Oszustka

Nina Ross już jako dziecko przeżywała wiele, przemoc fizyczna i psychiczna, wiedziała, jak działają używki. Ojciec kat, matka, pracownica kasyna, okradająca graczy. Po matce odziedziczyła spryt i talent, który wraz ze swoim partnerem Lachlanem, wykorzystuje do okradania bogaczy. Pewnego dnia okazuje się, że matka Niny jest poważnie chora, a jej leczenie będzie kosztowało fortunę. Co robi Nina? Decyduje się na przeprowadzenie ostatniego w swej złodziejskiej karierze skoku. Jej celem staje się bogata Instagramowa celebrytka Vanessa Liebling, z której rodziną Nina miała w przeszłości styczność.

„Oszustka” pozycja od początku sieje w nas niepokój, czyni zamęt w naszym umyśle, tu w każdym słowie czuć napięcie. Tak jakbyśmy podświadomie wyczuwali, że zaraz coś się wydarzy i wcale nie będzie to miłe. Książka jest pisana z dwóch perspektyw osobowych, takie lubię najbardziej. Autorka oddając głos dwóm kobiecym bohaterkom, trochę miesza w naszej świadomości. Większość scen przedstawiona jest z dwóch perspektyw, jednak one wcale się ze sobą nie pokrywają i to utrudnia identyfikowanie się z bohaterami.

Janelle Brown porusza bardzo ciekawy temat, sposób naszego funkcjonowania w sieci. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy Świat bez Internetu, bez dostępu do cyberprzestrzeni. W ciągu ostatnich lat Internet rozrósł się do rozmiarów giganta, codziennie przesyłamy, czy wyświetlamy miliony informacji. Korzystanie z Internetu to norma, niemal każdy z nas ma z nim do czynienia. Czy jest to bezpieczne? Ma to swoje wady i zalety. Autorka pokazuje wszystkie mankamenty naszej wirtualnej aktywności, Facebook, Instagram, Twitter, wszelkiej maści portale…. Ukazuje, odkrywa przed nami, jak złudne daje wrażenie dla użytkownika ta tworząca się iluzja wokół tego zjawiska, jak działa ten cały mechanizm tworzenia social mediów.
Czy wiarygodności, autentyczności i uczciwości w dzisiejszym rozwiniętym świecie, to już mit?

„Oszustka” powieść, która dostarcza wielu emocji, porusza jakże ważne tematy. Jak, w dobie rozwiniętej technologii, można łatwo manipulować i oszukiwać innymi użytkownikami wirtualnego świata. Polecam.

Informacje dodatkowe o Oszustka:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-07-14
Tytuł oryginału: Pretty Things
Dodał/a opinię: Ela-Monia

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna bóg

Zobacz opinie o książce Oszustka

Kup książkę Oszustka

Gdy przychodzimy na świat, czyż nie mamy w sobie potencjału, możliwości, by stać się dobrymi ludźmi lub złymi albo kimś pomiędzy? Ale okoliczności, w jakich żyjemy, karmią się słabościami wdrukowanymi w nasze geny.

Ciągła konieczność zachowywania czujności oraz niepokojąca świadomość własnej winy sprawiają, że funkcjonuję w wiecznym stanie przejściowym: nigdy nie śpię, ale nigdy też nie jestem do końca wybudzona. Trwam w zawieszeniu.

Będę tobą
Janelle Brown0
Okładka ksiązki - Będę tobą

Błyskotliwa mieszanka powieści obyczajowej, psychologicznej i rozpalonego kalifornijskim słońcem thrillera. Sam jest trzeźwa od roku, to znaczy odkąd...

Nie mam nastroju na miłość
Janelle Brown0
Okładka ksiązki - Nie mam nastroju na miłość

Trzy kobiety z rodziny Millerów, trzy różne historie. Matka i jej dwie córki odnajdują się w środku upalnego lata, gdy każda z nich przeżywa osobistą klęskę...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska