Kawa dla zdrowia. Energia, smak i sposób na długowieczność

"Dzięki dziesiątkom lat badań medycznych przeprowadzanych na całym świecie odkryliśmy, że pradawny napój jest w istocie jednym z najzdrowszych produktów spożywczych. Kawa to najpopularniejszy napój zaraz po wodzie."
Od wielu lat jestem miłośniczką tego aromatycznego napoju. Od rana pobudza mnie do życia i smakuje wspaniale. Byłam zachwycona faktem otrzymania tej książki, gdyż przy okazji picia filiżanki kawy, poznałam lepiej jej zalety. Dość sporo już czytałam w wielu poradnikach a o właściwościach zdrowotnych dowiedziałam się nawet od swojego kardiologa, to jednak sporo nowych informacji mnie nawet zaskoczyło. Dowiedziałam się, że większość kawy w naszych sklepach nie ma tak dobrych właściwości, gdyż jest zbyt mocno palona, a kawa powinna być tylko lekko palona, czyli mieć jaśniejszą barwę.
I na dodatek często jest nieprawidłowo przechowywana.

"Jasno palone kawy wschodnioafrykańskie zawierają najwięcej polifenoli. Dzięki nim szybko się rozbudzisz, będziesz mieć lepszy nastrój, a jednocześnie zadbasz o układ krążenia."
Oczywiście fakt, o którym wspomniałam wyżej poskutkował tym, że kupiłam dzisiaj różne rodzaje kawy i po sprawdzeniu koloru ziaren, teraz wiem jaki rodzaj kawy będę kupowała. W sumie niewiele się zmieniło, gdyż akurat ta kawa była jedną z moich ulubionych.
Przyznam, że to jest bardzo dobra pozycja dla kawoszy a może nie tylko, temat jest bardzo przystępnie i jednocześnie fachowo przedstawiony. Autor podaje nam fakty mające zasadniczy wpływ na walory ziaren kawy. Wszystko jest poparte przeprowadzanymi na całym świecie badaniami.

Zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy lubią kawę i nawet nie zmuszałabym nikogo do jej picia. Sama mam w rodzinie wielbicieli herbaty, którzy nie tykają kawy, ale za to bardzo lubią jej zapach. A w tej książce dowiedziałam się, że to również jest można powiedzieć zdrowe...

"Profesjonalni testerzy kawy sprawdzający jej aromat i smak zawsze wąchają napój, zanim go wypiją. Ty również powinieneś tego spróbować, ponieważ niektóre przeciwutleniacze zawarte w kawie dostają się do organizmu właśnie z aromatem."
Książka podzielona jest na trzy części o tematyce związanej z kawą, lecz każda z nich ma swój główny cel. Bardzo starannie opisana, znajdziemy wiele wykresów, badań, przepisów na łączenie smaków i podanie ilości kalorii w przygotowanych daniach i napojach oraz innych rozmaitych ciekawych informacji. Co jednak z pewnością wielu może zaskoczyć, to brak w tej publikacji jakichkolwiek zdjęć czy ilustracji oprócz filiżanek kawy otaczającej numerki stron książki. Jednak nie przeszkadzało mi to zupełnie w lekturze, po prostu może bardziej sobie wyobrażałam to, o czym czytałam i tak było również bardzo dobrze.
Z pewnością będę do tej książki wracała aby wypróbować niektóre z zawartych w niej przepisów a także aby czasem zaskoczyć znajomych moją wiedzą o ulubionym napoju - czarnym, mocnym i gorącym...

Polecam wszystkim amatorom kawy i nie tylko.

"Regularne picie kawy może obniżyć ryzyko zgonu nawet po zawale."

Informacje dodatkowe o Kawa dla zdrowia. Energia, smak i sposób na długowieczność:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2019-03-20
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Tytuł oryginału: The Coffee Lovers Diet: Change Your Coffee, Change Your Life
Dodał/a opinię: Myszka77

Tagi: bóg Diety

Zobacz opinie o książce Kawa dla zdrowia. Energia, smak i sposób na długowieczność

Kup książkę Kawa dla zdrowia. Energia, smak i sposób na długowieczność

Napoje na bazie kawy to jedna z największych katastrof, jakie dotknęły amerykański styl żywienia. Codziennie są one źródłem setek niepotrzebnych kalorii.

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska