Recenzja książki: Bernadetta Soubirous Duchowa droga wizjonerki z Lourdes

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Sanktuarium w Lourdes jest jednym z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego. Tam Matka Boża objawiła się czternastoletniej pasterce z Bartrès, Bernadetcie Soubirous. W „Duchowej drodze wizjonerki z Lourdes” zostały omówione główne kierunki jej życia modlitewnego. Ta, która od początku podążała drogą niewinności, prowadziła ukryte życie wewnętrzne i dała się prowadzić „ścieżką czystej wiary i czystej miłości”.

Jean-Claude Sagne rozpoczyna swoje rozważania od omówienia dzieciństwa Bernadetty. Opisuje skrajną nędzę, w jakiej przyszło jej żyć, opiekuńczość względem rodzeństwa, uczynność w kontaktach z rodzicami, a także szacunek okazywany wszystkim bez wyjątku. Elementem szczególnym tego okresu jest głębokie pragnienie Eucharystii.

Po zapoznaniu czytelnika z trudnościami, z jakimi borykała się święta, autor przechodzi do okresu objawień. Opisując spotkania przy Grocie Massabielskiej, wyszczególnia ich liczbę i dokładne daty, jednak skupia się nade wszystko na objawieniu trzecim (Najświętsza Dziewica prosi Bernadettę, by przychodziła do Groty przez piętnaście dni oraz obiecuje jej wieczne szczęście), ósmym (pasterka z Bartrès poznaje motyw przewodni orędzia: pokuta i konieczność modlitwy za grzeszników), dziewiątym (cudowne źródełko dostarczające sto tysięcy litrów wody dziennie) i szesnastym (Maryja wyjawia swoje imię: „Jestem Niepokalane Poczęcie”). Matka Najświętsza, powierzając Bernadetcie swoje imię, uczyniła ją „żywym świadkiem”.

Kolejny rozdział J. C. Sagne poświęca życiu ukrytemu Bernadetty, która, mieszkając w hospicjum, opiekowała się chorymi. Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr z Nevers (Siostry Miłości i Wychowania Chrześcijańskiego w Nevers), gdzie przyjęła zakonne imię Maria Bernarda. W klasztorze od początku dała się poznać z najlepszej strony i taką pozostała do końca. Będąc w stanie agonalnym, została cudownie uzdrowiona wodą z Groty. Mając świadomość osobistego ubóstwa, wyrzekła się własnej woli, ucząc się panowania nad sobą i dyspozycyjności dla innych. Nigdy nie przestała się modlić za grzeszników, prosząc o to samo swoje współsiostry. Ostatnia część „Duchowej drogi wizjonerki z Lourdes” poświęcona jest cierpieniom Bernadetty, których doświadczała ona pod koniec swego krótkiego, bo zaledwie trzydziestopięcioletniego życia. Nawet przykuta do łóżka, pozostała użyteczna dla sióstr i bliskich, czyniąc dobro własnymi rękami (robótki ręczne, szycie, wyszywanie). Pisząc o ostatnich chwilach życia świętej, autor przytacza jej pragnienie pójścia do nieba na spotkanie z Maryją Dziewicą. Zmarła odmawiając modlitwę „Zdrowaś Maryjo”, której jednak na ziemi nie zdążyła dokończyć.

Droga „czystej miłości” świętej Bernadetty niech będzie dla nas zachętą do powierzania siebie samych w opiekę Najświętszej Maryi Pannie. Bądźmy – jak ona – świadkami Bożej Miłości i wytrwajmy w tej Miłości do końca.

Kup książkę Bernadetta Soubirous Duchowa droga wizjonerki z Lourdes

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bernadetta Soubirous Duchowa droga wizjonerki z Lourdes
Inne książki autora
Bernadetta Soubirous. Duchowa droga wizjonerki z Lourdes
Jean-Claude Sagne0
Okładka ksiązki - Bernadetta Soubirous. Duchowa droga wizjonerki z Lourdes

Zwięzła biografia Bernadetty Soubirous, świętej z Lourdes, napisana przez dominikanina. Autor akcentuje ważne wątki duchowe: czystość, ubóstwo, skupienie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy