Biblia zajmuje czołowe miejsce na liście najbardziej poczytnych i najczęściej wznawianych pozycji książkowych. Przetłumaczona w całości lub we fragmentach na 2403 języki świata, jest jednym z głównych filarów kultury europejskiej. Dostępna w wielorakich źródłach statystyka, podająca szczegółowe liczby związane z omawianym tematem, pokazuje ogromne oraz wciąż niesłabnące zapotrzebowanie na tego typu lekturę. By ułatwić korzystającym z niej właściwe zrozumienie czytanych fragmentów, znany biblista i jednocześnie popularyzator Biblii Gianfranco Ravasi opracował „Mały kurs teologii biblijnej”, poprzez który zwraca się do czytelników o różnym stopniu zaangażowania religijnego.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich tych, którzy z różnych powodów pragną dotrzeć do głębi mądrości Stwórcy ukrytej w Słowie Bożym, autor wyjaśnia najważniejsze i zarazem najczęściej używane zwroty, wyrażenia oraz zagadnienia teologiczne, zawarte w księgach Starego i Nowego Testamentu. Oprócz wyjaśnienia etymologicznego, Gianfranco Ravasi uzasadnia symbolikę oraz konieczność stosowania biblijnej nauki w codziennym życiu.
Wszystkie tłumaczone zwroty zostały poprzedzone fragmentami tekstów biblijnych, zaczerpniętych z poszczególnych ksiąg. Do zacytowanych fragmentów przypisano sigla biblijne, umożliwiające łatwe i szybkie odszukanie konkretnego tekstu. Dla jeszcze lepszej orientacji dodatkowe sigla zamieszczono w treści dokładnie wyjaśnianego słowa, zagadnienia oraz zwrotu teologicznego.
Słownik „Biblia jest dla ciebie” oprócz obszernego i drobiazgowego omówienia poszczególnych słów i wyrażeń ułożonych w porządku alfabetycznym, zawiera przydatne uzupełnienie: „Ważne słowa, które pomogą lepiej rozumieć Pismo Święte”. Osobiste zaangażowanie czytelnika chętnie sięgającego po egzemplarz Pisma Świętego, przyczyni się do poznania Biblii w wymiarze teologicznym, a co za tym idzie – przyniesie pożądane efekty.
Książka Gianfranco Ravasiego jest wyrazem poszukiwania nowych metod dotarcia do szerokiego grona ludzi wierzących oraz tych, których religijność osłabła. Z jednej strony jest formą zaangażowania w dzieło ewangelizacji, z drugiej zaś próbą umocnienia poszukujących i błądzących w wierze. Stworzenie możliwości pogłębienia znajomości Pisma Świętego każdemu bez wyjątku, jest stopniowym i systematycznym docieraniem do ogółu. Z powyższego jasno wynika, że „Mały kurs teologii biblijnej” przeznaczony jest nie tylko dla teologów. Adresatami są wszyscy (zarówno chrześcijanie, jak i niechrześcijanie). Zawarte w poradniku wskazówki z pewnością pomogą czytelnikowi dotrzeć do mądrości ukrytej w Biblii i nauczą go żyć zgodnie ze słowem Bożym.
(...) jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara (1 Kor 15, 14). Te słowa stanowią streszczenie czterech...
"Autor podejmuje w książce tematy trudne i nurtujące niejednego człowieka: jak ustosunkować się do ogromu zła dziejącego się na tym świecie?, dlaczego...