Recenzja książki: Brzoskwinia. Tom 18

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

„Brzoskwinia” Miwy Uedy to seria japońskich komiksów opisujących miłosne rozterki i problemy wieku dojrzewania zarówno głównej bohaterki, Momo Adachi, jak i jej przyjaciół. Tom osiemnasty kończy cały cykl, doprowadzając równocześnie do ostatecznego rozwiązania akcji.

Momo, blondynka o ciemnej cerze, dziewczyna niewątpliwie bardzo atrakcyjna, ma przed sobą nie lada problem. Musi zdecydować, którego z dwóch zabiegających o jej względy chłopców naprawdę kocha. W podjęciu decyzji pomagają dziewczynie najbliżsi przyjaciele. Służą jej radą i wyciągają na światło dzienne fakty, o których Momo nie miała pojęcia. Niektórzy, wśród których prym wiedzie Sae, uciekają się do intryg i podstępów, aby uszczęśliwić Momo. O tym, kogo ostatecznie wybierze dziewczyna, czytelnik dowie się z ostatniego, osiemnastego tomu cyklu „Brzoskwinia”.

„Brzoskwinia” to typowa manga, komiks, który czyta się od końca, od strony prawej do lewej. Ilustracje są czarno-białe, charakterystyczne dla japońskich komiksów. Zdarzenia mające miejsce w przeszłości przedstawione są za pomocą szarych barw i zamazanych konturów, natomiast te, które dzieją się współcześnie, są wyraźne, często bogate w szczegóły. Postaci pojawiające się na kartach komiksu mają nienaturalnie wydłużone ciała i długie, bardzo chude nogi. Także twarze mocno odbiegają od rzeczywistości. Dominują przede wszystkim ogromne oczy, długie, gęste, często upięte w dziwny sposób włosy. Tym, co jeszcze bardziej odrealnia bohaterów, jest ich nierzeczywista – choć niewątpliwie bardzo zabawna – mimika twarzy. Przedstawiona jest zwykle w sposób symboliczny za pomocą kilku kresek, jednak doskonale oddaje nastrój bohaterów – zdenerwowanie, irytację czy zażenowanie.

Dialogi, jakie prowadzą ze sobą bohaterowie, są zazwyczaj krótkie i rzeczowe. Rozmówcy wymieniają zwykle między sobą lakoniczne spostrzeżenia lub uwagi. Właściwa akcja nie jest przedstawiona za pomocą tekstu lecz rysunku. Wiąże się z tym mnogość dźwiękonaśladowczych wyrazów wplecionych w ilustracje, które wyrażają ruch czy pośpiech. Dodaje to komiksowi dynamiki, zwłaszcza w momentach, gdy bohaterowie mają pilne zadanie do spełnienia, a zaczyna brakować im czasu. Przestrzeń otaczająca postaci przedstawiona jest schematycznie, za pomocą kilku kresek. Rysunki przedstawiają przede wszystkim bohaterów – głównie ich twarze, rzadziej – całe sylwetki.

Tematyka poruszona przez Miwę Uedę w „Brzoskwini” będzie szczególnie bliska nastolatkom. Nieszczęśliwa miłość oraz rozterki związane z tym, czy faktycznie kocha się chłopaka, z którym się jest – to motyw przewodni komiksów Uedy. Na pierwszy plan wysuwają się także intrygi wysnute przez zazdrosne koleżanki Momo oraz typowe dla nastolatków niezdecydowanie w wielu kwestiach. Fabuła komiksu jest prosta, jej motywem przewodnim są miłosne rozterki Brzoskwini. Dodatkowo na kartach mangi pojawiają się wątki poboczne dotyczące spraw związanych z przyjaciółmi Momo, ich życiem czy miłosnymi zawodami. Osiemnasty tom „Brzoskwini” kończący całą serię przygód Momo doprowadza do rozwiązania i ostatecznie decyduje o losach głównych bohaterów.

Kup książkę Brzoskwinia. Tom 18

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Brzoskwinia. Tom 18
Autor
Książka
Inne książki autora
Brzoskwinia cz. 1
Ueda Miwa0
Okładka ksiązki - Brzoskwinia cz. 1

Historia romantycznej miłości nastolatki Momo do chłopaka, w którym jest zakochana od lat. I w imię tej miłości gotowa jest do największych wyrzeczeń....

Brzoskwinia cz. 4
Ueda Miwa0
Okładka ksiązki - Brzoskwinia cz. 4

Historia romantycznej miłości nastolatki Momo do chłopaka, w którym jest zakochana od lat. I w imię tej miłości gotowa jest do największych wyrzeczeń....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy