“Nic nie dzieje się bez przyczyny. Czasem to, co z trudem zdobyte cenimy najbardziej”.
Z niecierpliwością i ciekawością wzięłam do ręki wyczekiwany drugi tom cyklu “Saga klonowego liścia” i całkowicie przepadłam. Przenosimy się Łodzi końca lat siedemdziesiątych. Rządy Gierka dobiegają końca, w kraju panuje radość z wyboru Polaka na papieża, ciągnąca się zima stulecia daje się wszystkim we znaki. Stefania kocha i jest kochana, jej mężem jest Felek, a dzieci zaczynają wkraczać w dorosłość. Antoni jest bardzo zdolny, ma ambitne plany, po skończeniu technikum gastronomicznego dostaje pracę w Grant Hotelu, wkrótce zostaje dostrzeżony przez przełożonych, coraz mocniej rozwija skrzydła. Weronika po skończeniu technikum krawieckiego dostaje pracę w Telimenie, tam jej zaangażowanie, sumienność i talent zyskują uznanie. Przed nimi całe życie, jak potoczą się ich dalsze losy?
Młodzi ludzie, świat stoi przed nimi otworem, czy jednak w polskiej rzeczywistości będą mogli w pełni rozwinąć skrzydła? Fabuła ciekawie utkana, dopracowana w każdym szczególe, ukazuje ludzkie pokomplikowane losy na tle premian, jakie miały miejsce w Polsce pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Pani Anna pięknie pisze, przez książkę się płynie. Z łatwością, szczerością i realizmem oddaje realia tamtych czasów. Wyraźnie nakreślone osobowości bohaterów, to zwykli ludzie, charakterni, silni, dumni i słabi tchórze.
Stefania w końcu po trudnych, złych latach czuje się szczęśliwa, kochana. Bardzo wspiera swoje dorastające dzieci, jednak nic nie jest w stanie uchronić ich przed błędami młodości. A ci przeżywają swoje pierwsze sukcesy i porażki, radości i smutki, miłośne zawirowania. Podejmują decyzje, nie zawsze trafne, muszą się mierzyć z ich konsekwencjami. Siła i wsparcie, jakie daje rodzina, szukanie swojego miejsca na ziemi. Miłość, zazdrość, zdrada, niepewność jutra, strach A w tle trudna, szara, nieprzychylna młodym ludziom, PRL-owska rzeczywistość. Wszechobecny kryzys, niezadowolenie społeczne, coraz większe napięcie, wszystko to prowadzi do wprowadzenia stanu wojennego.
Piękna, klimatyczna, bardzo emocjonalna opowieść, sentymentalna podróż w przeszłość. Już z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Serdecznie polecam całą serię.
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2023-06-28
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 320
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię:
Wiesława Biegańska
Szczęśliwe dzieciństwo Patrycji kończy się wraz ze śmiercią matki. Ojciec, zaabsorbowany nowym małżeństwem, zawozi córkę na wieś - na kilka tygodni, które...
Zrezygnowana i rozczarowana postawą najbliższych, Rozalia porzuca dotychczasowe życie i przenosi się do upragnionego domu na wsi. Jednak nawet ta decyzja...