Recenzja książki: ABC modlitwy. Wzniecanie ognia wewnętrznego

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Pragnienie Boga jest wpisane w naturę człowieka. W Jego poszukiwaniu środkiem najbardziej pomocnym jest modlitwa. Thomas Dubay w prosty sposób przybliża czytelnikowi to, czemu nie da się zaprzeczyć. Dowodzi, że modlitwa może być sposobem na zmniejszenie smutku wywołanego cierpieniem, próbą zapełnienia głębokiej pustki, leczeniem wewnętrznych zranień, ale również – i przede wszystkim – uwielbieniem Boga.
Ponieważ życie modlitewne jest zakorzenione w najgłębszych pokładach ludzkiego serca, faktem staje się relacja międzyosobowa, zażyłość a nawet zjednoczenie człowieka z Bogiem. Modlitwa ukazana jest jako przywilej, bowiem ten, kto się modli, jest zaproszony przez samego Chrystusa. Mamy więc okazję dziękować Mu za wciąż otrzymywane łaski, prosić o dobra, za którymi tęsknimy, przepraszać za zaniedbania oraz uwielbiać Tego, któremu tak wiele zawdzięczamy.
Bez względu na rodzaj modlitwy, warunkiem koniecznym jest intymność rozumiana jako bliskość i zjednoczenie z Bogiem, który przemawia pierwszy, dając człowiekowi skłonność i pragnienie trwania w modlitewnej relacji. Nawet końcowe „Amen” ma głęboką treść. Poprzez to krótkie słowo utożsamiamy naszą wolę z wolą Bożą, wyrażając równocześnie zgodę na dalsze życie w łączności z Panem.
Książka „ABC modlitwy” skierowana jest do czytelników na wszystkich etapach ich rozwoju duchowego. Ów elementarz rozwoju życia modlitewnego pomaga „wzrastać w modlitwie” poprzez uświadomienie sobie własnego grzechu, znużenie miernością i obojętnością, co prowadzi do coraz większej tęsknoty za Panem. Kolejnym etapem w pogłębianiu relacji z Bogiem jest rozpoczęcie przemiany, czyli odwrócenie się od dotychczas popełnianego zła i zwrot ku Bogu. Połączenie modlitwy z działaniem – od zaraz, natychmiast, tu i teraz – stanie się rozpowszechnianiem prawdy, dobra i piękna.
Kolejne rozdziały Dubay poświęca modlitwie ustnej. Obok urzędowych modlitw Kościoła wymienia różaniec, drogę krzyżową, litanie, wystawienie Najświętszego Sakramentu, a także spontaniczne indywidualne westchnienia. Czytelnik odnajduje również konkretne wskazówki, stanowiące pomoc w udoskonalaniu modlitwy ustnej. Zaakcentowane jest skupienie nad przedmiotem modlitwy oraz zwrócenie uwagi na jakość a nie ilość odmawianych modlitw. W razie potrzeby można przejść do rozmyślania. Nie należy łączyć wszystkich możliwych intencji w jedną niekończącą się modlitwę.
Znajdujemy także wytłumaczenie kwestii wysłuchania/niewysłuchania zanoszonych do Boga modlitw. Jeżeli prosimy z całkowitym zaufaniem w sprawach pożytecznych dla nas samych i bliźnich – Bóg wysłuchuje i działa, pozostawiając jednak człowiekowi możliwość wyboru.
W kolejnym punkcie swoich rozważań autor przechodzi do medytacji, rozumianej jako rozmowa z Bogiem w zacisznym miejscu. W centrum zawsze jest Chrystus, ku któremu modlący się kieruje myśli i uczucia. Bodźcem pobudzającym do medytacji może być np. fragment Pisma Świętego. Czytanie i rozmyślanie jest przygotowaniem do dziękczynienia, umiłowania i uwielbienia. Wśród korzyści znajdujemy pogłębienie więzi z Trójcą Świętą, wzrastanie w miłości, godzenie się z cierpieniem oraz czynienie dobra.
Zaawansowanym etapem obcowania z Bogiem jest kontemplacja. Polega na autentycznej świadomości Boga, pragnieniu Go i umiłowaniu. Dostarcza motywacji, by do codziennych problemów podchodzić z miłością. Charakteryzuje się powolnym rozwojem, a owocem jej jest wewnętrzna przemiana, co znajduje odzwierciedlenie w codziennym życiu.
„ABC modlitwy” uświadamia czytelnikowi, że przewodnikiem na drodze do Boga jest liturgia Kościoła, której moc ożywia modlitwę. Thomas Dubay na pierwszym miejscu wymienia Mszę Świętą, a zaraz po niej Liturgię Godzin. Ta ostatnia jest zjednoczoną modlitwą Ludu Bożego, hymnem chwały, bosko-ludzkim dialogiem, środkiem uświęcenia całego dnia. Przeznaczona jest dla wszystkich wiernych.
By relacja z Bogiem mogła stać się ożywioną, konieczne jest kształtowanie jej już w rodzinie. Modlitewna postawa rodziców jest doskonałym przykładem dla dzieci, które w ten sposób uczą się powierzania codziennych problemów Panu Bogu. Dzięki temu w późniejszym, zabieganym życiu będą umiały zintegrować pracę z modlitwą.
Oby powyższe rozważania spotkały się z aprobatą czytelnika. Niech pobudzą go do poszukiwania Tego, który nie przestaje kochać człowieka.

Kup książkę ABC modlitwy. Wzniecanie ognia wewnętrznego

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce ABC modlitwy. Wzniecanie ognia wewnętrznego
Autor
Inne książki autora
Wiara i pewność
Thomas Dubay0
Okładka ksiązki - Wiara i pewność

\"Wiara i pewność\" to wspaniała książka odpowiadająca na wiele pytań dotyczących naszego wyznania. Dla wielu czytelników może być zaskakująca a nawet...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy