Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś

Jestem pewna, że przynajmniej połowa z nas ma kłopoty z asertywną postawą i poprowadzeniem rozmowy tak, obie strony nie czuły się w żaden sposób pokrzywdzone. Przyznam się, że moja postawa zdecydowanie odbiegała od tej prawidłowo asertywnej. Zazwyczaj jest tak, że odmawiam, to w taki sposób, że mam pewność, że już więcej o nic nie zostanę zapytana. Albo po prostu w momencie mojej odmowy znajomość się kończy. Zdawałam sobie sprawę, że to nie jest dobre zachowanie, dlatego z chęcią sięgnęłam po tę pozycję, choć poradniki zazwyczaj nie leżą w kręgu moich czytelniczych zainteresowań.

Asertywność to oczywiście nie tylko umiejętność odmawiania. To przede wszystkim stanowcza postawa, która pozwala czuć się rozmówcom komfortowo, bez lęku, agresji czy poczucia braku własnej wartości.

To objętościowo niewielka książeczka, ale za to bogata w treść przefiltrowaną tak, by dotykać sedna problemu od razu, bez zbędnego „lania wody”. Szczególnie spodobało mi się to, że każdy problem ujęty jest w formie osobnego wykładu z podpunktami, co sprawia, że wszystko jest przejrzyste i daje możliwość szybkiego odnalezienia fragmentu, jeśli potrzebne będzie odświeżenie lub utrwalenie zagadnienia.

Bardzo pomocne okazały się przykłady rozmów w różnych wariantach oraz ich modyfikacje, by uzmysłowić czytelnikowi, w jaki sposób można daną sytuację zamienić na postawę asertywną.

Oczywiście to nie jest tak, że po przeczytaniu tego poradnika mamy gotowy przepis na to, jak być asertywnym i w końcu czuć się komfortowo w wymagających dla nas sytuacjach. Autorka wielokrotnie zaznacza w treści, że osiągnięcie celu to długa droga, pełna ćwiczeń nad sobą. Najważniejszy, by zacząć i uświadomić sobie, gdzie leżą nasze granice, jak je przekraczać (lub tego nie robić!).

Dla mnie ta pozycja jest niezwykle ważna i jestem pewna, że nie odłożę jej szybko na półkę. Zamierzam przeczytać wykłady autorki wielokrotnie, by utrwalić sobie zdobytą wiedzę i przede wszystkim mieć wsparcie w ćwiczeniach, jak naprawić własne błędy w kontaktach z innymi.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Bookolika.

Informacje dodatkowe o Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-05-16
Kategoria: Socjologia, filozofia
Dodał/a opinię: Ela Żychlińska

Zobacz opinie o książce Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś

Kup książkę Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś

Wbrew potocznym wyobrażeniom niewiele jest sytuacji, w których człowiek musi reagować natychmiast. Zachowanie godności osobistej wymaga między innymi szanowania i akceptacji swojego tempa reagowania.

Jeżeli dwie osoby mają inną wizję prawdy obiektywnej, muszą stoczyć walkę, gdyż logicznie rzecz biorąc tylko jedna z nich może mieć rację. Prawda obiektywna jest bowiem jedna. Jeżeli natomiast dwie osoby mają różne opinie, mogą się nimi podzielić, skonstatować, w jakim stopniu ich zdania są zbieżne, i pozostać przy swoich sądach.

Stanowczo, łagodnie, bez lęku
Maria Król-Fijewska0
Okładka ksiązki - Stanowczo, łagodnie, bez lęku

Nawet w bardzo trudnych sytuacjach można obronić własną godność i prawa osobiste, nie naruszając godności i praw drugiego człowieka. Książka Marii Król-Fijewskiej...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;