Pamiętnik księżniczki. Tom 2. Księżniczka w blasku reflektorów

„Pamiętnik księżniczki” to seria ponadczasowa. Bawiła nastolatki kiedyś, bawi również dzisiaj. A przy okazji w bardzo naturalny sposób przemyca mnóstwo wartościowych przemyśleń. Drugi tom w doskonały sposób kontynuuje tę pełną humoru i uroku serię o życiu młodej księżniczki Mii, która w pierwszym tomie odkryła swoje królewskie pochodzenie, a teraz stawia czoła kolejnym wyzwaniom i niespodziankom. Co nie jest łatwe, biorąc pod uwagę, czego się od niej wymaga i w jakim otoczeniu się znajduje.

Autorka oczarowuje lekkością opowieści, która czyta się właściwie sama, a także prowadzeniem narracji w formie pamiętnika. W tej części Mia po otrzymaniu szokującej wiadomości o ciąży swojej mamy, musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, zarówno w życiu osobistym, jak i publicznym. Sama ciąża zresztą to jeszcze nic, ważniejsze, z kim jest ta ciąża. Reakcje Mii na tę sytuację i na wiele innych potrafią doprowadzić do łez. Oczywiście nie łez rozpaczy, a rozbawienia. I to takiego, że ze śmiechu rozboli nas brzuch.

Jednym z najmocniejszych punktów powieści jest wiarygodność bohaterki i jej autentyczne przeżycia. Mia nie jest idealną księżniczką jak z bajki, ale realną nastolatką, która boryka się z typowymi dla swojego wieku problemami, jak samoocena, pierwsze miłości czy nie zawsze łatwe relacje rodzinne. Cabot doskonale ukazuje wzloty i upadki dziewczyny, czyniąc postać Mii niezwykle sympatyczną i łatwą do identyfikacji dla czytelników. Autorka umiejętnie i w bardzo ciekawy sposób wplata w opowieść wcześniejsze wydarzenia z życia Mii, co jest sporym ułatwieniem dla czytelników, którzy mieli długą przerwę od czasu, kiedy przeczytali pierwszy tom. Nie ma tu jednak mowy o schematyczności czy powielaniu wcześniejszych wątków. Autorka zaskakuje nas nowymi wydarzeniami i zwrotami akcji, które trzymają w napięciu do samego końca. Duży plus dla autorki za kreatywne podejście do kontynuacji wątków, a także za niebanalne rozwinięcie postaci, które możemy poznać w tej części całkiem dobrze.

Drugi tom serii trzyma poziom. Jest tak samo dobry co pierwszy. Do tego to nie jest tylko lekka i zabawna lektura, ale również opowieść, która dotyka istotnych, nie tylko dla młodych ludzi, tematów, takich jak przyjaźń, dorastanie, akceptacja siebie czy relacje rodzinne. Poprzez humorystyczne opisy codzienności Mii autorka porusza też kwestie dotyczące życia publicznego, odpowiedzialności i balansowania między życiem prywatnym a obowiązkami królewskimi. To czyni tę opowieść wartościową lekturą nie tylko dla młodzieży, ale także dla dorosłych czytelników.

„Pamiętnik księżniczki. Tom 2” to kolejny udany rozdział w przygodach Mii, który z pewnością przypadnie do gustu zarówno fanom serii, jak i nowym czytelnikom. Meg Cabot wciąż zachwyca swoim talentem narracyjnym i kreacją bohaterów, tworząc powieść pełną humoru, ciepła, mądrych refleksji o życiu i o relacjach międzyludzkich. Osobiście mam do niej ogromny sentyment i polecam ją każdemu, kto jeszcze jej nie czytał 💚

Informacje dodatkowe o Pamiętnik księżniczki. Tom 2. Księżniczka w blasku reflektorów:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-03-12
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: The Princess Diaries, Volume II. Princess in the Spotlight
Dodał/a opinię: maitiri_books

Zobacz opinie o książce Pamiętnik księżniczki. Tom 2. Księżniczka w blasku reflektorów

Kup książkę Pamiętnik księżniczki. Tom 2. Księżniczka w blasku reflektorów

Zabójstwo z lekką nadwagą
Meg Cabot0
Okładka ksiązki - Zabójstwo z lekką nadwagą

Sympatyczna bohaterka Zbrodni w rozmiarze XL i Śledztwa numer XXL znów w uczuciowo-kryminalnych tarapatach Heather Wells, była gwiazda pop, zastępczyni...

Księżniczka w rozpaczy
Meg Cabot0
Okładka ksiązki - Księżniczka w rozpaczy

Jak się pisze słowo: księżniczka. Tak samo jak: K-A-T-A-S-T-R-O-F-A! Mia jest nareszcie w trzeciej klasie. Ma z głowy obowiązki przewodniczącej samorządu...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska