Wygraj zestawy siedmiu wspaniałych książek! Wystarczy, że do 14 października na stronie http://historiazebrana.pl/ oddasz głos na najlepsze książki historyczne - albumy, powieści historyczne, biografie, książeczki skierowane do dzieci! Weźmiesz wówczas udział w losowaniu atrakcyjnych nagród - wygrać możesz każdą spośród zgłoszonych do konkursu książek.
Różne oblicza historii
Już dziś pod adresem http://historiazebrana.pl uruchomiona została strona internetowa cyklu wydarzeń „Historia zebrana” organizowanego przez redakcję wortalu Granice.pl W jego ramach ma miejsce pięć inicjatyw – Konkurs na najlepszą książkę historyczną; plebiscyt, w którym najlepszą książkę historyczną wybiorą internauci; konkurs dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej na wspomnienie, opowiadanie, tekst o własnych przeżyciach i własnym spojrzeniu na historię, konkurs na esej lub artykuł o tematyce historycznej oraz konkurs „Fotografie pamięci”. Wydarzeniom patronują między innymi TVP Historia, serwis Allegro.pl, portal DlaStudenta.pl oraz internetowa księgarnia firmy Kolporter (http://ksiegarnia.granice.pl)
- By szczególnie mocno promować książki biorące udział w konkursie, pragniemy przyciągnąć na nasze strony jak największą liczbę internautów zainteresowanych historią. Stąd mnogość wydarzeń, które powinny zainteresować niemal każdego, stąd bardzo szerokie grono patronów, dzięki którym uda nam się dotrzeć do internautów w niemal każdym wieku i stąd również decyzja o ponownym umożliwieniu internautom śledzenia wyników głosowania w plebiscycie na „Najlepszą książkę historyczną wortalu Granice.pl” na żywo – podkreślał Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl
Czterdzieści razy historia
Do konkursu i plebiscytu na „Najlepszą książkę historyczną wortalu Granice.pl” zgłoszono 40 tytułów. Uczynili to współpracujący z wortalem wydawcy, kilka tytułów zgłoszonych zostało jednak przez jurorów.
- Zgłoszone publikacje rywalizują o tytuł „Najlepszej książki historycznej wortalu Granice.pl” w kilku kategoriach – mówiła Danuta Bujak, menedżer projektu. – Zależy nam na tym, by popularyzować wiedzę historyczną wśród internautów, ale też by wyróżnić nie tylko najlepsze książki popularnonaukowe poświęcone historii, ale też książki, po które sięgnąć mogą szerokie rzesze czytelników. Zwykle pomijane, w naszym konkursie dopiero mogą zaistnieć, zostać dostrzeżone i nagrodzone. Stąd wyróżnimy najlepsze biografie, dzienniki, wspomnienia – książki o bohaterach wyobraźni. Prezentujemy najciekawsze publikacje, które popularyzują wiedzę historyczną w sposób odpowiedni i interesujący dla dzieci. Kolejną kategorią jest „Historia niebanalna” czyli publikacje nietypowe i nietuzinkowe. To niekoniecznie typowe publikacje popularnonaukowe, jednak każda z nich zasługuje na uwagę ze względu na interesujący temat lub nowatorskie jego ujęcie. Z kolei internautów, którzy wolą ciekawą fabułę i dobrze budowane napięcie, zainteresuje najbardziej rywalizacja w kategorii powieść historyczna. Estetom niemałą przyjemność sprawi przeglądanie zgłoszonych do kolejnej kategorii albumów historycznych, w konkursie znalazło się też miejsce dla audiobooków.
Wyniki głosowania w czasie rzeczywistym
- Głosowanie internautów już trwa – poinformował Sławomir Krempa. – W przyszłym tygodniu – jak stało się to również w przypadku poprzedniej naszej inicjatywy, konkursu „Najlepsza książka na lato” – umożliwimy internautom również śledzenie wyników głosowania na żywo. Wówczas oddano ponad 10 tysięcy głosów, a pamiętajmy, że był to czas urlopowy. Teraz liczymy na wynik jeszcze lepszy. Chcemy udowodnić, że w Polsce książki się czyta, kupuje się je, a interesuje się nimi o wiele więcej osób, niż pokazują to alarmujące raporty czy statystyki.