Recenzja książki: Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Jeśli ktoś spędził już kiedyś noc na lekturze jednego (lub wszystkich) tomów serii Kobiety z ulicy Grodzkiej, obowiązkowo musi sięgnąć po Obcą. Na razie seria Apteka pod Złotym Moździerzem zapowiadana jest na dwa tomy, ale wygląda na to, że będą to wyjątkowe powieści.

Obca – to licząca siedemset stron historia o młodej kobiecie, która zapragnęła leczyć ludzi. Temat nie jest nowy i od zawsze wzbudzał emocje. Kobieta-lekarz, kobieta-farmaceuta długo niepokoiły mężczyzn, którzy zarezerwowali medycynę, z małymi wyjątkami, dla siebie. Pierwsze panie w zawodzie medyka pojawiły się dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, a pierwsza Polka, której oficjalnie przyznano prawo do leczenia, dyplom uzyskała w Zurychu prawie sto lat później. Anna Tomaszewicz-Dobrska specjalizowała się w psychiatrii i pediatrii. Łatwo się domyślić, że doktor Tomaszewicz-Dobrska w kwestii dostępu kobiet do zawodu medyka była raczej wyjątkiem niż regułą.

Postać kobiety-medyczki był częstym motywem literackim. Dość wspomnieć pasjonujące losy Wezuwii Adeli Aquilar z powieści Ariany Franklin, tajemniczej badaczki zwłok rodem z saleriańskiej szkoły medycznej. Powieść Lucyny Olejniczak to opowieść o równie ambitnej dziewczynie, której życie pozwoliło na spełnienie największego marzenia.

Historia rozpoczyna się w 1831 roku w małym galicyjskim miasteczku, z którego ucieka ciężarna kobieta. Miasteczko jest otoczone kordonem carskiego wojska. Nie bez powodu. Opanowane przez epidemię cholery, stanowi zagrożenie dla całej okolicy. Bartkowice, bo o nich mowa, są własnością dziedzica Juliana Wójcickiego. Mieszkańcy dworu na wieść o chorobie szybko postanawiają się schronić w Krakowie, w ślad za nimi podąża też proboszcz, zostawiając ludzi zupełnie samych. Kto nie zmarł na cholerę, umarł z głodu, zatem Agnieszka, bo o niej mowa, nie czekając na rozwój wydarzeń, postanawia szukać pomocy w sąsiednim majątku. Nadaremnie. Kobietę łączy z rodziną jego właścicieli pewna tajemnica, o której Agnieszka wolałaby zapomnieć. Wyrzucona na błotnistą drogę, ścigana przez wojsko, rusza w drogę do jedynego miejsca, gdzie ma nadzieję znaleźć schronienie – do klasztoru. Tam rodzi córkę, której losy śledzimy w dalszej części historii.

Obca to panoramiczna powieść, ukazująca życie Polaków w zaborze austriackim po upadku powstania listopadowego i później, podczas rewolucji krakowskiej. Jednak wydarzenia historyczne są tu raczej tłem zdarzeń obrazujących sytuację Polaków w Krakowie i okolicach. Małe, w porównaniu do Wiednia i Pragi, galicyjskie miasteczko, w którym wszyscy się znają i z przyjemnością plotkują na swój temat, przypomina nieco Warszawę z Lalki Bolesława Prusa. Lucyna Olejniczak podobnie prezentuje bohaterów, ukazując cały szpaler ciekawych osobowości.

Mamy tu ambitną młodą kobietę, wrażliwą na biedę i ludzką krzywdę, wielką damę, zainteresowaną wyłącznie dobrym zamążpójściem, zaangażowanego w pracę społeczną lekarza, ambitnego malarza-rewolucjonistę, wspominającego napoleońską przeszłość starca i człowieka, który marzył o archeologii i wielkich zasługach wojennych, a skończył jako sklepikarz, świadom tego, że życie nieczęsto przypomina czytane w młodości powieści. Świat krakowskich salonów, loże teatru, Planty i Wzgórze Wawelskie służą za tło wydarzeń, które w dość naturalistyczny sposób prezentują rzeczywistość sprzed przeszło stu siedemdziesięciu lat. Wszystko to spina doskonale poprowadzony wątek miłosny, prowadzący historię do szczęśliwego zakończenia.

Obca to bardzo dobrze napisana historia, pełna napięcia i niezwykle dynamiczna. Akcja raz przyspiesza, raz się zapętla, aby po kolejnym zakręcie fabularnym znowu wartko ruszyć do przodu. Jest w niej jednak coś jeszcze, coś bardzo nieuchwytnego i niezwykle fascynującego. Ta historia emanuje ciepłem i pięknem, które pozwala czytelnikowi poczuć, że światem rządzi logika, choć jego poszczególne elementy wydają się zupełnie jej pozbawione. Dopiero zestawione w całość sprawiają, że życie ma niezaprzeczalny urok.

Liczę na to, że kolejny tom tej historii będzie równie pokaźny i równie dobrze napisany. To doskonały wzorzec literatury terapeutycznej, dostarczający czytelnikowi nie tylko rozrywki, ale i pociechy. To staroświeckie słowo bardzo pasuje do świata obitych pluszem kanap krakowskich salonów z powieści Lucyny Olejniczak. Z prawdziwą niecierpliwością czekam na ciąg dalszy przygód Magdaleny, która zapoczątkowała historię Kobiet z ulicy Grodzkiej.

Tagi: bóg

Kup książkę Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca
Książka
Inne książki autora
Apteka pod Złotym Moździerzem. Dziedzictwo
Lucyna Olejniczak0
Okładka ksiązki - Apteka pod Złotym Moździerzem. Dziedzictwo

Drugi tom opowieści o przodkach bohaterów sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej". Korzenie zła i narodziny niewieściej siły w bezwzględnych czasach walki...

Kobiety z ulicy Grodzkiej. Hanka
Lucyna Olejniczak0
Okładka ksiązki - Kobiety z ulicy Grodzkiej. Hanka

W 1890 roku, w piwnicy pod apteką, przychodzi na świat Wiktoria, nieślubna córka aptekarza i młodej służącej, Hanki. Już w momencie narodzin mała...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy