W labiryncie ulubionych miejsc


Tom 1 cyklu Simon Serrailler
Ocena: 3.67 (3 głosów)
opis


Wzgórze. Ulubione miejsce mieszkańców Lafferton. Spokojne, pełne tajemniczej aury dawnych druidzkich rytuałów. Miejsce, w którym odpoczywa dusza i ciało. Zostaje zbezczeszczone i nic już nigdy nie będzie takie samo. Strach o własne życie, strach o życie bliskich, pełna bezsilność władz. Idealne tło dla psychopatycznego mordercy, realizującego swoje niespełnione marzenia w tym makabrycznym czynie. A to wszystko okraszone delikatnym powiewem pierwszej miłości, ostatniego tchnienia i utraconych możliwości.

Poznajemy pewne spokojne miasteczko od bardzo delikatnej strony – sfery uczuć. W całej książce to emocje są najważniejsze i to, co ludzie myślą. Mamy psychopatycznego mordercę, którego charakterystyczne monologi są próbą zrozumienia motywacji, która nim kieruje. Czytelnik ma możliwość zagłębienia się w umysł zbrodniarza, dla którego to, co robi nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie! To jest jego sztuka. On osiągnął już perfekcje w tym co robi i pragnie zostać doceniony przez świat, który go odrzucił, a szczególnie przez matkę, która nigdy w niego nie wierzyła. W pewnym momencie można nawet odczuć małą iskierkę litości w jego kierunku, jednak to właśnie litość często popycha ludzi do zbrodni.


Jak sama autorka przyznaje, oprócz wniknięcia w psychikę złego charakteru, chciała także „ożywić” ofiary, nadać im pewnego charakteru, sprawić, aby Czytelnik znał je, nawet lubił. Trochę sadystyczne względem Nas prawda? Ale jakże oryginalne i ożywiające ten gatunek! (tutaj i tak nie dorówna G. R. R. Martinowi…). Bardzo subtelnie poznajemy naszego głównego bohatera, czyli Simona. Po przeczytaniu całej książki wiemy o nim naprawdę niewiele. Jest skryty, a przez to intrygujący. Ciężko określić, czy jest dobrym gliną. Za to z pewnością można stwierdzić, że ma dar krasomówstwa i diabelnie dobrze umie słuchać innych. Wiele więcej nie możemy niestety wywnioskować, bo tutaj główną rolę w śledztwie pełni sierżant Freya Graffham. Piękna, utalentowana, ze złą przeszłością, o której pragnie zapomnieć w tej spokojnej mieścinie. Czy jej się uda?

Zakończenie książki było dla mnie małym szokiem (miałam minę karpia dobre parę minut). Faktycznie autorka nie boi się uśmiercać osób, które Czytelnik może polubić. Co więcej, przyznam szczerze, że mnie, starego wyjadacza kryminałów, Susan zrobiła w niezłe jajo. Przez dobre pół książki nie wiedziałam kto jest zabójcą, mimo że miałam go pod nosem! Ogromny plus za to – za umiejętność wmanewrowania Czytelnika w przysłowiowe pole. Jeszcze większy plus za zgrabne prowadzenie fabuły, która zahacza o wiele aspektów – od metod medycyny alternatywnej, które mogą szkodzić, po nierozwiązane problemy z przeszłości, których macki dosięgają nas do chwili obecnej.

„The various haunts of men” to oryginalny tytuł książki i jego polski odpowiednik – „W labiryncie ulubionych miejsc” wydaje mi się zupełnie nieadekwatny. „Duchy przeszłości” lub „Powracający strach” wydają się bardziej odpowiednie, ale nie ocenia się książki po okładce, a sama zawartość jest w tym przypadku naprawdę warta polecenia. Susan Hill to brytyjska pisarka, która wydała już całą gamę książek (od fikcyjnych po historie o duchach i kryminały). „W labiryncie ulubionych miejsc” to pierwsza pozycja z cyklu o Simonie Serraillerze (druga część to „The pure heart”, trzecia „The risk of darkness”, czwarta „The vows of silence”, piąta „The shadows in the street”, szósta „The betrayal of trust”, siódma „A question of identity”) tajemniczym policjancie, łamaczu damskich serc. Mam nadzieję, że wydawnictwo Amber będzie kontynuowało tę serię, jest intrygującym połączeniem dobrego kryminału z thrillerem psychologicznym.

Jak wielki wpływ ma nasze dzieciństwo na to kim się stajemy i jaka będzie nasza przyszłość jest sprawą wysoce indywidualną, ale pewne zdarzenia sprawiają, że nawet najtwardsze charaktery nie są w stanie dobrze funkcjonować po latach traumatycznych wspomnień. A może po prostu niektórzy rodzą się źli? Odwieczny dylemat, w którym zawsze znajdą się sprzymierzeńcy każdej ze stron. Według mnie ogromny wpływ na nasze losy ma to, co zdarzy się w przeszłości, ale jeśli jesteśmy silni psychicznie to poradzimy sobie z wieloma przeszkodami w naszym życiu i wcale nie będziemy zdegenerowanymi psychopatycznymi mordercami. Wszystko jest niemniej kwestią bardzo indywidualną, niektórzy nie umieją zapomnieć przeszłości (a jeśli nie da się zapomnieć, to chociaż ją uporządkować i wyciągnąć z niej korzystne wnioski) i przedkładają ją nad swoją teraźniejszość i przyszłość. To bardzo smutny proces, ale wierzę, że nawet takie osoby da się wyciągnąć z marazmu, trzeba tylko chęci i ogromnej cierpliwości.

Informacje dodatkowe o W labiryncie ulubionych miejsc:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2014-06-03
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-241-5051-9
Liczba stron: 431
Tytuł oryginału: The Various Haunts of Men
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jan Kraśko
Ilustracje:Zbigniew Foniok
Dodał/a opinię: Marta Zagrajek

więcej
Zobacz opinie o książce W labiryncie ulubionych miejsc

Kup książkę W labiryncie ulubionych miejsc

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Kobieta w czerni
Susan Hill0
Okładka ksiązki - Kobieta w czerni

XX-wieczna powieść w klimacie XIX-wiecznej powieści gotyckiej, która niezmiennie działa na wyobraźnię twórców, widzów i czytelników...

Pani de Winter
Susan Hill0
Okładka ksiązki - Pani de Winter

Susan Hill, popularna brytyjska pisarka, zafascynowana Rebeką Daphne du Maurier, zdecydowała się opisać dalsze losy bohaterów tej magicznej książki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Dotyk marcepanowych marzeń
Katarzyna Majewska-Ziemba
Dotyk marcepanowych marzeń
Koniec mapy
S.J. Lorenc
Koniec mapy
Ostatnie zadanie
Grzegorz Kozera ;
Ostatnie zadanie
Silesius
Henryk Waniek ;
Silesius
Ocaleni z Drohobycza
Katarzyna Skopiec
Ocaleni z Drohobycza
Czy Nika znika?
Anna Bichalska ;
Czy Nika znika?
Biały mróz
Zdzich Wojtaś
 Biały mróz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy