Recenzja książki: Bratki

Recenzuje: Karolina Mucha

Szukający zemsty kapitan pirackiego statku. Olbrzymia bibliotekarka, strzelająca do dzieci z pistoletu na ziemniaki. To może tylko legendy, ale… działają, oj, mocno działają na dziecięcą wyobraźnię! I żadne racjonalne wyjaśnienia nie przynoszą pociechy. Przecież i tak wiadomo, że z dorosłymi nie można się dogadać, bo oni widzą tylko to, co na wierzchu. Dzieci natomiast znają całą prawdę.

 

A jaka jest ta prawda? Że bliższe poznanie owianych mrocznymi legendami miejsc i postaci staje się często fascynującą przygodą. Zwłaszcza, gdy pewny siebie i przebiegły starszy brat nie próżnuje, a w tle psoci i dokazuje… trzech młodszych.

 

Oto Bratki.

 

Wielodzietna rodzina z samymi synami, w dodatku urodzonymi w niewielkich odstępach czasowych (pięciu w ciągu pięciu lat) – dla miłośników współczesnej dziecięcej literatury taki opis musi brzmieć znajomo. Zresztą wydawca zadbał, by czytelnicy mieli odpowiednie skojarzenia. Nie tylko promuje książkę hasłem: Co kraj, to Jaśki, ale też zamieścił na jej końcu pierwszy rozdział słynnej już publikacji Arrona-Vignoda (co dla bardziej wrażliwych może nieco zbyt mocno pachnie strategią marketingową). Czy jednak Bratki to na pewno Jaśki?

 

Oczywiście pewne podobieństwa występują. Obie książki zostały napisane i wydane w zbliżonej konwencji (humorystyczne ukazywanie rzeczywistości rodzinnej z perspektywy dziecka), wzorowanej na cieszącym się niesłabnącą sławą Mikołajku. Publikacje łączy także sytuacja rodzinna narratorów: obydwaj urodzili się jako drudzy synowie, każdy ma starszego brata o… hm… trudnym charakterze, a do tego jeszcze kilku młodszych (również potrafiących uprzykrzyć życie). W dodatku MikołajekJaśki i Bratki mają podobnych adresatów – sprawnie już czytających młodszych uczniów szkoły podstawowej.

 

Tyle że bohaterowie Bratków – zwłaszcza ci najmłodsi – nie wydają się tak bardzo charakterystyczni. W każdej z trzech historii zebranych w książce główną rolę odgrywają dwaj najstarsi chłopcy: dziewięcioletni Will (narrator) i o rok starszy Marty, który trzyma wszystkich w szachu. To Will, oszukany przez brata, musi przemierzyć skały zwane Zębami Kapitana Kruka. To on próbuje zdobyć książkę z działu dla dorosłych, tym samym narażając się słynnej ze swego okrucieństwa Matyldzie Bulwie, twardo władającej biblioteką publiczną (a nie – jak błędnie sugeruje opis na okładce – szkolną). Także w Legendzie o najgorszym chłopcu na świecie to Will opowiada o swoim pojedynku z dziadkiem na najbardziej „pechowe” historie. Pojedynku, który zresztą zwycięża – opowieścią o tym, jak trzyletni wówczas Marty podstępnie wyprowadził go w pole (a dokładniej – na autostradę).

 

Bez dwóch zdań Bratki dają się lubić. W dodatku pomysł wydawania niejako międzynarodowej serii książek, której każdy tom – choć utrzymany w pewnej konwencji i opisujący przygody określonego typu bohaterów – tworzony jest przez innego autora z pewnością zasługuje na uwagę. Szkoda tylko, że chociaż jednej ze wzmianek o Jaśkach nie zastąpiono krótką informacją o autorze – nie wspomniano ani o twórczości Eoina Colfera, ani o czterech braciach, z którymi dorastał.

 

Ale oczywiście nie ostudzi to zapału czytelników, oczekujących kolejnych tomów – hiszpańskiego, amerykańskiego czy polskiego. A – kto wie – może niebawem otrzymamy też równie zabawną i ciekawą książkę o pięciu lub sześciu… siostrach?

Kup książkę Bratki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bratki
Autor
Książka
Bratki
Eoin Colfer
Inne książki autora
O mały włos
Eoin Colfer0
Okładka ksiązki - O mały włos

Pierwsza książka dla dorosłych autora słynnego cyklu o przygodach Artemisa Fowla. Na pozór Daniel McEvoy to zwykły ochroniarz w podrzędnym kasynie w...

Lista życzeń
Eoin Colfer0
Okładka ksiązki - Lista życzeń

Meg Finn ma kłopoty. Nieziemskie kłopoty. Pozostawiona po śmierci matki na pastwę brutalnego ojczyma, zostaje zmuszona przez okoliczności do udziału we...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy