Recenzja książki: 13. Poprzeczna

Recenzuje: mrowka

Współczesnym nastolatkom, wychowanym w erze gier komputerowych i postępującej brutalizacji świata nie mogłyby wystarczyć powieści przygodowe w dawnym stylu. Dziś książka dla młodzieży musi prezentować świat, w którym żyją młodzi ludzie, musi pomagać w rozwiązywaniu naprawdę trudnych problemów, musi wreszcie kreacją bohaterów przekonać do siebie sceptycznie zwykle nastawionych nastoletnich odbiorców. I książka Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „13 Poprzeczna” te wymogi spełnia. Autorka postawiła na trzy typy postaci: każda z bohaterek odpowiada jednemu ze stereotypów dotyczących współczesnych nastolatek.

 

Agata w ramach młodzieńczego buntu ubiera się tylko na czarno, nigdy się nie uśmiecha i odstrasza wszystkich swoim zachowaniem. Klaudia jest wyzywająca i wulgarna, mocno się maluje, ubiera prowokujące stroje, zadaje się z niewłaściwymi osobami i korzysta ze źle pojmowanych uroków życia – kradnie dla sportu, nie ma zamiaru się uczyć. Przeciwieństwem Klaudii jest Zosia: uporządkowana prymuska, cicha i spokojna, zawsze podporządkowana rodzicom. Trzy dziewczyny to również trzy rodzaje rodzin: u Agaty nowy i odpychający partner matki oraz ich małe dziecko, u Klaudii – zapracowana i potrafiąca tylko krzyczeć wymagająca matka, u Zosi – rodzice, którzy w najdrobniejszych szczegółach zaplanowali dziewczynie karierę lekarza, nigdy nie chwalą swojej córki i nie są z niej dumni. Każda z bohaterek ma inne marzenia, inne aspiracje… Zosia chciałaby być aktorką. Klaudia nie myśli o przyszłości, cieszy się chwilą (zresztą, stara się wcale nie myśleć). Agata wciąż ma koszmarne sny, zasklepia się w swoim strachu. Trudno o bardziej różne charaktery. Dziewczyny, delikatnie mówiąc, nie przepadają za sobą – przypadek sprawia, że na szkolnej wycieczce muszą mieszkać w jednym pokoju. Potem wspólnie poniosą karę za znalezione przez wychowawczynię pety i puszkę po piwie. W ramach tej kary „poznają” Magdę. „Poznają” – bo Magda od kilku miesięcy jest w śpiączce. Szkolne koleżanki w ramach odpracowywania rzekomych win przychodzą do Magdy, czytają jej książkę i ponadprogramowo zwierzają się ze swoich problemów. Niepostrzeżenie rodzi się między nimi przyjaźń.

 

Gutowska-Adamczyk odwołuje się w tej książce do wielu skrajności. Od prostytucji i seksu nastolatek, motywów zastraszania i wymuszania posłuszeństwa, przez znęcanie się psychiczne po próbę samobójczą. Autorka nie oszczędza czytelników, ale jednocześnie zdradza dobrą znajomość problemów młodzieży, szybko przechwyciła aktualne troski i sprawy nurtujące gimnazjalistów. Chce pokazać, że nie wszystko jest takie, jak się wydaje, pozory mylą i nie należy ufać przypadkowym wrażeniom czy klasyfikować ludzi ze względu na ich ubiór. Książka Gutowskiej-Adamczyk trafi do młodych odbiorców bez wątpienia. To coś jakby ekstrakt z pism młodzieżowych, przedstawiony w atrakcyjniejszej formie, w krótkich rozdziałkach – na przemian prezentujących sekwencje z życia trzech koleżanek. Fabuła jest tu nie do końca przewidywalna, a wszystko przygotowane zostało tak, by budzić ciekawość (w końcu książkę tworzą trzy opowieści, a każda z nich ma własne punkty kulminacyjne...). Zosia, Agata i Klaudia reprezentują współczesne nastolatki…

 

Jedno o „13 Poprzecznej” trzeba jeszcze powiedzieć. Autorka wykorzystuje tu młodzieżowy slang, elementy dzisiejszego języka nastolatków. Nic tak szybko się nie starzeje jak mowa młodych ludzi: za kilka lat ta powieść może być zupełnie niezrozumiała, w konsekwencji odrzucana przez czytelników. Domyślam się, że Gutowska-Adamczyk chciała jeszcze bardziej przekonać do siebie nastoletnich odbiorców, ale przecież nic by nie straciła, pisząc ogólną polszczyzną… To książka, od której ciężko się oderwać, ważna, potrzebna a przy tym interesująca. Powinny do niej sięgnąć te nastolatki, które czują się niezrozumiane, odrzucane lub też – przeżywają młodzieńczy bunt…

Kup książkę 13. Poprzeczna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce 13. Poprzeczna
Książka
13. Poprzeczna
Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Inne książki autora
Wystarczy, że jesteś
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Wystarczy, że jesteś

Weronika jest z natury pesymistką. Nie wierzy w siebie ani w to, że odnajdzie w życiu szczęście i miłość. Zapamiętale czyta "Zmierzch" i skrycie marzy...

Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord

Rose i Nina, mimo że żyją w zupełnie innych czasach, mają bardzo podobne doświadczenia. Obie wyruszają w podróż do miasta świateł ze złamanym sercem. Obie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy