Nie da się zaprzeczyć, że w trudach dorastania niezwykle istotne jest wsparcie oraz miłość najbliższych. Biuro dzieci znalezionych to zbiór historii trudnych, w których bohaterowie żyją naprawdę (ich imiona zostały zmienione), a wydarzenia miały miejsce w konkretnej rzeczywistości (każdą historię kończy informacja na barwnym tle o miejscu, jakie dany bohater zajmuje w dorosłym życiu).
Andrzej Marek Grabowski przedstawia losy dziewięciorga dzieci. Na stronach książki zamieścił wszystko to, co składa się na zwykłą, szarą codzienność każdego z nas. Bohaterowie (dziewczynki i chłopcy) przeżywają rozterki, z którymi – mimo kłód rzucanych przez bieg wydarzeń pod nogi – radzą sobie najlepiej jak potrafią. No bo jak inaczej określić trudną codzienność nazywanego przez rówieśników Małpą Senegalczyka Janka, przedrzeźnianej czarnowłosej Wietnamki Ha-Lien czy Afganki Nabili, wyśmiewanej Ewy, Elizy doprowadzanej do szału przez Ankę, pechowej Luizy, uczących się w jednej klasie – mimo różnicy wieku – Andrzeja i Kazika (właśnie opuścił poprawczak), a także niespełniającego oczekiwań ojca Michała. Jest jeszcze Xavier, którego smutne losy (tata nie pamiętał nawet jego imienia, nie mówiąc już o ulubionych zabawkach, książkach czy deserach) stanowią zapewnienie, że najlepszą inwestycją na przyszłość jest uwaga poświęcona dzieciom i wspólnie spędzany z nimi czas.
Publikacja Wydawnictwa Literatura należy do tych lektur, po które koniecznie należy sięgnąć: opowiada o potrzebie tolerancji, o zazdrości, trudnej do opanowania złości, ale i wytrwałości, przyjaźni oraz wzajemnej pomocy, o umiejętności odróżniania dobra od zła, o tym, jak trudne jest życie wtedy, gdy mnożą się przeciwności, gdy ciężko jest pokonywać przeszkody i mierzyć się z kłopotami, gdy relacje międzyludzkie są trudniejsze od tych oczekiwanych. Pobudzający do refleksji tekst wzbogacają kolorowe ilustracje autorstwa Joanny Rusinek, natomiast wewnętrzne strony twardej okładki kryją wizerunki dzieci, których przygody zostały opisane w książce. Treść Biura dzieci znalezionych przyniesie korzyść całym rodzinom: dzięki wspólnej lekturze i rozmowom relacje rodzinne będą prawidłowo ukształtowane, a dzieciom łatwiej będzie stawić czoła życiowym wyzwaniom.
Jędruś ma dopiero siedem lat, ale już jest groźnym piratem. Wraz z niesforną kompanią piratów pokonuje stuzębnego smoka, przechytrza czarownika Brudasa...
Czy przyszło Ci do głowy, że w Twoim domu może mieszkać mumciuś, czyli stworzonko z kosmosu? Na pewno nie! A przecież mumciusie żyją wśród nas! Niestety...