Recenzja książki: Być mądrą mamą

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Bycie matką stawia przed każdą kobietą szereg wyzwań i problemów, do których nie jest ona przygotowana.  Nie ma szkół macierzyństwa i wychowania dzieci. Jedynym przewodnikiem może być zatem intuicja i czerpanie z doświadczeń innych matek, ale ile mam, tyle dobrych i złych rad.

 

Alina Wieja, dyrektor Instytutu Poradnictwa Chrześcijańskiego, szkoleniowiec, żona i matka dwójki dorosłych dzieci, w swojej książce-poradniku-przewodniku Być mądrą mamą ukazuje własną drogę prowadzącą do szczęśliwego macierzyństwa. Drogę opartą o Słowo Boże.

 

Autorka podkreśla, jak wielką rolę w rozwoju emocjonalnym dziecka odgrywa pierwszy rok życia, kiedy to kształtują się podstawowe cechy jego charakteru, które później są jedynie rozwijane i umacniane. Niezwykle istotne w tym okresie jest umacnianie w dziecku poczucia bezpieczeństwa opartego na silnym związku z mamą, tatą i Bogiem. Autorka zaleca, by małe dzieci możliwie jak najdłużej przebywały z rodzicami, szczególnie z karmiącą piersią matką. Tworzy się wówczas więź, która zaowocuje w przyszłości. Dzieci potrzebują pozytywnych wzorców, a takich mogą dostarczyć im jedynie rodzice, kierując się w życiu zasadami wyniesionymi z Pisma Świętego. W trudnych momentach zawsze mogą zapytać: „Co w tej sytuacji uczyniłby Jezus?”.

 

Dziecku najbardziej potrzebna jest miłość obojga rodziców. Tej miłości nic nie zastąpi. Jednocześnie wymaga ona określonego wyrażenia słowami, w przytuleniu, spojrzeniu. Okazywanie dziecku pozytywnych uczuć wpłynie pozytywnie na jego rozwój, nauczy, jak je okazywać innym. Miłość można okazywać za pomocą słów, prezentów, poświęconego czasu, uczynków i dotyku. Do wszystkich tych czynności i gestów autorka podaje odpowiednie cytaty z Pisma Świętego, niejako na potwierdzenie swoich słów.

 

Alina Wieja zwraca uwagę na priorytety. Na pierwszym miejscu powinien w rodzinie znajdować się Bóg, potem małżonkowie i ich wzajemne relacje, oparte na miłości i zaufaniu, a dopiero na koniec dzieci. Dzieci są bowiem jedynie oddane nam pod opiekę na jakiś czas. Są darem dla małżonków, prezentem, którym należy się zająć z należytą, czułą troską, by potem oddać je światu. Dzieci przynależą Bogu. Nie są własnością rodziców. Takie spojrzenie pozwala wiele zmienić w stosunku do dzieci.

 

Zadaniem mądrej matki jest ustalenie sensownych granic wychowawczych, ukazanie ich dziecku, by miało pewność, co może czynić, a co nie. Istotne jest także, by mądra mama była sama konsekwentna w ich przestrzeganiu.

 

Autorka podkreśla rolę Boga w wychowaniu, stawia na pierwszym miejscu czytanie Pisma Świętego i kierowanie się Słowem Bożym w każdej życiowej sytuacji. Rodzice mogą znaleźć wszelkie odpowiedzi w Biblii. Jest to z pewnością próba powrotu do źródeł, w pewnym sensie odrzucenie nowoczesnych, popularnych metod wychowawczych na rzecz tych opartych na głębokiej wierze i studiowaniu Pisma. Czy każdej rodzinie można polecić ten podręcznik? Z pewnością tylko tym religijnym, blisko związanym z wiarą, gdyż przede wszystkim w nich nauki te trafić mogą na podatny grunt.

Kup książkę Być mądrą mamą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Być mądrą mamą
Autor
Książka
Być mądrą mamą
Alina Wieja
Inne książki autora
Miłość, która zmienia wszystko
Alina Wieja0
Okładka ksiązki - Miłość, która zmienia wszystko

Czym tak naprawdę jest miłość i skąd pochodzi? Miłość jest czymś absolutnie niezwykłym. Potrzebujemy jej bardziej niż fizycznego pokarmu czy wody....

Kobieta w ramionach Stwórcy
Alina Wieja0
Okładka ksiązki - Kobieta w ramionach Stwórcy

Czy można dzisiaj być kobietą szczęśliwą i witać kolejny dzień życia z radością? Skąd czerpać siłę na co dzień? Gdzie szukać dla siebie źródła spełnienia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy