Złożono skargę na księdza, który zakazał Harry’ego Pottera w szkole

Data: 2019-09-09 07:36:42 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Od kilku dni w sieci krążyły informacje na temat katolickiej szkoły, w której za niebezpieczną uznano twórczość J.K. Rowling i zakazano lektury książek z serii o Harrym Potterze ze szkolnej biblioteki. Teraz na jaw wychodzą kolejne informacje.

Potter

Jak się okazuje, Harry Potter to jedynie kolejny przypadek nadużyć w placówce. Od czego się zaczęło?

Czytaj także: Egzemplarz Harry’ego Pottera sprzedany za ponad 133 tysiące złotych!

W ubiegłym tygodniu do sieci trafiła informacja o decyzji, jaką pod koniec wakacji podjął kapłan ze szkoły św. Edwarda, Dan Reehil. Duchowny w mailu do pracowników placówki poinformował, że zdecydował się usunąć wszystkie książki o Harrym Potterze. Jaki był tego powód?

– Te książki przedstawiają magię zarówno jako dobro, jak i zło, co nie jest prawdą – pisał w swoim mailu ksiądz. – Klątwy i zaklęcia użyte w książkach są prawdziwymi czarami i zaklęciami, które czytane przez człowieka ryzykują przywołanie złych duchów w obecności osoby czytającej teksty – dodał także.

Oprócz tego duchowny uważał, że bohaterowie książek z cyklu o Harrym Potterze promują makiaweliczne podejście do osiągnięcia zamierzonych celów.

Ostatecznie, władze zwierzchnie potwierdziły, że książki usunięto ze szkolnej biblioteki, bo zbyt mocno zwracały uwagę młodych czytelników na magię. Jednocześnie zaprzeczono, by zabraniano uczniom czytać na terenie szkoły ich własne egzemplarze powieści autorstwa J.K. Rowling.

Czytaj także: Scrabble tylko dla fanów Harry’ego Pottera? Już w sklepach!

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że pierwsze skargi na na wielebnego Reehila pojawiły się już w 2017 roku. Wówczas lokalny stanowy portal „The Tennessean" otrzymał petycję rodziców, która wzywała diecezję do podjęcia kroków wobec księdza i usunięcia go z placówki edukacyjnej.

Petycja zawierała 50 punktów, w których opisano niebezpieczny wpływ duchownego na uczniów szkoły św. Edwarda. Wówczas rodzice oprócz zaniepokojenia, skarżyli się na to, że kapłan wyrządził im dzieciom krzywdę duchową i psychiczną. Co więcej, w jednym z punktów opisano go jako toksycznego narcyza, który nienawidzi papieża, a sam uważa się za żołnierza Boga. Wówczas Rick Musacchio, rzecznik kościoła, powiedział, że w poglądach duchownego nie ma nic zdrożnego.

Czytaj także: Fan „Harry’ego Pottera” zmienił swoje imię i chciał adoptować Toma Feltona

W tym samym czasie w odpowiedzi na działania w Nashville, mieście oddalonym od szkoły o dwie godziny jazdy samochodem, grupa wolontariuszek Chattanooga Moms for Social Justice, które organizują akcje literackie w swojej okolicy, zapoczątkowała cykl zbierania książek o Harrym Potterze, które potem za darmo… rozdadzą zainteresowanym dzieciom!

Akcja organizowana jest w ramach projektu Classroom Library Project, którego celem jest utworzenie klasowych bibliotek w każdej ze szkół w hrabstwie. Wśród książek znaleźć się mają pozycje, które zachęcą młodzież do czytania.

- Pomysł zakazywania książek ogólnie jest niedopuszczalny, a tym bardziej zakazywanie książek, które zachęcają dzieci do czytania – powiedziała w rozmowie z timesfreepress.com Taylor Lyons, założycielka Moms for Social Justice.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje