Przeprowadzka na spokojną wieś jest dla wielu ludzi marzeniem. Kto ma takiej możliwości, ten robi wszystko, by jego plany się ziściły. I to jak najszybciej. Najlepiej natychmiast. O radości z osiągnięcia celu i trudach zdobycia zaufania opowiada książeczka Baltazar wraca do domu. Dzieci żądne przygód Katarzyna Wasilkowska zaprasza do lektury.
Niekoniecznie za górami, za lasami i dolinami, ale na pewno w tajemniczym borze między bagnem a rzeczką, stał całkiem nieporządny dom: krzywy, skrzypiący, z dziurawym dachem, ścianami z nierównych desek i zmurszałą poręczą. Podobno wokół można było spotkać tylko samotność i usłyszeć szum drzew. Nie przejął się tym jednak wilk Baltazar, który w nieporządnym domu poczuł się jak… w domu. Wreszcie nastał kres jego tułaczki. Nie mógł trafić lepiej. Tym bardziej, że życie wokół biegło cicho i leniwie. No, może nie tak całkiem cicho (aktywność Stasinka i Tadziulka, niesfornych koźlątek, powodowała wyjątkową wrzawę). I nie tak całkiem leniwie (ich zmyślne wyczyny mobilizowały wszystkich).
Bohaterów jest wielu: zaradna pani Łasica z uprzejmym panem Łasicą, przebiegła i wyjątkowo kłamliwa Lisica, skoczny Zając, stateczna Świnia oraz dostojny Kogut to – obok poznanej już wcześniej rodziny rozbrykanych koźlątek – towarzystwo godne uwagi. Natomiast przybyły nie wiadomo skąd (czytelnik szybko się tego dowie) wilk Baltazar to naukowiec, który jako antropolog bada, co od najdawniejszych czasów łączy ludzi ze zwierzętami (najbardziej jednak interesują go powiązania ludzi z wilkami). Przebiegająca dwutorowo akcja opowieści (zwierzęta kontra wilk) splata codzienne życie bohaterów, a barwne opisy przyrody dodają całości uroku.
Lektura uprzyjemnia czas i uczy. Pokazuje, jak bardzo ważne są prawidłowe relacje rodzinne oraz silne więzy międzyludzkie. Przestrzega przed kłamstwem, które może uczynić (i przeważnie czyni) wiele zła. Opowiada o niełatwych wyborach, trudnych decyzjach, niewłaściwych postanowieniach oraz ich realizacji, a także o radości, zaufaniu, marzeniach (niekoniecznie spełnionych) i zmaganiach dobra ze złem. Na jakim etapie rozwoju znajduje się systematycznie ćwiczona umiejętność niewinności połączonej z kłamstwem? Kto uratował Tadziulka? Co kryje się w wiklinowym koszyku? Odpowiedzi na wszystkie pytania Katarzyna Wasilkowska ukryła w lekturze.
Należąca do serii Poduszkowce publikacja Wydawnictwa Literatura skierowana została do dzieci (młodszych i starszych). Kolorowe ilustracje autorstwa Marty Kurczewskiej doskonale odzwierciedlają treść. Twarda okładka umożliwia wielokrotne sięganie po lekturę, a duży format książeczki ułatwia czytanie. Przydatne okażą się również zamieszczone w lekturze informacje z dziedziny przyrody. Bez wątpienia książeczka Baltazar wraca do domu spotka się z aprobatą czytelnika.
Masz trzynaście lat, a za sobą kilka potyczek przy rodzinnym stole? To może znasz Mundka, który chce rysować komiksy, ale jego ojciec nie widzi w tym ani...
Ryś ma siedem lat i czuwa nad miastem. Wkłada superstrój: kapelusz, marynarkę, adidaski i z laską w dłoni wyrusza wykonywać zadania specjalne. Czasem bywa...