Recenzja książki: Bajki Charlesa Perraulta

Recenzuje: Karolina Mucha

Ludzie marzą o szczęściu.

 

Czy jednak pośród skrajnej biedy, głodu, niesprawiedliwości można ocalić te marzenia?

 

Taką próbę podjął Charles Perrault – siedemnastowieczny prawnik, który zdecydowanie wystąpił przeciw panującej w jego czasach modzie na odtwarzanie antycznych – a zatem odległych, nie dla wszystkich zrozumiałych – historii. Mimo swego arystokratycznego pochodzenia, rozpoczął on spisywanie rodzimych (ludowych, krążących po wiejskich chatach) opowieści. Opowieści, w których biedak zdobywa majątek, dobro zawsze zwycięża, zło zostaje pokonane, a za rogiem zwykle czają się dobre wróżki.

 

Każda z tych bajek rozbudza nadzieję. Może dlatego od tylu już stuleci kolejne pokolenia dzieci poznają losy Kopciuszka, Paluszka, Kota w Butach czy Czerwonego Kapturka? Bo jeśli poniewierana sierotka czy ubogi młynarczyk znaleźli dla siebie miejsce w pałacu, to pewnie każdy ma szansę na szczęście? A skoro pożarta przez wilka dziewczynka zostaje cała i zdrowa wydobyta z jego brzucha, to chyba z każdego nieszczęścia można się wydostać?

 

Jednak bajki zebrane w pięknie wydanej przez Naszą Księgarnię antologii, a przetłumaczone przez Jolantę Sztuczyńską, wieloletnią redaktor naczelną tego wydawnictwa, to nie tylko opowieści o przezwyciężaniu biedy. To też historie „pałacowe” – o królewnach i książętach, którzy na drodze do szczęścia napotykają rozmaite przeszkody. Śpiąca Królewna zapada w stuletni sen. Księżniczka, zwana później Oślą Skórką, ucieka przed dążącym do małżeństwa z nią ojczymem. Królewna z opowiadania Fiks z Czubkiem przez lata żyje w świadomości swojej głupoty, której nie równoważy nadzwyczajna uroda.

 

Opowieść o Fiksie…, jedna z mniej znanych bajek Perrault, zasługuje zresztą na szczególną uwagę. Jej przesłanie jest niezwykle romantyczne: opiewa moc miłości, potężniejszej od zaklęć wróżek czy mocy czarodziejskich różdżek.

 

Bo w ludzkim świecie

Tak właśnie bywa –

To nie są czary,

Lecz rzecz prawdziwa.

 

Pięknym się staje

Ktoś, kogo kochasz,

Choćby miał wielki

Czerwony nochal.

 

I mądry będzie,

Choć głupi wcześniej,

Gdy kochasz szczerze

Za dnia i we śnie.

 

Znaczenie miłości podkreślone zostaje także w opowiadaniu Trzy życzenia, gdy drwal musi dokonać wyboru pomiędzy posiadaniem bogactwa a odwróceniem zaklęcia, które nieopatrznie rzucił na swoją żonę. Decyzja, jaką podjął, sprawiła, że od tej pory drwal i drwalowa żyli szczęśliwie – wprawdzie nadal biednie, ale zgodnie. Bo nawet wśród biedy po długich latach wspólnego życia może zwyciężyć miłość.

 

Sięgając po Bajki, warto pamiętać, że powstawały one w przedtelewizyjnych i przedradiowych czasach jako rozrywka dla dorosłych. Dlatego w oryginale nie brakuje w nich okrucieństwa i zbrodni. Nic dziwnego, że współczesnym dzieciom prezentowane są zwykle ich złagodzone adaptacje, często dostosowywane do percepcji nawet najmłodszych. Upraszczane, „wygładzane” opowieści istnieją w setkach interpretacji. Czasem jednak warto powrócić do źródeł, do wersji dłuższych i pełniejszych. Chociażby po to, by poszukać pierwotnych sensów i znaczeń, przypomnieć sobie główne myśli i przesłania.

 

A także by dostrzec to, że wbrew obyczajom, poglądom panującym w epoce, w której powstały, w tych historiach pochodzenie nie ma tak naprawdę znaczenia. Dobro, łagodność, empatia albo spryt i zaradność kruszą mury barier stanowych. A miłość zawsze zwycięża.

 

Dlatego każdy – choćby był nieszczęśliwy, biedny czy poniżany – powinien zachować nadzieję.

Kup książkę Bajki Charlesa Perraulta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bajki Charlesa Perraulta
Książka
Bajki Charlesa Perraulta
Charles Perrault
Inne książki autora
Bajki Babci Gąski
Charles Perrault0
Okładka ksiązki - Bajki Babci Gąski

Cykl barokowych baśni Charles'a Perraulta opublikowany w 1697. Tytuł cyklu nawiązuje do znanej w folklorze postaci Babci Gąski. Materiał do swoich baśni...

Ośla skórka
Charles Perrault0
Okładka ksiązki - Ośla skórka

Pewien król miał czarodziejskiego osła, kóremu co rano leciały złote monety. Do szczęścia brakowało królowi tylko żony......

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy