Z baśni i legend dziecięcy umysł czerpie maksimum korzyści, dzięki czemu o nowe doznania zostaje wzbogacona wyobraźnia, a poznane treści znajdują odzwierciedlenie w codziennym życiu. W kolejnej wspaniałej publikacji Wydawnictwa Jedność znalazły się Baśnie i legendy polskie, które od pokoleń umożliwiały słuchaczom poznawanie świata i samego siebie, realizowanie tęsknot za piękniejszym życiem, dokonywanie dobrych wyborów oraz podejmowanie właściwych decyzji. Oddana do rąk młodych czytelników książka jest interesująca, łatwa w odbiorze oraz pouczająca.
Ponieważ zebrane w zbiorze baśnie i legendy są lekcją historii i naszej kultury narodowej, bez wątpienia powinno się z nimi zaznajomić każde dziecko. Dzięki baśniom i legendom pozna ono i zapamięta wszystko, co dotyczy źródeł polskiej tożsamości. A przyznać trzeba, że jest w czym wybierać: Piast Kołodziej, książę Popiel, święta Kinga, Witosław z pękniętym sercem, król Zygmunt, Galinda z Wyspy Miłości - to tylko niektórzy bohaterowie zamierzchłych czasów, o których nie sposób nic nie wiedzieć. Zachwycą również młodego czytelnika zaczarowane gołębie, zakochane łabędzie, magiczne bratki oraz kwiat paproci. W opowieściach pojawiają się znane nazwy polskich miast: Kraków, Wrocław, Kazimierz Dolny, Kruszwica, Pieskowa Skała, Wałcz, Toruń, jest też służący „łamaniu języka” Szczebrzeszyn. Nie brakuje tajemniczych rekwizytów: berła, szabli, różdżki, buteleczki z trucizną. Występuje królewna, są tu czarownice, leśna wróżka, nawet diabeł, który zakochał się w dziewczynie. Zebrane przez Dorotę Skwark opowieści bez wątpienia zachwycą sięgającego po lekturę czytelnika.
Wszystkie utwory zaprezentowane w zbiorze cechuje ogromna wartość edukacyjna. W sposób najczęściej metaforyczny baśnie i legendy uczą, jak należy żyć: uwrażliwiają na dobro i zło, pokazują, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamiają konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności. Wreszcie: oswajają z nieuchronnymi sytuacjami, z jakimi spotyka się każdy człowiek. Przekaz wzmagają piękne ilustracje autorstwa Aleksandra Panka, a precyzyjny ornament zdobiący każdą stronę dodaje całości uroku. Twarda i zarazem dodatkowo wzmocniona okładka, duży format książki oraz przejrzystość zapisu (duża czcionka i zwiększony odstęp między wierszami) to dodatkowe atuty publikacji.
Baśnie i legendy polskie zostały napisane w sposób interesujący, przez co utrudniają oderwanie się od lektury. Dzięki temu zawarte w niej prawdy pozostaną w umysłach czytelników przez długi czas. Warto nauczyć najmłodszych korzystania ze skarbca mądrości świata. Warto sięgnąć po Baśnie i legendy polskie.
Oto przed nami najpiękniejsze baśnie polskie. „Baśń o dzielnym Giewoncie”, „Baśń o skarbniku”, „Baśń o lajkoniku”...
Ta książka przybliża nam postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dzięki jej barwnym stronom poznamy Stefka, zwykłego chłopca, który żył w trudnych...