1989 rok - rok pierwszych wolnych wyborów
- 1 stycznia – zniesiono kartki na benzynę, talony na samochody, kwity na węgiel; utrzymano kartki na mięso i jego przetwory. Utworzono Wigierski Park Narodowy
- 4 stycznia – "Polityka" zamieściła wywiad z Lechem Wałęsą pt. "... i dlatego musimy się dogadać".
- 6 stycznia
- kapitan polskiego trawlera „Kantar” nie wpłynął do portu w Bostonie, by uniemożliwić ucieczkę członkom załogi. Mimo tego zbiegło 12 marynarzy, skacząc na pokład amerykańskiej barki zaopatrującej statek w paliwo. Wszyscy poprosili o azyl w USA. Tydzień wcześniej z polskich statków uciekło 27 marynarzy.
- PWN wydało książkę Eleny Ceauşescu pt. "Stereospecyficzna polimeryzacja izoprenu".
- 9 stycznia – przed Sądem Najwyższym zapadł wyrok zakazujący krakowskiemu adwokatowi Janowi Marii Rokicie wykonywania zawodu, ponieważ „jego osoba nie daje rękojmi wykonywania zawodu w zgodzie z zasadami ustroju socjalistycznego”. Rokita był członkiem Ruchu „Wolność i Pokój”.
- 13 stycznia – na Uniwersytecie Łódzkim zdjęto umieszczoną trzy dni wcześniej tablicę upamiętniającą ofiary UB.
- 16 stycznia – dyrektor CBOS Stanisław Kwiatkowski, przemawiając podczas drugiej części X plenum KC PZPR, powiedział, że według danych jego instytucji od jesieni 1987 r. do jesieni 1988 r. liczba zwolenników opozycji zwiększyła się dwukrotnie, a wiarygodność partii spadła.
- 27 stycznia – rozmowy w Magdalence, ustalono termin obrad Okrągłego Stołu.
- 6 lutego – rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, które trwały do 5 kwietnia.
- 12 lutego – utworzono Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
- 15 lutego – Sejm PRL ustanowił 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości; ustawa weszła w życie 21 lutego.
- 25 lutego – prapremiera dwóch jednoaktówek Vaclava Havla "Audiencja" i "Protest" w reżyserii Feliksa Falka (Teatr Powszechny).
- 27 lutego – zespół ekspertów Kościoła Katolickiego zyskał poparcie 78 głosów dla projektu ustawy o prawnej ochronie dziecka poczętego; PRON poparł inicjatywę.
- 5 marca – "Pierścień Nibelunga" Ryszarda Wagnera na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie (reż. August Everding).
- 9 marca - w Białymstoku wykoleił się pociąg przewożący 20 ton chloru. Dzięki całodobowej akcji ratowniczej nie doszło potężnego skażenia .
- 15 marca – legalny obrót dewizami – pojawiły się pierwsze prywatne kantory; kurs dolara wahał się w granicach 2900-3000 zł.
- 30 marca – pierwsza pacjentka w łódzkim Szpitalu Centrum Matki Polki.
- 31 marca – obradowało XI Plenum KC PZPR; Wojciech Jaruzelski o obradach "Okrągłego Stołu": "Oczekujemy, że zostaną one uwieńczone osiągnięciem porozumienia w sprawach najżywotniejszych dla pomyślności narodu, dla siły ludowego państwa, dla procesów reform w warunkach socjalistycznej demokracji parlamentarnej".
- 1 kwietnia – podwyżka cen energii elektrycznej i paliw. W I kwartale 1989 r. podniesiono ceny węgla, artykułów mleczarskich, tłuszczów roślinnych, mięsa i opłaty komunikacyjne.
- 5 kwietnia – podpisano porozumienia Okrągłego Stołu.
- 17 kwietnia – ponowna rejestracja "Solidarności".
- 18 kwietnia – w gmachu sejmu odbyło się spotkanie Wojciecha Jaruzelskiego z Lechem Wałęsą w sprawie ponownej rejestracji "Solidarności".
- 25 kwietnia – przybył z wizytą sekretarz generalny ONZ, Javier Pérez de Cuéllar.
- 27 kwietnia – Jerzy Urban został ministrem i prezesem Radia i Telewizji; rzecznikiem rządu został Zbysław Rykowski, dotychczasowy zastępca Urbana.
- 28 kwietnia – pierwszy półgodzinny program radiowy "Solidarności".
- 30 kwietnia – średnia płaca w kraju wyniosła 107 tys. zł.
- 2 maja – pisarka szwedzka Astrid Lindgren została doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.
- 2 maja – akcje ostrzegawcze i strajki płacowe w licznych kopalniach.
- 8 maja – ukazał się pierwszy numer Gazety Wyborczej pod redakcją Adama Michnika.
- 10 maja – przybył z wizytą prezydent Włoch Francesco Cossiga.
- 12 maja – prawnie uznano wyznanie Świadków Jehowy w Polsce.
- 17 maja – Sejm PRL uchwalił ustawę regulującą status prawny Kościoła Katolickiego w PRL.
- 27 maja – na Stadionie Dziesięciolecia wystąpił Stevie Wonder.
- 31 maja – powstało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, którego prezesem został Jan Józef Szczepański.
- 1 czerwca – w Gdańsku podpisano porozumienie w kwestii ratowania Stoczni Gdańskiej. Miliarderka z USA Barbara Piasecka-Johnsonzobowiązała się do zainwestowania w zakład 100 mln dol., za co miała otrzymać 55 proc. akcji przedsiębiorstwa.
- 2 czerwca – ukazał się zlikwidowany w stanie wojennym tygodnik "Solidarność"; naczelnym redaktorem został ponownie Tadeusz Mazowiecki.
- 4 czerwca – pierwsza tura wyborów do tzw. Sejmu kontraktowego, zwycięska dla Obywatelskiego Komitetu Wyborczego skupionego wokół Solidarności; datę tę uważa się najczęściej za koniec reżimu komunistycznego w Polsce.
Za: wikipedia.org
REKLAMA