Recenzja książki: Całun - kwestia wciąż otwarta

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Niewielu jest chyba ludzi, który nie słyszeli o lnianym płótnie utkanym jodełkowym splotem i nieregularnym ściegiem. Autentyczność Całunu Turyńskiego (bo o nim tu mowa), do dzisiaj stanowi temat niekończących się dyskusji i dociekań. Książka „Całun – kwestia wciąż otwarta” nie jest próbą udowodnienia jakichkolwiek założeń ani narzucaniem określonych stanowisk. Wraz z autorami czytelnik poszukuje rzetelnej odpowiedzi na pytania wciąż pozostające bez odpowiedzi.

Tytułem wstępu Bruno Barberis i Massimo Boccaletti dokonują analizy terminu, a także obszernie omawiają historyczną drogę Całunu. Owe dogłębne przemyślenia mają pomóc w indywidualnym ustosunkowaniu się do autentyczności Płótna. Dopiero po tym wprowadzeniu czytelnik ma okazję przenieść się w czasy początków fotografii oraz poznać nadzwyczajne wydarzenia związane z publicznym pokazaniem Całunu. Pomocą służą również pojawiające się na przestrzeni wieków i w coraz większej ilości artykuły i rozprawy naukowe, listy i książki, wystąpienia specjalistów i wystawienia omawianego Płótna, kolejne fotografie wykonywane coraz nowocześniejszym sprzętem, a także wiele innych publikacji i szkiców.

Badania teoretyczne i doświadczalne przyniosły pełny opis cech anatomicznych widniejącego na Całunie cielesnego odbicia. Rozważania o charakterze medyczno – prawnym pozwalają na dokładne wyjaśnienie wszystkich znaków widocznych na negatywie i pozytywie. Pozycja zawiera również szczegółowe opisy lekarzy, obrazujące potworność chwil poprzedzających śmierć krzyżową.

By uwiarygodnić przeznaczenie i pochodzenie omawianego Płótna, autorzy zamieścili trójwymiarowe obrazy oczyszczonego z ran oblicza na Całunie i porównali je z wizerunkami twarzy Chrystusa na innych dziełach artystycznych. Omówili także następujące badania: mikroskopową analizę pyłków charakterystycznych dla Palestyny, metodę radiowęglową C14, spektroskopię, a także próby rozpuszczalności i ekstrakcji. Społeczno – naukowe echa Całunu we Włoszech i na świecie pozwalają stwierdzić, jak bardzo kwestia ta jest otwarta.

Pozycja wzbogacona jest o czarnobiałe i kolorowe fotografie, przedstawiające widoczny z różnych stron schemat Całunu, zdjęcia zabytków, laboratoriów, medalionów, dokumentów, manuskryptów i obrazów bezpośrednio związanych z omawianym tematem. Zamieszczono także mapy i portrety (wraz z obszernymi opisami) osób, którym winniśmy wdzięczność za prace badawcze, a także rysunki i rekonstrukcje wydarzeń. Dołączono również wkładkę przedstawiającą wizerunek Człowieka z Całunu wraz z dokładnym opisem nadzwyczajnych śladów.

Książka „Całun – kwestia wciąż otwarta” napisana jest w sposób ciekawy i pobudzający do refleksji. Bez względu na to, czy sięgną po nią ludzie wierzący czy sceptycy, warto zapoznać się z dotychczasowymi osiągnięciami. Ułatwi to konfrontację z rzeczywistością ludzką lub – dla niektórych – boską.

Kup książkę Całun - kwestia wciąż otwarta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Całun - kwestia wciąż otwarta
Książka
Całun - kwestia wciąż otwarta
Bruno Barberis, Massimo Boccaletti
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy