Recenzja książki: Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne

Recenzuje: Anna Globisz

Bajki terapeutyczne Hanny Szagi, polonistki, socjoterapeutki, nauczycielki i bibliotekarki, to zbiór siedmiu opowieści, mających oswajać trudne dla dzieci tematy oraz ich codzienne problemy.

Pierwsza historia opowiada o dziewczynce, która przeniosła się do nowej szkoły, do której każdego dnia musi dojeżdżać. Sytuacja jest dla niej podwójnie trudna: samodzielne podróże są dla mniej dużym wyzwaniem, a brak koleżanek i wynikające z niego osamotnienie potęgowane są przez niemożność zawiązania kontaktów ze względu na odległość miejsca zamieszkania od szkoły. Dziewczynka pociechę znajduje w najbardziej magicznym miejscu – w bibliotece. Raz zakosztowawszy mocy literatury, bohaterka nie chce już prędko wracać domu, znajdując w szkole pociechę i radość.

Druga opowieść to historia o nieśmiałości, na którą lekarstwem mają być zajęcia odbywające się w szkolnej bibliotece – takie, do których nikt nie przymusza, a które porywają i pozwalają zapomnieć o troskach.

Trzecie, czwarte i piąte opowiadanie to historie o strachu – chłopięcym i dziewczęcym, inaczej uzasadnianym społecznie i odmiennie traktowanym. Chłopcu nie przystoi płakać i się bać, bo jest mężczyzną; dziewczynka teoretycznie może, ale w  żaden sposób nie potrafi sobie ze swym lękiem poradzić. Dla każdego z nich remedium mają być… zabawki. Jednak zabawki wcale nie zwyczajne, lecz takie, które nocą ożywają, pocieszają, niosą radość i odganiają lęk. Opowieści te poza oswajaniem nocy i mroku uczą szacunku do lalek i misiów oraz skutecznie namawiają do porządkowania swoich rzeczy, mając także dodatkowy walor wychowawczy.

Szósta historia nieco odstaje od reszty. To opowieść o zabawkach, która raz jeszcze podkreśla znaczenie ich sumiennego odkładania na miejsce.

Siódma, ostatnia opowieść, traktuje o osamotnieniu dziecka, wynikającym z zapracowania rodziców, wciąż nie mających czasu dla swojej pociechy, bo pracujących na jej utrzymanie. Ta historia, chyba najsmutniejsza ze wszystkich i - co gorsza - bardzo aktualna, nie tylko niesie pocieszenie, ale jest też nauczką dla zabieganych dorosłych, którzy goniąc za pieniądzem, tracą z oczu to, co najważniejsze i odbierają dziecku miłość oraz beztroskę.

Dobrze pomyślane, pocieszające, prawdziwie terapeutyczne opowieści, które niejednemu dziecku pomogą uporać się z lękami i zmartwieniami codziennego życia. Jeśli towarzyszą Wam omawiane w  niej problemy – szczerze polecam.

Kup książkę Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne
Autor
Inne książki autora
Maks, Robi i Stworek z werandy
Hanna Szaga0
Okładka ksiązki - Maks, Robi i Stworek z werandy

Maks ma prawie dziesięć lat i chodzi do czwartej klasy. Jego rodzice rozwiedli się trzy lata temu. Tata zamieszkał w innym mieście, oddalonym o sześćdziesiąt...

Prześladowana
Hanna Szaga0
Okładka ksiązki - Prześladowana

Sylwia siedziała w pokoju, rozmyślając, co ma zrobić. Tyle się ostatnio wydarzyło. Tyle złych rzeczy. Najgorsze, że ją obwiniono o wszystko, a tymczasem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy