Recenzja książki: Alfabet w mistyce i magii

Recenzuje: Fimbulwinter

Pismo od dawna niosło ze sobą ładunek mistyczny. Wiązało się to z jego kreacyjną zdolnością: spisane mogły zostać prawa, komunikaty pisemne wymykały się ograniczeniom czasu (trwałem inskrypcje na kamieniach, murach itd.) jak i przestrzeniu (notatki i listy przesyłać można było przez posłów na znaczne odległości). Nic dziwnego, że to właśnie kapłańska warstwa społeczna - chcąca utrzymać władzę - zainteresowała się tym wynalazkiem. Naturalną konsekwencją tego było z jednej strony spisanie wielu obrzędów i modlitw, a z drugiej przyznanie alfabetowi rangi sakralnej.

 

Książka Franza Dornseiffa "Alfabet w mistyce i magii" próbuje podjąć temat mistycznego aspektu alfabetu. Choć temat jest bardzo ciekawy, to ujęcie go tutaj - równie nudne. Publikacja ta miała początkowo charakter naukowy i próby uznania jej dziś za działo popularnonaukowe, jakkolwiek podstawne, ujmują jej wartości. Nastawienie na przyjemność płynącą z odbioru tekstu wprawi czytelnika w niemałe rozczarowanie.

 

Również jako naukowe kompendium wiedzy o magicznych aspektach języka "Alfabet w mistyce i magii" się nie sprawdza. Uwaga zwrócona jest na czasy starożytne i wczesne średniowiecze, a przecież nie do tego ogranicza się mistycyzm alfabetu. Autor ogranicza się praktycznie tylko do Egiptu, Grecji, Rzymu, Bizancjum oraz Semitów i Arabów, pomijając zupełnie tereny słowiańskie. nordyckie, północno i południowoamerykańskie a także cały Daleki Wschód.

 

Naukowy charakter pracy motywuje także ogrom przypisów jakimi zasypywany jest czytelnik. Wielka szkoda, że zwykle niewiele one wyjaśniają: odsyłają do kolejnych - najczęściej niemieckojęzycznych - publikacji, w większości już nieosiągalnych. Także treść staje się olbrzymią wyliczanką kolejnych przykładów i źródeł dotyczących poruszanych kwestii, jednak pod natłokiem nazwisk, dat, tytułów etc. trudno już dotrzeć do mającej się z tego wyłonić istoty.

 

Praca ta powstałą w latach 1916 - 1925, co częściowo usprawiedliwia jej charakter. Jednocześnie zawiera elementy odmiennie dziś ukazywane, które weryfikuje obecny stan badań.

 

Z punktu widzenia współczesnego językoznawstwa, zwróconego raczej ku kognitywizmowi (więc i ku socjolingwistyce), "Alfabet w mistyce i magii" nie posiada zbyt dużej wartości. Dla przeciętnego czytelnika pozbawionego naukowych aspiracji będzie ona po prostu nudna. Polecić ją można jedynie osobom zainteresowanym bardzo konkretnymi zagadnieniami z dziedzin religioznawstwa i ezoteryki (przy czym zdecydowanie bardziej religioznawstwa, niż ezoteryki).

Kup książkę Alfabet w mistyce i magii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Alfabet w mistyce i magii
Książka
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy