Jurorzy konkursu prozatorskiego „Studio Słów” organizowanego przez Wydawnictwo Papierowy Motyl i BAHAMA FILMS wyłonili 30 autorów, którzy zakwalifikowali się do finału. Nagrodami w konkursie są warsztaty powieściopisarskie, warsztaty rozwoju osobowości, nagrody rzeczowe oraz publikacja opowiadań w tomiku i na portalach literackich.
Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Okazało się, że ogólnopolski konkurs przerodził się w konkurs europejski. Jurorzy otrzymali opowiadania nie tylko z najdalszych zakątków Polski, ale również z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Francji. Do konkursu zakwalifikowanych zostało ponad 300 opowiadań.
Celem konkursu jest promocja krótkich form prozatorskich oraz twórczości polskich autorów, w tym przede wszystkim debiutantów. Konkurs jest adresowany do wszystkich piszących, profesjonalistów i amatorów, którzy ukończyli 18 rok życia. Rozstrzygnięcie całego konkursu odbędzie się 15. września.
Przedstawiamy listę nagrodzonych tekstów i finalistów konkursu:
· „Cezary Bączek” - Eliza Fabijańczyk
· „Wznieść się ponad to wszystko” - Martyna Jaroń
· „Akta Rajmara: 4 m 75 cm” - Łukasz Chmielewski
· „Cisza i wina” - Piotr Ziomber
- „Gra o jedno życzenie” - Karina Stefaniak
- „Gruba rura” - Janusz Wozowicz
- „Cięcie” - Kazimierz Kyrcz i Dawid Kain
- „Karolina” – A. Braciszewicz
- „Komunia” - Alina Krzywiec
- „Koń marsjański” - Robert Bieniaszewski
- „Krótka historia Katarzyny Krzak” - Jagoda Żmuda-Trzebiatowska
- „Lustro” – Dariusz Zajączkowski
- „Mech” – Katarzyna Nowicka
- „Oskarżyciel ludzi” - Magdalena Jasińska
- „Panowie betonują” - Małgorzata Domańska
- „EVP (zrób to sam)” – Paweł Orzeł
- „Płcia żeńska - czarownica” - Jolanta Kwiatkowska
- „Podróż” – Beata Konopka
- „Seks na obiad” – Monika Łysek
- „Sosnowy las” – Małgorzata Krawczyk
- „Spotkanie z jeleniem” – Joanna Olejniczak
- „Szpilka do włosów” – Cecylia Buczko
- „Ona, on i telefon” - Wiktoria Korzeniewska
- „Co będzie” - Ewa Szumowska
- „Decyzja” - Katarzyna Bus
- „Dzień z życia Marcela” - Elżbieta Rodzeń
- „Gra w czas” – Przemysław Kot
- „Roślinożerna roślina” - Oskar Łukarski
- „Indagatio prope mortem” - Dawid Chrąchol
- „Emgiella” - Urszula Witkowska
„Konkurs prozatorski „Studio słów” jest ciekawym projektem, stanowiącym dużą szansą dla autorów opowiadań na zaistnienie na rynku wydawniczym.” – mówi Marika Krajniewska, pisarka, wydawca.
Najlepsze opowiadania zostaną wydane w specjalnym tomiku oraz m.in. na portalu literackim www.papierowymotyl.pl. Zwycięzca konkursu ponadto otrzyma możliwość bezpłatnego uczestniczenia w warsztatach „Studio Słów”. Nagrodą za drugie i trzecie miejsce są warsztaty ufundowane przez Fundację Centrum Promocji Kobiet. Ponadto wszyscy finaliści otrzymają zniżki na warsztaty BAHAMA FILMS oraz nagrody rzeczowe od Wydawnictwa Papierowy Motyl i partnerów konkursu.
W skład jury w pierwszym etapie konkursu weszli:
Marika Krajniewska - ur. w 1979 roku w Sankt Petersburgu tłumaczka, dziennikarka, pisarka. Autorka powieści: „Papierowy motyl”, „Zapach malin”, „Era kobiet” i „ Za zakrętem” oraz licznych opowiadań, wydawca, współorganizatorska pierwszych w Polsce Pikników Poetyckich, organizatorka konkursów prozatorskich, współorganizatorka warsztatów powieściopisarskich „Studio Słow”. Laureatka konkursu Srebrne Jabłko magazynu Pani, nominowana do nagrody literackiej im. Reymonta. Właścicielka Wydawnictwa Papierowy Motyl.
Mariusz Byliński - studiował socjologię i filozofię, mieszkał w kilku krajach, pracował w kilkunastu zawodach. Jako autor debiutował w paryskiej „Kulturze”. W roku 2003 opublikował wybór wierszy z lat 1990 – 2003 „Podróże lokalne”, trzy lata później tomik „Park i piasek”. Jest autorem scenariuszy teatralnych, esejów i tekstów piosenek. W 2010 roku ukazała się jego pierwsza powieść „Historia Nie-skończona”. W czerwcu 2011 ukaże się jego druga powieść „Czerwona woda”.
Wiktor Piątkowski - scenarzysta, producent, wykładowca akademicki, założyciel BAHAMA FILMS. Doktorant w Szkole Głównej Handlowej, absolwent SGH, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Studium Scenariuszowego na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz produkcji filmowej i telewizyjnej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Od 2008 roku członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Pracował m.in. w Telewizji Polskiej i ITI Neovision.
Więcej informacji o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie www.papierowymotyl.pl.