Recenzja książki: Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym

Recenzuje: Piotr Piekarski

Powrót do natury i korzystanie z jej zasobów wydaje się we współczesnym świecie jednym z najlepszych sposobów dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Współczesny człowiek coraz częściej szuka ucieczki od zabieganego, pełnego napięć i stresu trybu życia. Naturalne sposoby dbania o zdrowie – wegetariańska czy wegańska dieta i ćwiczenia jogi – stają się coraz bardziej popularne, a wraz z popularnością rośnie oferta poradników czy publikacji, pomagających poszerzyć własną wiedzę na ich temat. 

Książka doktora Partapa Chauhana – lekarza ajurwedyjskiego, wykładowcy i założyciela Instytutu Jiva Ayurveda w Indiach – Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym – to kopalnia wiedzy zarówno dla znawców tematu, jak i dla początkujących. Ajurweda to system medyczny, którego korzenie sięgają starożytnych Indii. Jeśli zastanawiamy się nad źródłosłowem, to „ajurweda” stanowi połączenie dwóch słów oznaczających: „ayus” – „życie” i „veda” – „wiedza”, „nauka”. Jest to więc „nauka o życiu”. Zakres zagadnień, jakimi zajmuje się i jakie opisuje ten system medyczny obejmuje zdrowie psychiczne, fizyczne i duchowe. Ponieważ opisywane założenia ajurweda traktuje jako całość - nie jako sumę oddzielnych składników – system ten określa się mianem holistycznego.

Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym to publikacja, która systematyzuje i przybliża czytelnikowi założenia, jakimi kieruje się ten system medyczny. Nie jest to jednak książka o zdrowym stylu życia, ciekawych dietach czy prezentacją ćwiczeń fizycznych. Książka doktora Partapa Chauhana to nie skomercjalizowana ajurweda. To publikacja, która sięgając do źródeł, wyjaśnia koncepcje i tradycyjne zasady w przejrzysty i jasny nawet dla nie mającego wcześniej styczności z ajurwedą czytelnika.

Książka doktora Partapa Chauhana napisana została zrozumiałym, choć nie stroniącym od fachowej terminologii językiem. Rozdziały rozrysowane zostały jasno i czytelnie. Podrozdziały są zwięzłe i zrozumiałe. Autor płynnie przechodzi od jednego zagadnienia do kolejnego. Publikacja podzielona została na dwie główne części. W pierwszej, Podstawach ajurwedy, czytelnik pozna główne zasady i zagadnienia związane z tym systemem medycznym i stosowaną terminologię. Dowie się, czym jest ajurweda, pozna teorię stworzenia, dowie się więcej o konstytucji fizycznej i psychicznej każdego ludzkiego organizmu. W drugiej części: Zdrowiu i ajurwedzie zaprezentowano zasady zdrowego odżywiania, sposoby uzyskania pełni zdrowia, przyczyny wielu chorób, cele i rodzaje terapii oraz domowe leki na powszechnie znane dolegliwości.  Za jej sprawą można również dowiedzieć się, czym w systemie ajurwedy są smaki i jaki mają one wpływ na zdrowie, poznać zasady prawidłowej higieny i metody oczyszczania oraz regeneracji, znaleźć przepisy na naturalne ajurwedyjskie kosmetyki oraz zdrowe i lekkie posiłki. W publikacji nie brak rycin, schematów czy tabel systematyzujących i ułatwiających zrozumienie oraz zapamiętanie przekazywanych treści.

Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym to obszerny, wyczerpujący podjęty temat i przystępny podręcznik, kierowany zarówno do osób zawodowo zajmujących się medycyną ajurwedyjską, jak i do wszystkich, którzy poszukują naturalnych sposobów osiągnięcia pełni sił, zdrowia i równowagi psychicznej.

Kup książkę Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy