Powstanie Kościoła rozumianego jako wspólnota ochrzczonych datuje się na dzień Pięćdziesiątnicy, kiedy to Duch Święty Pocieszyciel zstąpił na zebranych w Wieczerniku. Apostołowie, wierni misyjnemu nakazowi swego Mistrza, poszli wszędzie tam, gdzie ich posłał. Książka „Bitwa o Kościół” jest polemiką wokół najważniejszych zagadnień, stanowiących iskry zapalne dla ludzi XXI wieku.
W dyskusji nad tym, co absolutnie nie może pozostać bez odpowiedzi, wzięli udział duchowni i ludzie świeccy. Wszystkie wypowiedzi świadczą o otwartości Kościoła na głośne problemy współczesności. Tak więc czytelnik ma okazję zagłębić się w zagadnienia mające swój początek nie tylko przed wiekami, ale również w czasach, w których przyszło nam żyć. Kontrowersyjna osoba Ojca Tadeusza Rydzyka, księża współpracujący z SB, ofiary pedofilii i winni ich krzywd, krzyż przed Pałacem Prezydenckim, a także polityka na ambonie, celibat, finanse w Kościele oraz pokolenie Jana Pawła II - to tylko niektóre z wielu zagadnień, o które toczy się „bitwa”.
Odważne pytania zadawane przez redaktorów są głosem większości polskiego społeczeństwa, natomiast odpowiedzi osób duchownych to próby rzetelnego wyjaśnienia zaistniałych sytuacji, które stały się powodem prowadzonej dyskusji. Wszystkie przytaczane argumenty wypływają z potrzeby ukazania prawdy oraz wzajemnego zrozumienia. W prowadzonych rozmowach łatwo można dostrzec rzeczowe podawanie argumentów, uważne słuchanie, a także wyważone zadawanie pytań. Dyskusja jest więc nie tylko spokojna, ale przede wszystkim - efektywna i zrozumiała. Wszystko to sprawia, że czytelnikowi łatwiej będzie ustosunkować się do tematów drażliwych, w ogromnym stopniu nagłaśnianych przez środki społecznego przekazu.
Opublikowana nakładem Wydawnictwa Salwator książka „Bitwa o Kościół” napisana jest w sposób przystępny i ciekawy. Stawiane argumenty wskazują na odwagę biorących udział w dyskusji. W zamieszczonym na końcu dodatku czytelnik znajdzie „kilka słów o autorach”, co umiejscawia każdego z nich w odpowiednim miejscu życia społeczno-religijnego.
Z pewnością u wielu czytelników zarówno tematyka poruszanych zagadnień, jak i stosunek do nich przedstawicieli Kościoła, wzbudzą podniosłe emocje. Warto jednak pamiętać, że celem lektury nie jest szukanie i oskarżanie winnych, ale dążenie do prawdy. W oparciu o pytania i odpowiedzi zamieszczone na łamach książki, człowiek wierzący utwierdzi się w przekonaniu, że nauka Kościoła jest słuszna. Oby dla tych, którzy stoją w pewnym oddaleniu, szczera i otwarta dyskusja była początkiem głębokich oraz owocnych refleksji.