Zagłosuj na najlepsze książki na wiosnę!

Data: 2012-02-29 15:04:46 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Zagłosuj na najlepsze książki na wiosnę!

Opowieść o mężczyźnie, który - choć jego iloraz inteligencji wynosi tylko 76 punktów - wygrywa na loterii dwanaście milionów dolarów. Niezwykłe dzieje Hildegardy z Bingen, której intrygująca postać i odkrycia przyrodolecznicze przeżywają dziś prawdziwy renesans. Przejmująca duchowa biografia holenderskiej Żydówki, która w wieku niespełna trzydziestu lat zginęła w Oświęcimiu, do końca swych dni niosąc otuchę innym. Książki Loteria Patricii Wood, Etty Hillesum. Świadek Boga w otchłani zła i Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską, opublikowane nakładem wydawnictwa Promic, biorą udział w konkursie i plebiscycie Najlepsza książka na wiosnę wortalu literackiego Granice.pl Warto oddawać na nie głosy na stronie plebiscytu, warto również bliżej zapoznać się z ich treścią. 

 

Loteria Patricii Wood

Powieść nominowana do prestiżowej nagrody literackiej Orange.

Iloraz inteligencji Perry’ego wynosi tylko 76 punktów, ale Perry nie jest głupi. Umie notować, by nie zapominał. Umie też grać co tydzień na loterii. A co najważniejsze – wie, komu ufać. Ukochana babcia nauczyła go wszystkiego, czego potrzebuje, by przetrwać. 

Babcia umiera, 31-letni Perry zostaje sam. Wkrótce potem wygrywa na loterii dwanaście milionów dolarów. I oto nagle okazuje się, iż jego los całkowicie się odmienił, że ma znacznie większą rodzinę, niż przypuszczał, i zupełnie nie wie, jak sobie z nią poradzić. 

Czy sprzyjające Perry’emu szczęście uchroni go przed niebezpiecznym światem? Co tak naprawdę decyduje o tym, czy radzimy sobie w życiu? Jaka rolę odgrywa przypadek?

 

Zagłosuj na tę książkę!

 

 

ettyEtty Hillesum. Świadek Boga w otchłani zła 

Kanadyjski dominikanin napisał przejmującą duchową biografię holenderskiej Żydówki, która w wieku niespełna trzydziestu lat zginęła w Oświęcimiu 30 listopada 1943 roku, do końca swoich dni niosąc otuchę innym. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję, aby poznać historię osoby, która mimo okrutnej rzeczywistości miała odwagę swoją postawą dać świadectwo dobroci i niegasnącej nadziei. Jej biografię czyta się jednym tchem, jest autentyczna i przekonująca.

Etty nie praktykowała ani judaizmu, ani też nie przyjęła chrześcijaństwa. Jej wspomnienia są jakby nieśmiałym pomostem pomiędzy dwiema religiami a jednocześnie świadectwem niesamowitej głębi obcowania z Bogiem. Mistycyzm Etty nie był jednak oderwany od rzeczywistości i to rzeczywistości najbardziej okrutnej, jakiej przyszło doświadczyć ludziom XX wieku. Młoda dziewczyna z własnego wyboru zatrudniła się w obozie w Westerbork, skąd wysyłano transporty holenderskich Żydów do Oświęcimia. Mówiła, że musi zająć się kobietami i dziećmi, przygotować je, dodawać im otuchy, zaopiekować się nimi. Nie miała wątpliwości, że podzieli ich los, jednak chciała być świadkiem godności ludzkiego życia, przebaczenia i wiary w to, że swoje człowieczeństwo można ocalić w każdych okolicznościach.

Zagłosuj na tę książkę!

 

hildegardaHildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską

Na kartach swojej nowej powieści włoska pisarka Lucia Tancredi, autorka biografii św. Moniki, matki św. Augustyna pod tytułem „Ja, Monika”, opowiada niezwykłe dzieje Hildegardy, której intrygująca postać i odkrycia przyrodolecznicze przeżywają w naszych czasach prawdziwy renesans.

Hildegarda z Bingen (ok. 1098-1179) pochodziła ze środowiska drobnej szlachty nadreńskiej. Mniszka benedyktyńska, wizjonerka-mistyczka, prorokini, poetka, muzykolog i kompozytor, farmaceutka, lekarka, administratorka, kosmolog, biolog, botanik, geolog, prawoznawca, filozof i teolog znana jest współcześnie jako prekursorka zielarstwa, medycyny naturalnej i holistycznej. Jako opatka w Bingen, wychowywała zakonnice do miłowania Boga w pięknie muzyki i przyrody. Głęboko przeżywała sprzeczności burzliwej epoki, w której przyszło jej żyć. Szukała lekarstw na choroby trapiące ciało i duszę człowieka.

Zagłosuj na tę książkę!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje