w której wszyscy wydają się ze sobą powiązani, a łączące bohaterów nici są bardzo zatrute.
Piotr Górski to autor znany w świecie wydawniczym. Lubiony i ceniony przez czytelników za bardzo dobre dialogi, ostre komentarze, spójną fabułę i proste, logiczne rozwiązania. Umiejętnie łączy kryminał noir z klasyką, przeplata konstrukcjami z kryminału miejskiego, świetnie żongluje gatunkami. Dysponuje sprawnym, wypracowanym warsztatem, trudno mu zarzucić wzorowanie się na kimś, naśladownictwo, powielanie cudzego stylu. Jest oryginalny, a jednak nie można mu zarzucić maniery. To rzetelna, dobra literatura popularna, dająca czytelnikowi sporo satysfakcji.
Piotr Górski jest autorem nie tylko serii z komisarzem Krukiem. Pisze od lat 90-tych XX wieku. Czytelnicy mogą go łączyć z opowiadaniami postapokaliptycznymi i z SF. Od zawsze wyróżniał się bardzo dobrym warsztatem literackim i solidnym przygotowaniem fabuły. Za to też cenią go czytelnicy, szukający w zalewie produktów kryminałopodobnych solidnych powieści gatunkowych. Górski pisał dla „Nowej Fantastyki” i czasopisma „Fenix”. Seria z komisarzem Krukiem ukazuje się od 2017 roku (wtedy to otworzyła ją powieść Kruk), a Ćma jest już szóstym tomem tego cyklu. W 2019 roku pisarz wydał Regułę Zakonu – powieść fantasy.
Na plaży w Jelitkowie znaleziono skórzany worek, przykryty warstwą podmorskich roślin i muszli. Przez rozdarcie wystawała z niego zniekształcona ludzka...
W altanie śmietnikowej na gdańskim osiedlu zostają znalezione poćwiartowane zwłoki. Prowadzący śledztwo komisarz Sławomir Kruk przypuszcza, że zmarły padł...