Recenzja książki: Bajki dla dyslektyków. Kolorowanki logopedyczne

Recenzuje: Justyna Gul

Edukacja i zabawa

 

Wolne tempo czytania, słaba technika czytania (przedłużony etap głoskowania), znaczna liczba charakterystycznych błędów, słabe zrozumienie przeczytanego tekstu i niechęć do czytania – to wszystko symptomy, mogące świadczyć o występowaniu u dzieci dysleksji. Ich zmienność uzależniona jest od rodzaju oraz nasilenia dysfunkcji będących przyczyną dysleksji, od wieku i – co za tym idzie – długości treningu w czytaniu i pisaniu, a także od poziomu sprawności intelektualnej oraz od pracy nad problemem. Praca ta powinna przebiegać dwutorowo i obejmować zarówno specjalistyczną pomoc (tj. ćwiczenia korekcyjno-kompensacyjne), jak i systematyczny trening w czytaniu i pisaniu, który mogą z powodzeniem prowadzić rodzice.

 

Nieocenioną pomocą w walce z dysleksją są publikacje Oficyny Wydawniczej Impuls, w tym książka Kamili Waleszkiewicz Bajki dla dyslektyków. Kolorowanki logopedyczne. Ta niewielka objętościowo (39 stron) pozycja nie tylko wskaże rodzicom czy nauczycielom kierunek pracy z dzieckiem, ale dzięki specjalnie dobranym ćwiczeniom zapewni możliwość pracy nad eliminacją błędów, których przyczyną może być słaba pamięć wzrokowa bądź kinestetyczno-ruchowa. Prezentowane przez Waleszkiewicz opowieści o problematycznych literkach nie tylko uczą, ale i bawią. Dzięki połączeniu fascynujących historii i zadań stojących przed dzieckiem, mimowolnie zaczyna ono kojarzyć nazwy przedmiotów i ich pisownię, zaś praca twórcza, jaką musi wykonać, w połączeniu z wyobraźnią, pozwala osiągać coraz większe sukcesy na polu walki z dysleksją.

 

Jakie dziecko bowiem oprze się opowieści o wędkującym „a” i jego wypadku z haczykiem, „e” - pomysłowemu budowniczemu, literce „l”, która lubiła piesze wędrówki przez las, czy roślinko-literkom „n” i „m”? Doskonałym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w uzupełnianie przytoczonych bajek poprzez kolorowanie literek, kończenie obrazków czy rozwiązywanie krzyżówek. W ten sposób każde ćwiczenie jest dla dziecka sprawdzianem, choć ono odbiera je jako wyzwanie i okazję do twórczej kreacji.

 

Bajki dla dyslektyków mogą służyć nie tylko do niwelowania trudności w czytaniu i pisaniu, ale również do ujawnienia zagrożenia dysleksją i działań profilaktycznych. Pozycja Waleszkiewicz sprawdzi się doskonale zarówno w warunkach domowych, jak i przedszkolnych, zapewniając dzieciom dużo radości oraz eliminując lęk przed negatywną oceną ich umiejętności. 

Kup książkę Bajki dla dyslektyków. Kolorowanki logopedyczne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bajki dla dyslektyków. Kolorowanki logopedyczne
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy